-Reklama-

Mleko kozie – czy można je podawać niemowlakom?

Tak naprawdę, mleko kozie swoim składem przypomina mleko krowie. Jest natomiast od niego bardziej odżywcze, mniej uczula i - przede wszystkim - składem bardziej przypomina mleko mamy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając mleko kozie.

-Reklama-

Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka jaki tylko można sobie wyobrazić. Czasem zdarza się jednak, że konieczne jest wsparcie tego naturalnego systemu odżywiania i trzeba dziecku podać dodatkowe mleko. Czy można wtedy sięgnąć po mleko kozie? Jakie ono ma właściwości? W jakiej formie podawać je dziecku?

Mleko kozie ma szereg zalet. Nie sposób wymienić jest tu wszystkie, ale warto na pewno wspomnieć, że jest zdecydowanie bardziej lekkostrawne, zawiera mnóstwo witamin i składników mineralnych tj. wapń, fosfor, potas, żelazo, mangan, selen (niezbędny dla odporności!) czy miedź. W mleku kozim większa jest także ilość tauryny – koniecznej podczas kształtowania układu nerwowego.

Niesłychanie ważną cechą mleka koziego jest to, że swoim składem bardziej zbliżone jest do mleka mamy niż mleko krowie. Badania pokazują także, że po mleku kozim u dziecka wytwarza się podobna flora bakteryjna, jak po mleku mamy.

Mleko kozie ma jednak też swoje wady np. zawiera niedostateczną ilość kwasu foliowego, dlatego warto sięgać po suplementy, które te braki uzupełnią.

Mleko kozie na kłopoty z brzuszkiem

Kolejną istotną cechą mleka koziego jest to, że jest zdecydowanie lepiej przyswajalne niż jego krowi odpowiednik. W brzuszku dziecka, w czasie trawienia mleka koziego, tworzy się coś w rodzaju delikatnego twarożku. Dzięki temu, może ono być lepiej absorbowane przez organizm dziecka. Z tego też powodu, mleko kozie polecane jest także dzieciom mającym problemy z refluksem i nadmiernym ulewaniem.

Dodatkowo, tłuszcz z mleka koziego ma nieco inną budowę – składa się z mniejszych kuleczek tłuszczowych. Dzięki temu, enzymy trawienne mają do nich lepszy dostęp i szybciej jest trawione.

Dobre mleko dla alergika

Głównym białkiem mleka koziego jest kazeina. Pod tym względem, mleko kozie nie różni się od mleka krowiego, jednak w mleku kozim jest zdecydowanie mniej (niekiedy nie ma jej wcale) frakcji kazeiny-αs1, która odpowiada za powstanie reakcji alergicznych takich jak biegunka, wymioty czy wysypka skórna. W nieco mniejszym stopniu także, w mleku kozim występuje laktoza, czyli cukier mleczny często nietolerowany przez dzieci, ale także dorosłych.

Zobaczcie jak poziom kazeiny-αs1 kształtuje się w poszczególnych typach mlek – matki, kozim i krowim.

Jakie mleko wybrać?

Musicie wiedzieć, że nie każde mleko kozie nadaje się dla niemowląt. Lekarze odradzają podawanie zwykłego mleka koziego dzieciom przed ukończeniem 13. miesiąca życia. W grę wchodzi więc tylko mleko modyfikowane ale, tu kolejna uwaga! Powinniśmy wybrać mleko tylko ze sprawdzonego źródła i powinno być to mleko modyfikowane – przygotowane specjalnie pod potrzeby małych dzieci.

Moja historia!

artykuł sponsorowany
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również