Zastanawiasz się, kiedy sadzić kwiaty balkonowe? Oto wskazówki i propozycje, które zebraliśmy, by dobrze przygotować Cię do pielęgnacji roślin!
Posiadanie własnego ogródka na balkonie to świetna propozycja dla osób, które nie mają działki ani przydomowego kawałka zieleni. Ponadto jest on przyjemnym miejscem codziennego odpoczynku w towarzystwie pozostałych domowników, a regularna pielęgnacja kwiatów to miła odskocznia od natłoku pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na balkonie zaplanować niewielką strefę relaksu, gdzie razem z dziećmi miło spędzimy czas po dniu pełnym obowiązków.
To małe marzenie jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy skorzystać z kilku porad!
Jak przygotować balkon do uprawy?
Kwiaty na balkonie można sadzić w marcu i kwietniu, choć najlepiej zrobić to w drugiej połowie maja. Sezon trwa do października, a nawet listopada. Wszystko zależy od przymrozków oraz utrzymującej się temperatury.
Przed rozpoczęciem sadzenia kwiatów na balkonie trzeba przygotować przestrzeń oraz odpowiednie doniczki. Nie bez znaczenia zostaje umiejscowienie balkonu.
- Południowe balkony lubią kwiaty, takie jak lawenda, surfinie, nasturcje czy pelargonie.
- Balkony od strony zachodniej i wschodniej to miejsce dla fuksji, werbeny i powojników.
- Balkony północne sprawdzą się w przypadku lawendy, bluszczu i petunii.
Kwiaty na balkonie zazwyczaj sadzi się w dużych skrzyniach i plastikowych lub drewnianych doniczkach. Dobrze jest zaplanować aranżację tak, aby kwiaty rzucały cień na „koleżanki” obok. Jeżeli sadzimy rośliny w grupkach, warto zostawić między nimi trochę miejsca. Dzięki temu swobodnie się rozrosną.
Jak wybrać donicę do uprawy kwiatów na balkonie?
Wybierając donice łatwo wpaść w pułapkę. Oczywiście, dla balkonowych kwiatów bardzo dobre są duże donice, ponieważ zatrzymują w sobie wilgoć. Jeśli jednak doniczka będzie zbyt duża, kwiaty mogą odmawiać kwitnienia. W odwrotnej sytuacji, jeśli donica będzie za mała, korzenie wyjdą na powierzchnię ziemi, a następnie uschną.
Nie zapomnij o otworach odprowadzających nadmiar wody. Jeśli donica ich nie ma, trzeba zabezpieczyć roślinę przed gniciem, umieszczając warstwę drenażu.
Po zasadzeniu kwiatów dobrze jest uklepać ziemię, a następnie obficie podlać wodą. Rośliny należy przez kilka dni obserwować i chronić przed słońcem. Po tygodniu powinny się przyjąć, zachęcone do kwitnienia dzięki nowemu środowisku. Przez pierwsze tygodnie lepiej nie dodawać nawozu, ponieważ sama zmiana lokalizacji powinna być wystarczającym powodem szybszego rozrostu.
Co sadzić wiosną na balkonie?
Jeżeli w marcu nie usłyszymy o przewidywanych mrozach, możemy zacząć uprawę roślin… ale najpierw wybierzmy się do sklepu. Nasiona można kupić online, skorzystać z okolicznych supermarketów lub sklepów specjalistycznych. Od nowego roku w ofertach powinno pojawiać się coraz więcej produktów, ze względu na wyczekiwany przez wszystkich sezon.
Wczesna wiosna jest czasem królowania roślin cebulowych, np. krokusów czy żonkili. Pięknie zaprezentują się także popularne i łatwe w uprawie stokrotki lub pierwiosnki. Cebulki można wsadzić w ziemię już w ostatnich dniach lutego, a donicę okryć agrowłókniną lub przechowywać ją w chłodnym miejscu w mieszkaniu.
Po roślinach, które wykazują się dużą odpornością na niskie temperatury, przyjdzie czas na te, które wolą nieco cieplejsze klimaty. Kwiecień to czas niezapominajek, słoneczników i chabrów. W tym miesiącu może zdarzyć się powrót przymrozków, wtedy rośliny należy okryć włókniną. Co ważne, można uczynić z niej element dekoracyjny!
W maju na balkonie pojawiają się klasyczne kwiaty. Nie powinniśmy narażać ich na przemarznięcie, dlatego najbezpieczniej sadzenie zostawić na drugą połowę maja. Wtedy polecamy posadzenie begonii, niecierpków, szałwii, fuksji czy petunii. W tym przypadku również warto pamiętać o włókninie, która może przydać się w zimniejsze dni.
Na wiosnę pielęgnacja jest bardzo prosta. Trzeba regularnie podlewać rośliny, a raz w tygodniu zasilić je nawozem. Kwiaty sadzone w tym czasie wydłużają sezon i sprawiają, że jeszcze przed letnimi miesiącami można cieszyć się pięknym i kolorowym balkonem.
Jesień na balkonie – co sadzić?
Koniec sezonu jest dla wielu roślin także zakończeniem wegetacji. Balkony pustoszeją i znikają kolorowe kompozycje, które tak chętnie podziwiamy np. na spacerach. Co w takim razie należy zrobić, gdy na drzewach pojawiają się złote liście, a my nie jesteśmy gotowi na pożegnanie sezonu?
Można zająć się uprawą jesiennych roślin! Należą do nich:
- piękne i popularne wrzosy pospolite (cudownie prezentują się w grupach i wiklinowych koszach),
- rozchodniki okazałe (które nie mają dużych wymagań, a pięknie zaprezentuje się na każdym balkonie),
- astry (które zachwycają nawet do końca listopada),
- róże (królowe kwiatów na balkonie mogą pięknie prezentować się nawet do pierwszych przymrozków),
- rośliny iglaste (są zimozielone, przez co zdobią balkony przez cały rok).
Kwiaty to podstawa wystroju każdego balkonu. Jeżeli chcesz je na niego zaprosić, koniecznie skorzystaj z naszych porad!