Zastanawiasz się, co podarować dziecku pod choinkę? Książka to zawsze strzał w dziesiątkę.
Podczas wyboru książki dla najmłodszych, warto zastanowić się, czy dany tytuł pozwala dziecku rozwijać nowe umiejętności, czy lektura jest zaprojektowana tak, by dziecko mogło czerpać jak najwięcej radości z czytania i oglądania. Pamiętaj, że najpiękniejszym prezentem dla dziecka będzie czas, który wspólnie spędzicie na zapoznawaniu się z nowymi bohaterami.
Co ucieszy najmłodszych? (Wiek 0-2)
Najmłodsi czytelnicy są bardzo aktywni – niemowlęta są zainteresowane głównie książką jako przedmiotem i dlatego najciekawsze będą dla nich lektury, które oprócz opowiedzenia ciekawej historii, pomogą im rozwijać koordynację wzrokowo-ruchową. Dlatego małe rączki tak bardzo lubią serię „Przesuń paluszkiem” , w której czekają na nie zadania polegające na wodzeniu palcem po wyznaczonych ścieżkach.
Kolejnym sympatycznym bohaterem, który wprowadzi maluchy w świat książek, jest Miś Koralik – jego przygody pomogą dzieciom lepiej zrozumieć funkcjonowanie najbliższego otoczenia. Skąd bierze się „bul, bul” w rurach, jak działają okulary i jak zachowywać się na drodze? Miś Koralik razem ze swoimi rodzicami wytłumaczy to najmłodszym. Bogato ilustrowane dowcipne historie na pewno zapadną dzieciom w pamięć.
Książki dla najmłodszych to też duża pomoc dla rodziców, którzy chcą wspierać dzieci w rozwoju nowych umiejętności lub pomóc rozwiać lęki np. związane z kąpielą czy rozstaniem się ze smoczkiem. Dzięki prostym i empatycznym historiom opowiedzianym w bestsellerowej serii „Krok po kroku” rodzice mogą oswoić najmłodszych z nową sytuacją, pokazać nowe zjawiska w łatwy i zrozumiały sposób.
Jak zaspokoić ciekawość przedszkolaka? (Wiek 3-5)
Dzieci w wieku przedszkolnym chcą znać odpowiedzi na wszystkie pytania, a rodzicom często trudno wytłumaczyć skomplikowane kwestie w łatwy sposób lub zwyczajnie brakuje im wiedzy, np. na temat zwyczajów roślinożernych dinozaurów. Z pomocą przychodzi seria „Mali odkrywcy”, która dzięki uwielbianym przez dzieci okienkom angażuje je w lekturę i dostarcza mnóstwa ciekawych informacji na temat dinozaurów, kosmosu lub ludzkiego ciała.
Przedszkolaki często uważają się już za „całkiem dorosłych”, tak jak Tupcio Chrupcio uznaje się za całkiem dużą myszkę. Jednak nawet tacy mali dorośli potrzebują wskazówek dotyczących zachowania, wyjaśnienia dlaczego ich postępowanie nie było do końca odpowiednie lub mogło kogoś urazić. Przygody Tupcia Chrupcia w prosty sposób przekazują dzieciom wzorce zachowań, uczą samodzielności i funkcjonowania w grupie.
To w przedszkolu zazwyczaj dzieci mierzą się z pierwszymi trudnymi dla nich sytuacjami – koniecznością dzielenia się zabawkami, kłótniami z kolegami czy przegrywaniem w ulubioną grę. Królik Franek i jego przygody pomogą dziecku zrozumieć problem, z którym się mierzy i pozwolą na prawidłową reakcję. Na końcu książeczki znajdują się pytania, które mogą stanowić dobry punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem. Seria powstała w konsultacji z psycholog dziecięcą Martą Żysko-Pałubą.
Jaka historia zaintryguje starszaka? (6-12)
Starsze dzieci, które opanowały naukę samodzielnego czytania będą poszukiwać ciekawych historii, dzięki którym będą doskonalić nową umiejętność. Warto podsunąć im opowieści, które zaoferują także interesujące i ważne przesłanie i piękne ilustracje, kształtujące poczucie estetyki.
Taką historię snuje Ali Standish w „Domu na górze” – opowiada o Yasmeen, która znajduje w dżungli niedźwiadka. Wie, że mieszkańcy jej wioski nie zaakceptują zwierzęcia, ponieważ boją się obcych i pełni lęku budują płot, który ma ich przed nimi chronić. To liryczna bajka o mocy otwartego serca. Rodzice poszukujący książek dla dzieci opowiadających o wartościach, powinni przyjrzeć się też takim tytułom jak: „Moja wspaniała przyjaciółka” Polly Ho-Yen, „Wielki dzień Małej Króliczki” Swapny Haddow, „Zaginiona księgarnia” Katie Clapham.
Dla małych czytelników uwielbiających psy, doskonałym prezentem będzie seria książek „Psierociniec” autorstwa Agaty Widzowskiej – zwierzęta, które są bohaterami tej historii uczą dzieci wrażliwości, tolerancji i empatii, nie tylko w stosunku do czworonogów. To ciepłe i pełne przygód opowieści do samodzielnego czytania.
Nastolatki, które mają dość historii dla dzieci, powinny poznać Emi – dziewczynkę taką, jak one. Emi ma zwariowanych przyjaciół: Anielę, która nie cierpi księżniczek, muzykalną Faustynę, Franka-mądralę, czarującego Lucka i wielu innych. Pewnego dnia dziewczyny wpadają na pomysł założenia tajnego klubu. Jego motto brzmi: NIGDY WIĘCEJ NUDY! Przed Bożym Narodzeniem paczka przyjaciół wpada na pomysł, by spędzić święta na luzie, bez zakupowej gorączki, za to z własnoręcznie wykonanymi prezentami. Jeśli nie wiesz, co podarować dorastającej dziewczynce – poznaj ją z Emi.