Nasza rola w życiu dziecka jest nieoceniona. To właśnie my, rodzice są pierwszymi nauczycielami, mentorami i przewodnikami w podróży przez świat wiedzy i rozwoju. Książki stanowią jedno z najcenniejszych narzędzi, które rodzice mogą wykorzystać, aby wspomóc rozwój swoich dzieci. W poniższym artykule przedstawiamy listę książek, które mogą być nie tylko inspirujące dla rodziców, ale także wpłynąć pozytywnie na rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny młodych umysłów.
Jako rodzice, chcemy jak najlepiej spełniać swoją rolę. Czy może się nam to udać? Na pewno przydatne będą do tego książki, które przygotowaliśmy do tego zestawienia. Zobaczcie wybrane przez nas pozycje.
Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego? Rozpoznaj zaburzenia osobowości i wspieraj zdrowy rozwój dziecka.
autor: Paulina Pawlak
To, co spotkało nas w dzieciństwie, a nawet jeszcze wcześniej, bo w życiu płodowym, rzutuje na całą naszą egzystencję. Ile dostaliśmy od rodziców, rodziny, otoczenia, tyle jesteśmy w stanie oddać światu. I choć mawia się, często z przekąsem, że nie ma na tym świecie osoby dorosłej, która nie zostałaby w jakiś sposób „skrzywdzona” w dzieciństwie – co poniekąd jest prawdą, ponieważ rodzice to nie idealni aniołowie, a po prostu ludzie z różnymi ułomnościami i niedostatkami – to jednak pewne problemy i zaniedbania okresu dziecięcego wywoływać mogą naprawdę głębokie, nieodwracalne zmiany w psychice. Włącznie z zaburzeniami osobowości.
Ta książka nie jest miła lekturą. Nie ma taka być. Ta książka jest za to mądra i prawdziwa. Autorka poleca ją rodzicom, dorosłym dzieciom i wszystkim tym, których interesuje sposób, w jaki doświadczenia z najwcześniejszych lat życia rzutują na lata kolejne. Oraz tym, którzy chcieliby nauczyć się rozpoznawać niewłaściwe schematy wychowania, by móc zawczasu interweniować i chronić małych ludzi przed ich niszczącymi konsekwencjami. Z kolejnych rozdziałów dowiesz się m.in.:
- Jak przebiega rozwój człowieka i jak go wspierać
- Czym jest osobowość i jakie rodzaje zaburzeń mogą jej dotyczyć
- Jakie czynniki są najbardziej niszczące dla dziecięcej psychiki
- Jak dbać o zdrowie psychiczne – swoje i dziecka
- Z którymi problemami powinno się udać do specjalisty
Jak pokonać lęk i ataki paniki
autor: dr Rita Santos
Napad lęku to przerażające i niepokojące doświadczenie, zwłaszcza jeśli nie rozumiesz, co się z tobą dzieje i jak sobie z tym poradzić. Może zdarzyć się każdemu okazjonalnie, niektórzy doświadczają go częściej. Jeśli nauczysz się rozpoznawać ataki paniki, pojmiesz ich mechanizm i opanujesz techniki radzenia sobie z nimi, jakość twojego życia znacznie się polepszy, a ty odzyskasz upragniony spokój i poczucie kontroli.
Dzięki temu poradnikowi:
– zrozumiesz, czym są ataki paniki i dlaczego się zdarzają;
– zidentyfikujesz czynniki wyzwalające twoje ataki oraz wypracujesz zachowania zapobiegawcze;
– nauczysz się akceptować swoje emocje, zamiast z nimi walczyć;
– stworzysz plan samoopieki w celu przeciwdziałania kolejnym atakom.
Zaopiekowana mama. Jak odnaleźć siebie w macierzyństwie
autor: Aleksandra Sileńska
Książka opowiada o tym, jak odnaleźć SIEBIE w macierzyństwie, otulać się zrozumieniem, wyrozumiałością i łagodnością. Znajdziesz w niej odpowiedzi na pytania o to, jak towarzyszyć dzieciom w życiu, a nie poświęcać się dla nich; jak kochać, by czuć się spełnioną; jak radzić sobie z nieprzyjemnymi uczuciami i negatywnymi myślami; jak tworzyć wspierające relacje ze sobą, dziećmi, partnerem i najbliższym otoczeniem…
To dobry moment, abyś wzięła się w ramiona i zaopiekowała sobą. Być może po raz pierwszy w życiu. Na pewno nie ostatni.
