-Reklama-

Moje marudne dziecko to moja wina?

Znasz to uczucie przygnębienia, gdy widzisz, że niemowlę twojej sąsiadki rzadko płacze, przesypia noce i w ogóle jest bezproblemowe, podczas gdy twoje cały dzień trzeba nosić na rękach, byle było spokojne? Jeśli myślisz, że trafił ci się wyjątkowo marudny model i to twoja wina, jesteś w błędzie. Sprawdź, dlaczego małe dzieci są tak różne.

-Reklama-

 

Dziecko dziecku nierówne. Dlaczego akurat tobie trafił się ten trudniejszy „egzemplarz”? Nie poleży chwili sam w łóżeczku, ciągle chce być noszony na rękach, mało się uśmiecha, dużo płacze i marudzi a ty zastanawiasz się gdzie popełniłaś błąd. Trudno ci się cieszyć z macierzyństwa, gdy codziennie pobijasz rekordy zmęczenia i jesteś ciągle sfrustrowana. Na dodatek ta zazdrość o inne dzieci, które śpią grzecznie w łóżeczkach, gdy twoje woli umilać ci dzień histerią.

 

Marudne dziecko czy dziecko z charakterkiem?

Na początek pragnę cię pocieszyć – dzieci nie są takie same i to całkiem normalne zjawisko. Czy wokół ciebie są tacy sami ludzie? O tym samym charakterze i temperamencie co ty? No właśnie. Każdy z nas jest inny i ma niepowtarzalny charakter. Są ludzie ekstrawertyczni lubiący spędzać każdy czas w grupie, lubią gdy coś się dzieje, nie przeszkadza im hałas i tłum. Są także tacy, co unikają chaosu. Od przebywania w grupie wolą samotność i ciszę. Wolny czas lubią spędzać nad książką zamiast organizować imprezy. Każdy dorosły człowiek to jednostka unikalna. Zresztą nie tylko dorosły – wystarczy pójść na plac zabaw i z boku poobserwować bawiące się na nim dzieci. Dostrzeżemy takie, które są mega głośne i chcą bawić się wszystkim naraz, biegają po placu, zaczepiają inne dzieci, wymyślają zabawy, są ciekawe świata i nie potrafią usiedzieć w miejscu. Ale na pewno zobaczymy również takie dzieci, które wsadzone do piaskownicy, będą w niej dłubać godzinami. Zajmą się swoimi zabawkami i nie będą potrzebować do dobrej zabawy jakiegokolwiek towarzystwa. Czego to wynik? Temperamentu.

Czym jest temperament? To po prostu coś, co sprawia, że jesteśmy tacy, jacy jesteśmy. To zespół wielu cech, które składają się na nasze zachowanie. Są to m. in.: próg sensoryczności (to, jak reagujemy na różne bodźce), poziom aktywności, zdolność adaptacji, intensywność zachowań, poziom koncentracji/dekoncentracji, nastrój. Różnica w temperamencie oznacza to, że jedno dziecko jest w stanie łatwiej odnaleźć się w pewnej sytuacji a inne będzie miało z tym problem. Tak samo jest z niemowlęciem. Dziecko wrażliwe na stymulację i bodźce bywa nadmiernie aktywne i często rozdrażnione (zobacz – dziecko wysokich potrzeb). Zaś to o mniejszej wrażliwości, gdy zostaną zaspokojone jego podstawowe potrzeby, bywa spokojne i wyciszone. Dlatego, jeśli wydaje ci się, że dziecko sąsiadów jest grzeczniejsze, prawdopodobnie ma ono tylko inny temperament.

 

Spanie to też wina temperamentu?

A jak to jest ze spaniem? Od czego zależy to, że jedno dziecko przesypia noc, inne w tym samym wieku budzi się co pół godziny lub w ogóle buntuje się przeciw spaniu. To może być także sprawka temperamentu i… różnych wzorców snu. Na sen składa się wiele rzeczy, istnieją przeszkody, które go zaburzają, dlatego w pierwszej kolejności należy szukać w nich przyczyny – Zobacz tutaj. Jeśli wszystkie przeszkody zostaną pokonane a dziecko nadal śpi z przerwami, znowu dochodzi do tego jego temperament. Bardzo aktywny maluch w dzień zwykle nie umie się wyciszyć. To tak jak my po dość stresującym dniu kładziemy się do łóżka i jeszcze rozmyślamy na różne tematy nie dające nam spać. Czasem budzimy się w nocy, by skorzystać z łazienki czy coś przekąsić. Inni ludzie, którzy są mniej wrażliwi i potrafią „wyluzować” zwykle zasypiają bezproblemowo – bez względu na wszystko. Tak i dziecko – mniej wrażliwe na bodźce, szybciej złapie twardy i nieprzerwany sen.

 

Czy spokojniejsze dzieci mają lepszych rodziców?

To pytanie, które zadajemy sobie zbyt często. Czy rzeczywiście dziecko „łatwe w obsłudze” otrzymało od swoich rodziców lepsze wychowanie? Bzdura. Dzieci prezentują różne osobowości i miewają różne potrzeby. Wychowanie i rodzicielskie podejście nie będzie miało na to żadnego wpływu. Choć rodzice dzieci bezproblemowych mają łatwiej, nie oznacza, że i my – rodzice dzieci bardziej wymagających – nie możemy sobie tego życia ułatwić. Jeśli poznamy dobrze temperament naszego dziecka, jesteśmy w stanie zaplanować dzień tak, by stworzyć najlepsze warunki dla jego komfortu. Wystarczy więc, że będziemy robić wszystko, co sprawi, że maluch będzie zadowolony. Jeśli trafił się nam niemowlak niezwykle wrażliwy, unikajmy nadmiernej stymulacji. Nie zabierajmy go w głośne i kolorowe miejsca pełne ludzi. W dzień zapewnijmy mu spokojną i cichą zabawę. Nie chodźmy z nim po sklepach i po gościach. Jeśli maluch ma problem ze spaniem a przez to i ty cierpisz na zmęczenie – korzystaj z chwili odpoczynku w ciągu dnia albo zapewnij maluchowi w nocy twoją bliskość. Przysuń łóżeczko do twojego łóżka lub kup specjalną dostawkę. Zobacz jeszcze inne możliwości – tutaj. Zrozum potrzeby malucha i staraj się je zaspokajać. Nie zmieniaj go na siłę, nie porównuj do innych dzieci, nie staraj się postępować jak inni, bo każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia. Najlepsze rodzicielstwo to przyjazne dziecku. Ciesz się tym, co posiadasz – to recepta na to, by macierzyństwo zaczęło cię cieszyć. I pamiętaj – jeśli mimo wszystko coś cię w zachowaniu malucha niepokoi np. jego płacz wyraża cierpienie – udaj się z nim do lekarza. Czasem płaczliwość może bowiem być reakcją na ból i dyskomfort.

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również