W kontekście kryzysu laktacyjnego, warto wspomnieć o jednej ważnej rzeczy: zdecydowana większość kobiet może karmić swoje dzieci piersią. Mimo to, wiele mam obawia się, czy ma wystarczająco dużo mleka, by odpowiednio odżywić dziecko i umożliwić mu prawidłowy rozwój.
Kryzys laktacyjny może się pojawić na każdym etapie karmienia piersią – nie tylko tuż po porodzie, ale także później. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce 99,4% kobiet karmi po porodzie piersią, ale po upływie 6 tygodni, karmi je już tylko połowa.
Zwykle mówimy o kryzysie laktacyjnym, gdy czujemy, że nie jesteśmy w stanie w pełni zaspokoić potrzeb żywieniowych naszego dziecka. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być wiele – od braku dostępu do odpowiedniej wiedzy, wsparcia, pomocy lub po prostu ciepłego słowa…
Kryzys laktacyjny – kiedy mamy z nim do czynienia?
Sposobem na to, by uniknąć problemów z karmieniem piersią jest właściwe przygotowanie się do karmienia piersią. Nie każde niepowodzenie jest bowiem kryzysem laktacyjnym.
Z twoją laktacją jest wszystko w porządku, jeśli:
- twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze
- podczas karmienia słychać dźwięk połykania mleka
- dziecko moczy 6-8 pieluszek dziennie
- twoje piersi są nabrzmiałe, co jest oznaką wzmożonej produkcji mleka
Kryzys laktacyjny – jak go pokonać? Podpowiadamy!
- Uwierz w siebie
Bardzo często mówi się, że „wszystko zaczyna się w głowie matki” i jest to prawda. Twoja wiara w siebie i to, że możesz karmić piersią, są najważniejszymi czynnikami udanego karmienia piersią.
- Nie stresuj się
Stres jest jednym z największych wrogów karmienia piersią. Spróbuj wyeliminować wszelkie źródła stresu, a jeśli to niemożliwe – naucz się z nim żyć i poszukaj skutecznego antidotum. Znajdź w ciągu dnia chwilę tylko dla siebie i poświęć ją na swoje ulubione zajęcia. Możesz np. wykonywać ćwiczenia oddechowe, poczytać ulubioną książkę lub pójść na spacer. Postaraj się oderwać od stresujących cię myśli. Przed karmieniem piersią pamiętaj o dobrym nastawieniu, ponieważ twoje dziecko może naśladować twój nastrój, a jeśli będziesz zestresowana, próbując je nakarmić, ono również się zestresuje.
- Wyśpij się
Być może brzmi to, jak kiepski żart, gdy jesteś matką niemowlęcia, ale postaraj się korzystać z każdej okazji, aby się zdrzemnąć i zrobić sobie krótką przerwę. Możesz to zrobić, np. wtedy, gdy twoje dziecko także śpi.
- Poproś o pomoc
Zmęczenie i frustracja z pewnością nie pomogą ci utrzymać odpowiedniego poziomu laktacji. Jeśli tylko możesz – poproś bliską ci osobę o pomoc. Poproś swoją mamę, teściową, partnera lub przyjaciółkę o zabranie dziecka na spacer lub pomoc w sprzątaniu domu. Wykorzystaj ten czas na odpoczynek, drzemkę lub relaks. W pełni na niego zasłużyłaś!
- Popraw swoją technikę karmienia piersią
Zwróć uwagę, czy twoje maleństwo prawidłowo chwyta piersi i je ssie, a tym samym, czy piersi są przez nie odpowiednio stymulowane. Poszukaj pozycji, w której dziecko będzie najskuteczniej ssać i opróżniać twoje piersi.
- Karm maluszka na żądanie
Karm, kiedy tylko twoje dziecko tego chce. Im więcej karmisz, tym więcej mleka wyprodukuje twoje ciało, aby dostosować się do unikalnych potrzeb twojego dziecka.
- Nie unikaj nocnego karmienia
Nocne karmienie, choć czasem bywa trudne i kłopotliwe, w dużej mierze odpowiada za poziom twojej laktacji. Dlaczego? Ponieważ w nocy stężenie prolaktyny we krwi jest najwyższe, a im wyższy poziom tego hormonu, tym wyższy poziom laktacji.
