-Reklama-

Mamo, swędzi mnie głowa!

Już niedługo wiele mam może usłyszeć te słowa od swoich pociech. Wkrótce początek roku szkolnego i przedszkolnego, a to może oznaczać również początek walki z wszawicą, która co rok wraca jak bumerang. Jak przygotować siebie i dziecko na to wyzwanie?

-Reklama-

Wszawica – co rok to samo…

Istnieje wiele mitów na temat wszawicy. Na przykład to, że borykają się z nią tylko osoby niedbające o higienę czy też, że nie ma na nią skutecznych sposobów. Mamy XXI wiek, a temat jest aktualny niczym 30-40 lat temu. To właśnie dowód na to, że zamiast zwiększyć swoją wiedzę na temat wszawicy, wciąż wierzymy w mity.

Pierwszą rzeczą, jaką należy sobie uświadomić to fakt że wszawicą można zarazić się niemal wszędzie i nawet najbardziej restrykcyjna higiena osobista nas przed tym nie uchroni. Dzieci są bardziej narażone na chorobę, bo częściej przebywają w dużych skupiskach, są narażone na bliski kontakt z innymi rówieśnikami, którzy bywają nosicielami wszy. Dzieci bywają bardziej podatne na zarażenie głównie jednak z powodu braku świadomości zagrożenia. Rzadko kiedy edukuje się je w tym kierunku, więc nie potrafią unikać ryzykownych sytuacji.

Sami też przyczyniamy się do rozwoju choroby. Brak należytej wiedzy powoduje, że choć moglibyśmy ustrzec się przed chorobą, nie wiemy jak. A profilaktyka bywa bardzo skuteczna. Bronimy się jednak przed poruszaniem tego tematu z innymi i często wszawicę traktujemy jako coś co nas nigdy nie będzie dotyczyć. Aż przychodzi moment, gdy z problemem trzeba się jednak zmierzyć.

Jak rozmawiać i edukować?

Czas przestać traktować wszy jako temat tabu. Dopóki problem istnieje w społeczeństwie, nie można go bagatelizować. Wiedza da ci przewagę nad chorobą. Edukację należy zacząć od siebie. Wiedzę o wszach należy czerpać z rzetelnych źródeł. My polecamy szczególnie stronę www.zwalczaniewszy.pl. Warto wiedzieć, jak rozpoznać chorobę ( wiesz, że swędzenie głowy przy wszawicy wcale nie musi wystąpić?), jak się ona przenosi na inne osoby (wiesz, że do zarażenia nie musi dochodzić przez kontakt z osobą chorą, bo wszy mogą bytować przez jakiś czas poza ludzką głową?), jak jej przeciwdziałać (wiesz, że istnieją preparaty, które chronią przed wszawicą?). Ta wiedza to pierwszy krok do sukcesu. Oswojenie tematu pozwala odważnie o nim rozmawiać z innymi np. z nauczycielami naszych dzieci oraz samymi dziećmi. Wpojenie dziecku kilku podstawowych zasad może całkowicie uchronić je przed zarażeniem. Już maluchy w przedszkolu powinny wiedzieć, by nie czesać się nieswoimi szczotkami i grzebieniami, by nie pożyczać sobie ozdób do włosów czy nakryć głowy, ani nie spać w czyjejś pościeli podczas leżakowania. Starsze dzieci warto również ostrzegać przed kładzeniem się na dywanach, które znajdują się np. w świetlicy szkolnej.

Zapamiętaj! Profilaktyka jest zawsze lepsza niż późniejsze leczenie, dlatego należy zadbać o dobrą ochronę przed wszawicą już na początku roku szkolnego. Sprawdzaj włosy dzieciom co najmniej dwa razy w tygodni. Poinformuj innych znajomych rodziców, by również byli czujni. Jeśli usłyszysz, że w twojej placówce pojawiły się przypadki wszawicy, zastosuj preparat ochronny.

Stało się, co dalej?

