Skóra dziecka jest delikatniejsza i wrażliwsza od skóry dorosłego człowieka. Jest przez to również bardziej podatna na podrażnienia i uczulenia. Naczelną zasadą podczas wybierania kosmetyków dla dziecka jest ta, by kupować produkty o jak najprostszym składzie. Co to znaczy? Im mniej składników w kosmetyku, tym lepiej, bo ograniczamy ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej. Bardzo rozbudowane składy w kosmetykach wynikają najczęściej z dużej zawartości niepotrzebnych substancji konserwujących, zapachowych czy barwników. Najlepszy kosmetyk dla dziecka na swojej etykiecie powinien zawierać przejrzysty, czysty skład.
Kosmetyki naturalne i organiczne – co to takiego?
Gdy mówimy o kosmetykach zdrowych i bezpiecznych, najczęściej do głowy przychodzi nam skojarzenie z kosmetykami naturalnymi albo organicznymi. Czy to są tożsame określenia? Nie do końca. Naturalne kosmetyki to takie produkty, które są pozyskiwane z naturalnych składników, czyli tych, co występują w naturze. Skład takich produktów jest zwykle oparty na roślinach i minerałach. Takie kosmetyki nie zawierają chemicznych dodatków, składników syntetycznych, konserwantów. Ale nie oznacza to, że są organiczne.
Organiczne kosmetyki to jeszcze bardziej zawężona grupa produktów. Poza tym, że składniki w tych kosmetykach mają naturalne pochodzenie, to są one uprawiane bez użycia nawozów i pestycydów, nie są również modyfikowane genetycznie. To gwarancja ich organiczności. Możemy mieć więc dwa kosmetyki naturalne z tymi samymi składami, ale pochodzenie tych składników może być już nieco inne i wówczas tylko jeden z nich możemy określić jako organiczny.
Czy kosmetyki naturalne są dobre dla dzieci?
Kosmetyki naturalne i organiczne to najlepszy wybór w pielęgnacji dziecka. Kosmetyki naturalne gwarantują czysty i prosty skład oparty na wyciągach roślinnych. Właściwości tych kosmetyków wynikają przede wszystkim z właściwości dobroczynnych roślin i minerałów. Ich działanie nie jest sztucznie wzmacniane przez chemiczne dodatki. Mamy więc większą pewność, że malucha nic nie podrażni lub nie uczuli. O ile, nie jest uczulony na jakiś naturalny składnik. Najczęściej wśród naturalnych składników alergię wywołują następujące: cynamon, tymianek, trawa cytrynowa, mięta pieprzowa, limonka, olejek lawendowy, oczar wirginijski czy też goździki. Tych składników w kosmetykach naturalnych dla dzieci radzimy więc unikać.
Kosmetyki emolienty dla dzieci
Emolienty to kosmetyki lecznicze tzw. dermokosmetyki. Często stosuje się je jako wsparcie w leczeniu chorób skóry takich jak: łuszczyca czy AZS. Mają one intensywniejsze działanie nawilżające, natłuszczające, regeneracyjne i zmiękczające niż zwykle produkty do pielęgnacji. Na skórze tworzą barierę przed wodą i substancjami drażniącymi. Mogą występować w postaci maści, kremów, balsamów.
Emolienty nie zawierają substancji chemicznych, są więc kosmetykami naturalnymi. Są świetnie tolerowane przez delikatną skórę niemowląt. Z tego powodu zaleca się je do pielęgnacji ciałka małych dzieci, szczególnie jeśli maluch ma suchą i skłonną do podrażnień skórę. Emolient nie tylko przynosi ukojenie skórze, ale też podnosi komfort dziecka, bo niweluje swędzenie i napięcie.
Składniki, których należy unikać w kosmetykach dla dzieci
Wybierając kosmetyki dla dzieci, należy zawsze czytać skład na opakowaniu. Każdy producent ma obowiązek podawać na etykiecie pełną listę składników i ich ilość w produkcie, więc łatwo jest zweryfikować, czy dany kosmetyk nadaje się dla dziecka.
Oto składniki, których należy unikać w produktach kosmetycznych dla dzieci:
- Sztuczne substancje zapachowe – zbyt intensywnie pachnące kosmetyki na pewno są wzmacniane substancjami chemicznymi, które mogą wywoływać alergie, podrażnienia. Np. ftalany – mają na celu zwiększyć wyrazistość zapachu lub koloru kosmetyku, w rzeczywistości mogą zakłócać działanie układu hormonalnego.
- Parabeny – to środki konserwujące, które mogą powodować podrażnienie lub alergię.
- Formaldehyd – to też środek konserwujący, którego zadaniem jest zapobiegać rozwojowi bakterii w kosmetyku. Ma jednak silne działanie podrażniające i może szkodzić układowi odpornościowemu dziecka.
- SLS/SLES – to siarczany często występujące w szamponach i płynach do mycia. Podrażniają skórę, oczy, a nawet mogą zaszkodzić płucom.
- Glikol propylenowy – choć szeroko występuje w wielu kremach nawilżających i przeciwsłonecznych, nie jest do końca pożądany w produktach dla dzieci. To alkohol organiczny, który może działać podrażniająco na skórę.
- Sztuczne filtry przeciwsłoneczne – to substancje chemiczne typu benzofenon, homosalan, awobenzon, PABA czy metoksycynamonian. Zdrowszymi filtrami przeciwsłonecznymi są te oparte na cynku i tytanie.
Gdzie kupować kosmetyki dla dzieci?
Kupując kosmetyki dla dzieci, nie ulegaj reklamom. Zazwyczaj pieniądze na szerokie kampanie reklamowe mają wielcy producenci, którzy tworzą swoje kosmetyki masowo w laboratoriach. Najlepiej jest zaufać opiniom innych mam i znajomych lekarzy. Produkty dla dzieci kupuj w zaufanych miejscach np. w aptekach. Szeroki wybór kosmetyków dla dzieci, ale i dla mam również, znajdziesz na stronie https://www.apo-discounter.pl. Pamiętaj, by przed zakupem sprawdzić, czy dany kosmetyk jest dobry dla twojego dziecka.
wpis gościnny