-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Komórki macierzyste od podstaw. Czym są i jakie mają znaczenie dla twojego dziecka i waszej rodziny

Jako przyszła mama, pewnie słyszałaś o tym, jakim dobrodziejstwem są komórki macierzyste krwi pępowinowej. Wiesz już zapewne także, że można je przy porodzie pozyskać z krwi pępowinowej. Ale jak to się wszystko odbywa? Co to w ogóle są komórki macierzyste, skąd się biorą i jak się z nich korzysta? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

-Reklama-

O komórkach macierzystych krąży wiele mitów. Publikowana jest masa informacji na ich temat – część owianych jest wielką tajemnicą, inne zwyczajnie mijają się z rzeczywistością. Postaramy się w prosty sposób odpowiedzieć na podstawowe pytania.

Co to są komórki macierzyste?

Zacznijmy od podstaw. Komórki macierzyste to absolutnie podstawowe, pierwotne i jeszcze niewyspecjalizowane komórki układu krwionośnego. Ze względu na swoją „pierwotność” i młodość genetyczną, mają zdolność nieograniczonego podziału i „dostosowania się”- mogą się przeistaczać w komórki tkanki kostnej, mięśniowej, a nawet w komórki mięśnia sercowego!
Stąd ich tak wielka siła.

Do czego mogą być wykorzystywane komórki macierzyste?

To podstawowe pytanie, od którego warto zacząć rozważania nad bankowaniem krwi pępowinowej. Otóż komórki macierzyste wykorzystywane są do leczenia wielu chorób, wobec których medycyna pozostaje bezradna lub są dla niej wsparciem. Komórki macierzyste są używane w leczeniu białaczki, raka piersi, chorób układu krwionośnego, a także chłonnego chłoniaka, czy zespołu mielodysplastycznego.
Lista tych przypadłości już teraz jest dosyć długa – obecnie znajduje się na niej 80 chorób, a dodatkowo cały czas trwają badania nad wykorzystywaniem ich do leczenia także innych np. autyzmu, mózgowego porażenie dziecięcego czy zaniku mięśni.Alzheimera, tocznia czy dziecięcego porażenia mózgowego.

Czy komórki macierzyste znajdują się tylko w krwi pępowinowej?

Nie tylko, można je także uzyskać ze szpiku, natomiast te uzyskane z krwi pępowinowej zdecydowanie łatwiej się pozyskuje. Dużo mniejsze jest także ich ryzyko odrzucenia. Poza tym komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają bardzo dużą zdolność namnażania się po przeszczepie.

Jak zachować komórki macierzyste?

Komórki macierzyste pobierane są podczas porodu, a konkretnie po. Nie jest prawdą, że wiążę się z to z jakąś niedogodnością (bólem!) dla dziecka, czy mamy. Komórki macierzyste pobierane są po odpępnieniu noworodka. Pobierane z pępowiny, która i tak jest „odpadem” medycznym – jej pobranie nie wiąże się z żadną ingerencją w organizm dziecka. Do pobrania krwi pępowinowej wykorzystuje się specjalny zestaw, który dostarczany jest z banku krwi pępowinowej. Następnie krew transportowana jest do laboratorium, przez specjalnie upoważnioną do tego osobę. W kolejnym etapie trafia do specjalnych zbiorników, chłodzonych azotem.

Komu mogą pomóc komórki macierzyste?

Komórki macierzyste mogą być wykorzystywane w leczeniu nie tylko samego dziecka (dawcy), ale także innych osób – nie tylko spokrewnionych. Przechowując komórki w banku rodzinnym mamy zabezpieczenie dla swoich dzieci.

Warunkiem jest tzw. zgodność tkankowa (oczywiście większa szansa na taką zgodność występuje u osób spokrewnionych, natomiast nie jest wykluczona u obcych).

Czy podczas przechowywania może się coś stać z komórkami?

Najnowsze publikacje naukowe autorstwa Prezydenta Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego i jednego z pionierów wykorzystania krwi pępowinowej prof. H.Broxmeyer’a mówią o wykorzystaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej przechowywanych przez 24 lata! Tak więc krew pępowinowa może być przechowywana tak długo, jak zajdzie potrzeba.
Możliwe jest to dzięki specjalnym warunkom, w jakich przechowywane są komórki macierzyste.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...