-Reklama-

Matka freelancer. Czy to się opłaca?

Mowa będzie o pracy zdalnej, o tym jak to naprawdę wygląda, a nie jak to się wydaje innym. Bo to dwie różne kwestie. Ba – zupełne dwa bieguny.

-Reklama-

Pracuję na kilku różnych etatach. Pomijając etat matki dwójki dzieci i żony, pozostają jeszcze stanowiska: copywritera, dziennikarki, redaktora, grafika komputerowego, specjalisty od social mediów, blogerki. Spójrzmy prawdzie w oczy – w żadnej firmie nie wykonywałabym tych wszystkich zadań na jednym etacie. Jako osoba pracująca z domu – nie mam wyjścia. Nie mam wyjścia, bo: żeby zarobić godne pieniądze, łapię różne zlecenia z rynku i nie wybrzydzam. To ode mnie tylko zależy, jakim wynikiem zamknę dany miesiąc. Dzień bez pracy to dzień bez zarobionych pieniędzy, czego efektem jest to, że pracując w domu, z pracy się nie wychodzi.

Urlop nie istnieje

Świątek, piątek, sobota, niedziela – nikogo nie obchodzą ustawowo wolne dni od pracy. Tak samo jak nikogo nie obchodzą moje prywatne problemy, które uniemożliwiają mi wykonanie zlecenia np. chorujące dzieci. Nie pamiętam co znaczy L4, bo go nigdy nie biorę – gdy umieram w łóżku – to zawsze z laptopami u boku i telefonem komórkowym. Różnica w wykonywaniu pracy polega jedynie na pozycji – w trakcie choroby – dominuje półleżąca.
Prowadząc firmę z domu, będąc freelancerem – trzeba mieć świadomość, że oznacza to totalne połączenie kwestii domowych, rodzinnych z zawodowymi. Tu nie ma jasnej granicy, gdzie się kończy praca a zaczyna życie rodzinne.

Pracuję, gdy to życie rodzinne się toczy. Jedną ręką gotuję obiad, drugą przytrzymuję telefon i ustalam szczegóły współpracy. Pisząc na komputerze artykuł, jednocześnie rozmawiam z dziećmi. Przytulając się do męża na wakacjach, sprawdzam w telefonie stan wszystkich fanpage’y, które mam pod opieką. Na wakacje jeżdżę z laptopem i tylko tam, gdzie mają darmowe wifi, na urlopie szukam inspiracji do tekstów i robię zdjęcia, które wykorzystam na facebookowych profilach firm, z którymi pracuję. Moment wypoczynku ustalam między jednym a drugim zleceniem. Dwa tygodnie urlopu to rzecz nierealna w tej „branży”.

Więcej plusów niż minusów?

Jest zarąbiście trudno i muszę to powiedzieć. Ale jest też zarąbiście fajnie. Mam ogromną satysfakcję, że wszystko co robię – jest wyłącznie moją zasługą. Że firma, którą prowadzę, dość prężnie funkcjonuje. Że zleceniodawcy wracają, a ja nie narzekam na nudę. Mam poczucie satysfakcji, że do wszystkiego doszłam sama, bez niczyich protekcji i wsparcia. Że spełniam się w tej robocie i mogę powiedzieć, jak rzadko kto, że każdy dzień mojej pracy jest inny, a każde nowe zlecenie jest wyzwaniem. Że mogę sobie pracować we własnym ogrodzie na leżaku albo na kanapie ze śpiącym psem na kolanach. Ogromnym plusem jest również czas spędzany z dziećmi. Na żadnym etacie nie mogłabym być z moimi córkami tak dużo, jak jestem obecnie. Dziewczyny nie siedzą w świetlicach, nie są podrzucane do dziadków, obiady jedzą w domu, a ja w każdej chwili mogę zrobić sobie przerwę by w ciągu dnia wyjść z nimi na rower czy hulajnogę czy pojechać na duże zakupy. Gdy są chore ( a średnio chorują całe dwa miesiące zimowe), nie drżymy z mężem o to, czy nas za te zwolnienia nie pogonią z pracy. W wakacje nie kombinujemy urlopów dzielonych czy nie wywozimy dzieci na wieś, byle miały opiekę na czas gdy nie pracują szkoły i przedszkola.

Co dalej?

Suma summarum – jest trudno, ale ten trud daje satysfakcję. Gdybym jeszcze raz miała wybrać swoją zawodową ścieżkę, w życiu nie zdecydowałabym się na etat. Mam poczucie spełnienia i większe ambicje. No i mam nadzieję, że moje dzieci kiedyś stwierdzą, że fajnie było mieć mamę zawsze pod ręką.

Autor: Dorota
foto:pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!