Mama w formie
autor: Marta Stoberska
Jak zmieni się twoje ciało w ciąży i po porodzie? Skąd u przyszłych mam biorą się zawroty głowy, nudności? Jaka aktywność w czasie ciąży jest zdrowa? I dlaczego po porodzie brzuch jest nadal duży? To tylko część pytań, na które odpowiedzi znajdziesz w tej książce. Dowiesz się także, jak stworzyć praktyczny plan porodu i co zrobić, by nie bolały plecy, gdy podnosisz dziecko z łóżeczka.
Autorka, mama i trenerka personalna, podpowiada, jak odzyskać formę po narodzinach dziecka. Znajdziesz tu mnóstwo informacji o ciąży, porodzie i połogu popartych badaniami naukowymi, a także praktyczne wskazówki ułatwiające codzienne funkcjonowanie młodej mamy. Nie znajdziesz za to presji na diety odchudzające i płaski brzuch tuż po rozwiązaniu.
Autorka proponuje ćwiczenia dopasowane do każdego trymestru ciąży i sama je prezentuje. Jednocześnie uczy wyrozumiałości i cierpliwości w stosunku do fałdek i chwil słabości. Ta książka udowadnia, że aktywne macierzyństwo bez stresu, łez i wyrzutów sumienia jest możliwe.
Nie pytaj, jak było w szkole. Rozmowy, które dają dzieciom siłę. Dla rodziców przedszkolaków i uczniów
autor: dr Rebecca Rolland
Kiedy ostatnio zdarzyła ci się wartościowa rozmowa z dzieckiem?
Pytasz małego człowieka, jak minął mu dzień, a w odpowiedzi słyszysz: „Fajnie!”. Próbujesz się dowiedzieć, co robił w przedszkolu, a on mówi: „Bawiłem się!”. Zależy ci, by opowiedział, jak mu poszło na sprawdzianie w szkole, a cała opowieść to: „Dobrze”.
Jeśli czujesz się czasami jak agent wywiadu, próbując zachęcić swoje dziecko do rozmowy, to ten poradnik jest dla ciebie. Dowiesz się z niego, że nie trzeba być idealnym, dysponować fachową wiedzą ani nawet zadawać właściwych pytań, by tworzyć okazje do wartościowych rozmów.
Znacznie ważniejsza jest postawa świadomego wyczekiwania – wykorzystanie wymiany zdań, by otworzyć furtkę i podążać za dzieckiem. Wystarczy kilka zmian i nowych nawyków, aby ważne rozmowy stały się naturalną i ciekawą dla wszystkich domowników częścią życia.
Z tej książki dowiesz się, jak:
- budować bliską relację z dzieckiem w każdym wieku: od malucha do nastolatka
- łagodzić spory i prowadzić komfortowe wymiany zdań oraz konwersacje, które pozwolą wam się czegoś nauczyć lub coś zrozumieć
- wykorzystać wartościowe rozmowy, by rozwijać u dziecka siedem kluczowych kompetencji związanych z: uczeniem się, empatią, pewnością siebie, relacjami, zabawą, otwartością na inność i panowaniem nad temperamentem
„Jestem pewna, że każdego dnia mówisz do swojego dziecka setki słów. Ta książka pomoże ci zamienić je w wartościową rozmowę, której oboje potrzebujecie, by rozwijać się, spełniać i wzrastać w relacji. Stwórz do niej okazję w swoim rodzicielstwie. Niech rozmowa wspiera was w codziennej miłości.”
Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat wyd. 2
autor: Joanna Faber, Julie King
Ta książka to już prawdziwa klasyka!
Podręcznik niezbędny dla każdego, kto w domu czy w pracy ma do czynienia z małymi dziećmi. Pozycja poprzedzona jest przedmową Adele Faber, jedną z autorek bestsellerowego Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły, nazwanego przez „The Boston Globe” „biblią wychowania”.
Jak poradzić sobie z maluchem, który nie chce myć zębów, odmawia jedzenia warzyw lub rozrzuca książki po całym pokoju?
Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały to kompendium wiedzy dotyczącej wychowania dzieci w wieku 2-7 lat. Autorki, Joanna Faber (córka Adele) i Julie King dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, a także wyciągają wnioski z wielu rozmów z rodzicami i specjalistami i za pomocą autentycznych historii oraz komiksów znanych z poprzednich tytułów w serii dostarczają szeregu praktycznych narzędzi i wskazówek, jak się komunikować, rozmawiać i rozwiązywać trudne sytuacje, nie ignorując przy tym potrzeb dziecka ani swoich.