-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Kiedy ignorować „dobre rady”?

Od chwili, gdy na teście ciążowym zauważyłaś dwie kreski i wyjawiłaś tę prawdę otoczeniu, musisz liczyć się z tym, że zaleje cię prawdziwa troska w postaci oceanu „dobrych rad”. To wcale jednak nie oznacza, że każdą taką radę musisz brać sobie do serca. Część z nich warto puścić mimo uszu. Kiedy?

-Reklama-

Bądź przygotowana na to, że radami obsypią cię nie tylko znajomi i rodzina, ale nawet obcy ci ludzie. Sprzedawczyni w mięsnym („lepiej, by pani tego nie jadła”), jakaś kobieta jadąca obok ciebie w autobusie („niech pani nie stoi, bo pani się przewróci i poroni”) a po porodzie matki spotykane w parku („niech pani założy temu dziecku czapkę bo się nabawi zapalenia ucha”) itd. Gdy staniesz się matką, nagle wszyscy wokół ciebie okażą się specjalistami od pielęgnacji i wychowania dziecka. Nawet bezdzietna sąsiadka czy 60-letnia ciotka, która nie przepada za dziećmi. Zdania „nie noś tyle na rękach”, „musisz go częściej karmić” czy „zostaw je, dziecko musi się czasem wypłakać” będą dudniły ci w głowie, zaburzając racjonalne myślenie. Jakby ci mało było problemów. Co robić? Nie zawsze słuchać.

Oto sytuacje, gdy „złote rady” innych, możesz mamo puścić mimo uszu.

1. Gdy porad udziela ci bezdzietna osoba

Oczywiście jeśli to nie jest lekarz 😉 Swoją drogą, uwielbiałam te teksty „gdy ja byłam mała, moja mama…”. Tak, jakby po 30. latach świat dalej był taki sam, a zalecenia lekarzy, sposób podejścia do wychowania i poziom życia wciąż się nie zmieniały. Albo rady dobrych koleżanek, które gdzieś przeczytały, że… albo widziały program, w którym mówili, że…
Nie przejmuj się radami bezdzietnych. Podziękuj za troskę, ale nie myśl o tych radach za dużo. To ty masz instynkt macierzyński. To ty spędzasz ze swoim dzieckiem czas. To ty je urodziłaś i nabyłaś podstawową wiedzę. To ty chodzisz z nim po lekarzach i wiesz, co dla niego dobre. Pamiętaj, w teorii wszyscy są idealni. Tylko w teorii…

2. Gdy zapala ci się czerwona lampka

Zawdzięczasz ten dar instynktowi macierzyńskiemu. Podświadomie czujesz, że to, co mówi ci ktoś inny – nie jest dobre dla twojego dziecka i nie będzie. Że możesz pogorszyć sytuację i zaszkodzić. Bądź czujna i nie wierz ślepo we wszystko co ci mówią. Nie zawsze też to, co sprawdziło się u innych, musi koniecznie sprawdzić się w przypadku twojego dziecka. Posłuchaj swojego rozsądku, skonsultuj sprawę z lekarzem lub innym autorytetem w tych sprawach. Nie postępuj pochopnie, szczególnie jeśli „złote rady” wkraczają w kompetencje lekarza.

3. Gdy słyszysz ostrzeżenie „zobaczysz, rozpieścisz to dziecko”

Dziecka nie można rozpieścić noszeniem, bujaniem, tuleniem i częstą bliskością. Szczególnie takiego małego, które tylko w ramionach swojej mamy czuje się bezpiecznie i spokojnie. Nie słuchaj porad, które każą ci skazywać dziecko na długie histerie i psychiczne cierpienie. Nie funduj sobie takich atrakcji, bo maluch potrzebuje ciebie najbardziej na świecie. Ciesz się tą bliskością, którą teraz masz, bo za kilka miesięcy, gdy dziecko nauczy się chodzić, już nie będzie tak chętnie się przytulać. A wtedy do kogo będziesz mieć pretensje, że te wyjątkowe chwile ci uciekły?

4. Gdy porada kończy się słowami „jeszcze nikomu od tego krzywda się nie stała”.

Te słowa powinny uruchomić sygnał ostrzegawczy w twojej głowie. Jeśli ktoś doradza ci w ten sposób, to znaczy, że dużej wiedzy w tym zakresie nie ma i jego rada to tylko zachęta do eksperymentu, który do końca nie jest pewny i bezpieczny. Zwykle mówią tak mamy, babcie czy ciotki, gdy np. za wszelką cenę chcą zmusić cię do do podania dziecku glukozy do picia albo dania klapsa gdy dziecko jest nieposłuszne. Bo one tak właśnie robiły i w tym upatrują swój macierzyński sukces. „Przecież nic mu się nie stanie”, „tyle osób tak robiło i żyje”, „co ci szkodzi” – to teksty, które bywają irytujące i na pewno nie stanowią podstawy, by uwierzyć w dobre intencje radzącego. Nie słuchaj tych głupot. Dziecko to nie królik doświadczalny a w macierzyństwie każdy błąd może mieć poważne konsekwencje.

Autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...