-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Mleko kozie – czy można je podawać niemowlakom?

Tak naprawdę, mleko kozie swoim składem przypomina mleko krowie. Jest natomiast od niego bardziej odżywcze, mniej uczula i - przede wszystkim - składem bardziej przypomina mleko mamy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając mleko kozie.

-Reklama-

Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka jaki tylko można sobie wyobrazić. Czasem zdarza się jednak, że konieczne jest wsparcie tego naturalnego systemu odżywiania i trzeba dziecku podać dodatkowe mleko. Czy można wtedy sięgnąć po mleko kozie? Jakie ono ma właściwości? W jakiej formie podawać je dziecku?

Mleko kozie ma szereg zalet. Nie sposób wymienić jest tu wszystkie, ale warto na pewno wspomnieć, że jest zdecydowanie bardziej lekkostrawne, zawiera mnóstwo witamin i składników mineralnych tj. wapń, fosfor, potas, żelazo, mangan, selen (niezbędny dla odporności!) czy miedź. W mleku kozim większa jest także ilość tauryny – koniecznej podczas kształtowania układu nerwowego.

Niesłychanie ważną cechą mleka koziego jest to, że swoim składem bardziej zbliżone jest do mleka mamy niż mleko krowie. Badania pokazują także, że po mleku kozim u dziecka wytwarza się podobna flora bakteryjna, jak po mleku mamy.

Mleko kozie ma jednak też swoje wady np. zawiera niedostateczną ilość kwasu foliowego, dlatego warto sięgać po suplementy, które te braki uzupełnią.

Mleko kozie na kłopoty z brzuszkiem

Kolejną istotną cechą mleka koziego jest to, że jest zdecydowanie lepiej przyswajalne niż jego krowi odpowiednik. W brzuszku dziecka, w czasie trawienia mleka koziego, tworzy się coś w rodzaju delikatnego twarożku. Dzięki temu, może ono być lepiej absorbowane przez organizm dziecka. Z tego też powodu, mleko kozie polecane jest także dzieciom mającym problemy z refluksem i nadmiernym ulewaniem.

Dodatkowo, tłuszcz z mleka koziego ma nieco inną budowę – składa się z mniejszych kuleczek tłuszczowych. Dzięki temu, enzymy trawienne mają do nich lepszy dostęp i szybciej jest trawione.

Dobre mleko dla alergika

Głównym białkiem mleka koziego jest kazeina. Pod tym względem, mleko kozie nie różni się od mleka krowiego, jednak w mleku kozim jest zdecydowanie mniej (niekiedy nie ma jej wcale) frakcji kazeiny-αs1, która odpowiada za powstanie reakcji alergicznych takich jak biegunka, wymioty czy wysypka skórna. W nieco mniejszym stopniu także, w mleku kozim występuje laktoza, czyli cukier mleczny często nietolerowany przez dzieci, ale także dorosłych.

Zobaczcie jak poziom kazeiny-αs1 kształtuje się w poszczególnych typach mlek – matki, kozim i krowim.

Jakie mleko wybrać?

Musicie wiedzieć, że nie każde mleko kozie nadaje się dla niemowląt. Lekarze odradzają podawanie zwykłego mleka koziego dzieciom przed ukończeniem 13. miesiąca życia. W grę wchodzi więc tylko mleko modyfikowane ale, tu kolejna uwaga! Powinniśmy wybrać mleko tylko ze sprawdzonego źródła i powinno być to mleko modyfikowane – przygotowane specjalnie pod potrzeby małych dzieci.

Moja historia!

Zmianę mleka w naszym przypadku zasugerował lekarz pediatra Antka. Długo męczyliśmy się z bólem brzuszka małego 🙁 i tak naprawdę nie wiedzieliśmy, co mu dolega… Podejrzewałam, że to kwestia mleka i powiedziałam o tym lekarzowi. Ten zasugerował, żebym poszukała mieszanki bazującej na mleku kozim. Trochę mnie to zaskoczyło – nie wiedziałam, że tak małe dzieci mogą pić mleko kozie! Tak czy inaczej, trafiłam na DANALAC GOAT w tym mleku wszystkie składniki, które tradycyjnie pochodzą z mleka krowiego, są zastępowane tymi samymi, ale napędzanymi mlekiem kozim. Pomogło! 🙂 Zmianę zauważyłam już po kilku karmieniach. Anti był znacznie spokojniejszy po posiłku, nie odczuwał dyskomfortu brzuszka.

Iza, mama Antka 7 miesięcy

Tak wyglądają mieszanki DANALAC GOAT. Można je kupić m.in. na Allegro.

My zaczęliśmy od 2 ponieważ, kiedy trafiliśmy na mleko, Antek miał już skończone pół roczku. Komfort brzuszka o niebo lepszy niż po wcześniejszych mieszankach. Przyrządza je się równie łatwo jak każdą inną mieszankę.

O producencie mleka:

Obecnie DANALAC, to wiodąca na świecie marka specjalizująca się w dostarczaniu produktów żywieniowych najwyższej jakości dla niemowląt. Każdy z produktów marki DANALAC jest produkowany w Europie, pod bezpośrednim i czujnym nadzorem kadry lekarzy i specjalistów żywienia niemowląt.

Przed podaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dokładnie przeczytaj informację zawarte na opakowaniu. Przez konsultacji z lekarzem samodzielnie nie zmieniaj proporcji mleka. Zaleca się, aby zmiana karmienia nie następowała gwałtownie.

artykuł sponsorowany

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...