-Reklama-

Kinesiotaping w ciąży – skuteczna metoda na walkę z bólem

W okresie ciąży w ciele kobiety zachodzą różnego rodzaju zmiany spowodowane działaniem hormonów. Począwszy od typowych objawów, takich jak nudności, wahania nastroju czy ciągłe zmęczenie, w późniejszym czasie mogą pojawić się dolegliwości bólowe pleców, okolicy miednicy czy też rwy kulszowej. O metodzie kinesiotapingu w walce z bólem w ciąży mówi Wioletta Bojanowska, certyfikowany fizjoterapeuta uroginekologiczny z Centrum Medycznego CMP.

-Reklama-

U kobiet ciężarnych przyczyną bólów kręgosłupa i okolic są zmiany biomechaniczne, takie jak zmiana środka ciężkości, który przemieszcza się do przodu, w efekcie prowadząc do zaburzeń statyki i dynamiki organizmu. Mogą być to również różnego rodzaju następstwa nabytych i nieleczonych przed ciążą dysfunkcji kręgosłupa.

Jak skutecznie walczyć z bólem w ciąży?

Kobiecie, której towarzyszą tego typu dolegliwości bólowe bardzo często nie można podać środków przeciwbólowych, ponieważ większość z nich jest niewskazana w okresie ciąży. Stosowanie rehabilitacji w postaci ćwiczeń zwykle jest pomocne, jednak zależy od stanu pacjentki. Kiedy kończą się możliwości łagodzenia bólu, bądź zawodzą inne metody, z pomocą przychodzi plastrowanie dynamiczne, czyli kinesiotaping.

Metoda, którą stworzył doktor Kenzo Kase, jest terapią polegającą na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi elastycznymi plastrami, wykonanymi z bawełny i kleju akrylowego. Grubością i ciężarem przypominają skórę – podobnie jak ona są sprężyste i rozciągliwe, dzięki czemu gwarantują swobodę ruchów. Nie są nasączone żadnym lekiem, dlatego są w pełni bezpieczne dla mamy i rozwijającego się płodu w każdym trymestrze ciąży. Przepuszczają powietrze, są hipoalergiczne oraz wodoodporne, co pozwala na swobodną kąpiel. Po założeniu plastrów możemy nosić je do kilku dni. Najważniejszą zaletą tej terapii jest jej bezbolesność i bezpośrednie oddziaływanie na skórę, dlatego zmniejsza także ryzyko powstawania rozstępów. Pośrednio oddziałują również na układ limfatyczny, mięśnie oraz stawy. Świetnie się sprawdzają jako element wspomagający proces rehabilitacji, a ich obecność nie przeszkadza przy wykonywaniu badania USG przez lekarza.

Przy jakich dolegliwościach pomocny jest kinesiotaping w ciąży?

Kinesiotaping sprawdzi się w niemal każdego rodzaju dysfunkcji, powodującej ból u kobiety ciężarnej, ze względu na bezinwazyjność tej metody.

Do najczęstszych dolegliwości, które występują w ciąży należą bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego czy drętwienie rąk. Spowodowane są one wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych czy zaokrągleniem pleców, wynikającym na przykład z ciężaru rosnących piersi bądź obrzęków związanych z zaleganiem krwi w naczyniach. Ból może być także efektem przeciążenia stawów ze względu na zwiększenie wagi i zmianę sposobu chodu. Poprzez odpowiednią aplikację taśmy możemy odciążyć, ustabilizować i uwolnić bólowo zmienioną tkankę podskórną oraz mięśnie.

Dobrą opcją jest oklejanie plastrami również mięśnia prostego brzucha i mięśni skośnych zewnętrznych. Odpowiadają one za prawidłową postawę, co jest z kolei ważne przy łagodzeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego.\

Nieprzyjemne dolegliwości bólowe, których niwelowanie wspiera kinesiotaping, mogą pojawić się także w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych bądź spojenia łonowego, co związane jest z ich zablokowaniem lub rozchodzeniem się.

Pacjentki skarżą się również często na obrzęki limfatyczne nóg oraz żylaki. Obrzęki są wynikiem zwężenia dróg odprowadzających limfę z rejonu miednicy, natomiast żylaki powstają na skutek zmniejszenia elastyczności żył pod wpływem hormonów oraz utrudnionego odpływu krwi z żył miednicy. Naklejona taśma delikatnie unosi skórę i zwiększa w ten sposób przestrzeń, między skórą a mięśniami, co pozwala pozbyć się przykrych dolegliwości.

Kinesiotaping doskonale sprawdza się również po porodzie. Aplikacja plastrów na powłoki brzuszne przyspiesza regenerację tkanek, tym samym poprawiając krążenie w tym obszarze. Jest pomocna również przy rozejściu mięśni prostych brzucha czy obkurczaniu się macicy oraz jako element wspomagający w rehabilitacji blizny po cięciu cesarskim. Odpowiednio naklejony plaster na piersi może również wspomóc przy nawale pokarmu.

Kinesiotaping to coraz bardziej popularna metoda, stosowana przez większość rehabilitantów i fizjoterapeutów w leczeniu bólu u kobiet w ciąży. Ze względu na swoją bezinwazyjność jest bezpieczna zarówno dla mamy, jak i dziecka. Skuteczne leczenie bólu pozwala cieszyć się przyszłym mamom urokami ciąży i w spokoju oczekiwać na narodziny maluszka.

O ekspercie

Wioletta Bojanowska – certyfikowany fizjoterapeuta uroginekologiczny, zajmujący się zarówno profilaktyką jak i leczeniem dysfunkcji w obrębie miednicy oraz związanych z tym problemów. Wykładowca Szkoły Rodzenia i Członek Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego.

Centrum Medyczne CMP to polska, rodzinna firma, która powstała w 2002 roku na bazie zespołu prywatnych gabinetów, w których przyjmowali lekarze z rodziny Walickich, a także spokrewnieni oraz zaprzyjaźnieni z rodziną. Obecnie Centrum Medyczne CMP to sieć przychodni medycznych, posiadających 14 placówek na terenie Warszawy, Piaseczna i Łomianek oraz współpracujących z ok. 300 podwykonawcami na terenie całej Polski.

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.