Zarażenie się wszawicą to wcale nie jest rzadki problem. Często nie zdajemy sobie sprawy z zasięgu choroby, bo ci co się z nią borykają, się jej po prostu wstydzą. O problemie zwykle dowiadujemy się w momencie, gdy dotyka ona naszej rodziny. Pierwsza czerwona lampka zwykle pojawia się wtedy, gdy nasza pociecha zaczyna się drapać po głowie i narzekać, że ją swędzi. Ale choroba może rozwijać się już dłuższy czas, bo jeśli zaczyna się od jaj wszy czyli gnid, te zanim przeobrażą się w dorosłe osobniki, nie będą dawać typowych objawów.

Zarażenie się wszawicą to nie koniec świata. Choroba jest całkowicie wyleczalna i nie wymaga obcinania włosów (kolejny mit). Na początku warto wesprzeć swoje dziecko. Zamiast panikować, dobrze jest porozmawiać ze swoją pociechą i pokazać mu, że to częsty problem jego rówieśników i nie ma czego się wstydzić. Dziecko, które ma wszy, zwykle czuje się gorsze od innych i boi się reakcji kolegów i koleżanek. Dlatego też od razu należy też użyć skutecznego środka na wszy, który błyskawicznie upora się z chorobą i pozwoli szybko o niej zapomnieć.

Ważnym zabiegiem jest również zabezpieczenie dziecka przed ponownym zarażeniem. Wyeliminowanie wszy powinno być kompleksowe – nie tylko ze skóry głowy dziecka, ale i z całego jego otoczenia. Przed przystąpieniem do zwalczania wszawicy, należy dokładnie oczyścić i zdezynfekować przedmioty oraz tkaniny, z którymi miała kontakt osoba zarażona.

Jak wybrać dobry środek na wszy?

Na rynku istnieje wiele preparatów na wszy – o różnej skuteczności. By nie testować wielu środków i tym samym nie przedłużać trwania wszawicy, warto wybrać od razu ten najlepszy. Czyli jaki? Idąc do apteki należy zwrócić uwagę na cztery podstawowe rzeczy.

  • Skład preparatu – trzeba pamiętać, że to preparat również dla dzieci, dlatego ich bezpieczeństwo jest tutaj priorytetem. Najlepsze produkty do leczenia wszawicy to takie, które nie zawierają środków owadobójczych, działają w sposób fizyczny, tj. prowadzą do wysuszenia wszy oraz gnid, ale nie przenikają do krwiobiegu dziecka.
  • Wydajność preparatu – to ważne, jeśli kuracją obejmujemy więcej dzieci lub nasza pociecha ma długie włosy. Wydajny preparat obniża koszty leczenia.
  • Instrukcja dołączona do opakowania – nie należy kupować produktów, sugerując się jedynie reklamą czy hasłami na opakowaniu. Najważniejsze jest to, co w środku. Ulotka rozwieje wątpliwości na temat skuteczności preparatu i sposobu jego stosowania. Najlepsze są te produkty, które wymagają jednorazowego zastosowania i nie trzeba powtarzać kuracji., co oznacza, że likwidują nie tylko wszy, ale i gnidy. Warto zapytać o to farmaceutę.
  • Łatwość stosowania – dobrze, gdy preparat jest łatwy w nałożeniu. Najlepiej gdy jest w sprayu, bo dzięki temu równomiernie rozpylimy go na włosach. Przydadzą się również akcesoria uzupełniające, które ułatwią aplikację np. specjalny grzebyk do wyczesywania pasożytów i ich jaj.

Spośród dostępnych obecnie środków na wszawicę, naszą uwagę przykuły produkty Nitolic. Są to:

Preparat Pipi NITOLIC Prevent Plus w postaci sprayu, który rozpylając na włosach tworzy powłokę odstraszającą. Nie jest przy tym tłusty i przyjemnie pachnie.

Zestaw do eliminacji wszy i gnid Pipi Nitolic zawiera wydajny spray do rozpylania na głowę oraz specjalny grzebień, emulsję do wyczesywania wszy i gnid, a nawet dodatek do prania przeznaczony do usuwania pasożytów z tkanin (ubrań i pościeli), zabawną historyjkę dla dzieci oraz listę kontaktów.

Więcej na temat preparatów znajdziesz na stronie www.nitolic.pl oraz www.zwalczaniewszy.pl

Preparaty Nitolic są dostępne w aptekach i na stronie https://sklep.icbpharma.pl/

artykuł sponsorowany
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.