- Karm obiema piersiami
Staraj się podawać dziecku mleko z obu piersi podczas każdego karmienia. Dzięki temu twoje ciało otrzyma sygnał, że musi zwiększyć produkcję mleka.
- Prawidłowo opróżniaj piersi
Nie pozwól dziecku zasnąć podczas karmienia piersią. Możesz delikatnie połaskotać dziecko w policzek, aby dalej ssało. Jeśli dziecko nie opróżnia piersi, możesz użyć laktatora. Dzięki temu pobudzisz swój organizm do produkcji mleka.
- Nie uzupełniaj mleka matki mieszanką
Jeśli to możliwe, nie uzupełniaj mleka matki sztuczną mieszanką. Każda porcja mieszanki dla niemowląt to stracona szansa na stymulację laktacji. Dokarmiaj swoje dziecko tylko wtedy, gdy naprawdę stanie się to konieczne.
- Szklanka wody
Wiele matek karmiących piersią zapomina o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów i jest to jeden z pierwszych czynników, który zmniejsza podaż mleka. To dlatego należy pić co najmniej jedną szklankę wody podczas każdego karmienia piersią. Możesz też wypić szklankę ciepłego mleka z dodatkiem słodu jęczmiennego.
Pytania i odpowiedzi
Jak mam rozpoznać, że moje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka?
Pierwszy tydzień stanowi ogromne wyzwanie dla wielu matek karmiących piersią, ponieważ zastanawiają się one, czy ich dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka, zwłaszcza, gdy okaże się, że ich maleństwo traci na wadze (co jest zupełnie normalne).
Oznaki, że twoje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka matki, obejmują:
- Co najmniej 2 mokre pieluchy i 3 smoliste i czarne wypróżnienia w dniu 2
- Co najmniej 5-6 mokrych pieluszek i 3 luźniejsze, zielonkawo-żółte wypróżnienia w dniu 3
- Co najmniej 6 mokrych pieluszek i 3 żółte, miękkie i wodniste wypróżnienia w dniu 4
- Co najmniej 6 mokrych pieluszek i 3 żółte, luźne i ziarniste wypróżnienia w dniu 5
- Co najmniej 6 mokrych pieluszek i 3 większe, żółte, luźne i ziarniste
- wypróżnienia w dniu 7
Co mogę zrobić z obolałymi sutkami?
Oprócz upewnienia się, że twoje dziecko prawidłowo chwyta piersi, jeśli masz obolałe sutki, możesz także:
- Zmienić pozycję karmienia piersią
- Ręcznie odciągnąć trochę mleka i wetrzeć je w bolące sutki
- Nosić miękką bawełnianą koszulę i unikać obcisłych bluzek i staników
- Często zmieniać wkładki pielęgnacyjne
Kiedy matka powinna definitywnie przestać karmić piersią?
Wierzcie lub nie, ale matki karmiące piersią rzadko muszą przerywać karmienie piersią, gdy są chore. Niektóre sytuacje, w których warto zatrzymać karmienie, mogą obejmować:
- Niektóre infekcje, takie jak HIV; nieleczona, aktywna gruźlica; nieleczona bruceloza; aktywne zmiany opryszczkowe na piersi
- Przyjmowanie narkotyków
- Przyjmowanie chemioterapii mającej na celu leczenie raka
- Przyjmowanie leków uważanych za zbyt niebezpieczne dla dziecka karmionego piersią (należy upewnić się, czy nie ma alternatywnych leków, które można by zamiast tego wziąć)
O wiele bardziej powszechne jest tymczasowe zaprzestanie karmienia piersią, gdy matka jest chora i musi przyjmować leki, które są uważane za zbyt niebezpieczne dla dziecka karmionego piersią, ale zawsze należy upewnić się, że nie ma alternatywnych leków, które można w takiej sytuacji stosować. Zwykłe przeziębienie, gorączka lub większość innych chorób, nie jest powodem do zaprzestania karmienia piersią.
Autor: Anna Borkowska
Foto: Pexels.com