Płyny do kąpieli, szampony do włosów, olejki, oliwki i mleczka do ciała… Mnożą się na sklepowych półkach czy w internetowych drogeriach. Do wyboru – do koloru, zwłaszcza to drugie liczy się szczególnie, oczywiście z perspektywy dziecka.
Ważne jest opakowanie – ma swoimi kolorami i ciekawymi rysunkami przekonać dziecko do tego, że… w ogóle warto po nie sięgnąć. A w dalszej konsekwencji – warto się myć. Przy okazji, jeżeli wylewający się z kolorowej buteleczki „płyn” będzie pachnący, będzie dobrze się pienił i na dodatek zmieni swój kolor w ciepłej wodzie… malucha do kąpieli nie trzeba będzie zachęcać.
Mamę zmieniający barwę płyn do kąpieli może miło zaskoczyć, ale ostatecznie do jego stosowania przekona jedynie dobry skład. Jak zatem skomponować idealną kosmetyczkę malucha do codziennego użycia, która pogodzi interesy mamy i dziecka? Podpowiemy.
Do kąpieli
Nie zawsze jest czas na to, by z rozbrykaną pociechą na kolanie, dokładnie porównać etykiety na opakowaniach kilku szamponów czy płynów do kąpieli. Do tego i tak zawsze pojawiają się dodatkowe pytania, bo może…. to właśnie emulsja do kąpieli jest właściwym wyborem?
Wszystko zależy od wieku i właściwości skóry. Skóra niemowlaka – choć ma tyle samo warstw, co u dorosłego człowieka – jest znacznie cieńsza i „dojrzewa” do szóstego roku życia. Dlatego przez pierwszych kilka lat wymaga o wiele lepszego zabezpieczenia i łagodniejszego traktowania.
Kąpiel nie może być zbyt długa – gorąca woda narusza warstwę lipidową (ochronną) skóry, a mydło o odczynie zasadowym wysusza ją. Dlatego warto sięgać po łagodne preparaty do oczyszczania skóry i włosów. Na przykład olejki myjące, hypoalergiczne żele czy natłuszczające płyny do kąpieli dla niemowląt. Z wiekiem znaczenie będą miały również zapachy. Mydło w płynie o zapachu gumy balonowej i coli lub szampon jak lody ciasteczkowo-waniliowe – mogą zachwycić najmłodszych.
Po kąpieli
Delikatnej skórce dziecka – po ciepłej kąpieli – warto dostarczyć porcję substancji odżywczych i zabezpieczających. Skóra potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego natłuszczenia i nawilżenia, a dziecko… motywacji, by cierpliwie postać w trakcie wcierania.
Dobrze jest ten rytuał zamienić w zabawę – nałożyć dziecku na rączkę odrobinę balsamu, oliwki czy emulsji. Niech sobie maluszek wetrze ją w brzuszek i rączki, a mama… przy okazji wcierania może wymasować małe stópki czy plecki.
Oliwki pielęgnacyjne dla niemowląt mogą być stosowane dosłownie od pierwszego dnia życia, bez obawy przed alergią czy podrażnieniem skóry. Odpowiednio nawilżą i natłuszczą delikatną skórę, a dodatkowe składniki – jak na przykład witamina F czy ekstrakt z rumianku – wzmocnią i będą skutecznie łagodzić zmiany naskórka.
Z czasem warto pomyśleć nad zmianą kosmetyku i poszukać czegoś lżejszego. Warto sięgnąć po delikatne mleczka do ciała, które można stosować już od pierwszego miesiąca życia. Będą to kosmetyki z nieco wzbogaconym składem. Na rynku pojawiają się na przykład produkty z kompleksem wapniowym, łagodzącym podrażnienia w miejscach narażonych na otarcia. Istotne, by nie zawierały alkoholu i sztucznych barwników.
Kosmetyki dla dziecka znajdziesz na stronie autora artykułu eKosmetyk.com