-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Komórki macierzyste od podstaw. Czym są i jakie mają znaczenie dla twojego dziecka i waszej rodziny

Jako przyszła mama, pewnie słyszałaś o tym, jakim dobrodziejstwem są komórki macierzyste krwi pępowinowej. Wiesz już zapewne także, że można je przy porodzie pozyskać z krwi pępowinowej. Ale jak to się wszystko odbywa? Co to w ogóle są komórki macierzyste, skąd się biorą i jak się z nich korzysta? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

-Reklama-

O komórkach macierzystych krąży wiele mitów. Publikowana jest masa informacji na ich temat – część owianych jest wielką tajemnicą, inne zwyczajnie mijają się z rzeczywistością. Postaramy się w prosty sposób odpowiedzieć na podstawowe pytania.

Co to są komórki macierzyste?

Zacznijmy od podstaw. Komórki macierzyste to absolutnie podstawowe, pierwotne i jeszcze niewyspecjalizowane komórki układu krwionośnego. Ze względu na swoją „pierwotność” i młodość genetyczną, mają zdolność nieograniczonego podziału i „dostosowania się”- mogą się przeistaczać w komórki tkanki kostnej, mięśniowej, a nawet w komórki mięśnia sercowego!
Stąd ich tak wielka siła.

Do czego mogą być wykorzystywane komórki macierzyste?

To podstawowe pytanie, od którego warto zacząć rozważania nad bankowaniem krwi pępowinowej. Otóż komórki macierzyste wykorzystywane są do leczenia wielu chorób, wobec których medycyna pozostaje bezradna lub są dla niej wsparciem. Komórki macierzyste są używane w leczeniu białaczki, raka piersi, chorób układu krwionośnego, a także chłonnego chłoniaka, czy zespołu mielodysplastycznego.
Lista tych przypadłości już teraz jest dosyć długa – obecnie znajduje się na niej 80 chorób, a dodatkowo cały czas trwają badania nad wykorzystywaniem ich do leczenia także innych np. autyzmu, mózgowego porażenie dziecięcego czy zaniku mięśni.Alzheimera, tocznia czy dziecięcego porażenia mózgowego.

Czy komórki macierzyste znajdują się tylko w krwi pępowinowej?

Nie tylko, można je także uzyskać ze szpiku, natomiast te uzyskane z krwi pępowinowej zdecydowanie łatwiej się pozyskuje. Dużo mniejsze jest także ich ryzyko odrzucenia. Poza tym komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają bardzo dużą zdolność namnażania się po przeszczepie.

Jak zachować komórki macierzyste?

Komórki macierzyste pobierane są podczas porodu, a konkretnie po. Nie jest prawdą, że wiążę się z to z jakąś niedogodnością (bólem!) dla dziecka, czy mamy. Komórki macierzyste pobierane są po odpępnieniu noworodka. Pobierane z pępowiny, która i tak jest „odpadem” medycznym – jej pobranie nie wiąże się z żadną ingerencją w organizm dziecka. Do pobrania krwi pępowinowej wykorzystuje się specjalny zestaw, który dostarczany jest z banku krwi pępowinowej. Następnie krew transportowana jest do laboratorium, przez specjalnie upoważnioną do tego osobę. W kolejnym etapie trafia do specjalnych zbiorników, chłodzonych azotem.

Komu mogą pomóc komórki macierzyste?

Komórki macierzyste mogą być wykorzystywane w leczeniu nie tylko samego dziecka (dawcy), ale także innych osób – nie tylko spokrewnionych. Przechowując komórki w banku rodzinnym mamy zabezpieczenie dla swoich dzieci.

Warunkiem jest tzw. zgodność tkankowa (oczywiście większa szansa na taką zgodność występuje u osób spokrewnionych, natomiast nie jest wykluczona u obcych).

Czy podczas przechowywania może się coś stać z komórkami?

Najnowsze publikacje naukowe autorstwa Prezydenta Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego i jednego z pionierów wykorzystania krwi pępowinowej prof. H.Broxmeyer’a mówią o wykorzystaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej przechowywanych przez 24 lata! Tak więc krew pępowinowa może być przechowywana tak długo, jak zajdzie potrzeba.
Możliwe jest to dzięki specjalnym warunkom, w jakich przechowywane są komórki macierzyste.

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?