-Reklama-

Kiedy dokładnie urodzę?

Data porodu, którą „szacuje” lekarz na pierwszej wizycie najczęściej nie pokrywa się z ostatecznym terminem rozwiązania. Dodatkowymi wskazówkami odnośnie daty porodu mogą być jednak inne niż termin ostatniej miesiączki wyznaczniki. Np. długość szyjki macicy.

-Reklama-

Data porodu ustalana przez lekarza na podstawie ostatniej miesiączki bywa datą bardzo szacunkową. Tylko 5% kobiet rodzi dokładnie w przewidzianym terminie. Większość ciąż kończy się po terminie a trochę mniej przed. Dlaczego? Bo ta prognoza sprawdza się zwykle tylko w przypadkach równych 28-dniowych cyklów, a wiadomo, że nie każda kobieta może się nimi pochwalić.

Długość szyjki macicy a termin porodu

Naukowcy z Thomas Jefferson University w Pensylwanii przeprowadzili badanie na ponad 700 ciężarnych i doszli do wniosku, że przy pomocy dopochwowego USG można dokładnie zmierzyć długość szyjki macicy i tym samym określić termin porodu.
Jak wiadomo, szyjka macicy im bliżej porodu, tym staje się krótsza. Dokładny jej pomiar możliwy jest jednak przy pomocy USG. I tak – gdy szyjka pod koniec ciąży mierzy ponad 3 centymetry, daje to mniej niż 50% szans na poród w ciągu najbliższych 7 dni. Gdy jednak szyjka jest skrócona do 1 centymetra, oznacza to, że na 85% kobieta urodzi za około tydzień. W przypadku szyjki o długości 0,5 centymetra – mamy już 94% szans na poród w ciągu najbliższych kilku dni (ale nie przekraczających tygodnia).

Data z USG a data z miesiączki

Dzięki wysokiej jakości ultrasonografom można dokonać bardzo dokładnego pomiaru dziecka i na tej podstawie określić wiek ciąży. Często termin ten nie pokrywa się z terminem wyliczonym przez lekarza na podstawie ostatniej miesiączki kobiety, czego powodem bywa różna wielkość dziecka – często nie odpowiadająca średnim przyjętym w danym tygodniu. Wielkość dziecka może mieć podłoże np. genetyczne i nijak się mieć do wieku ciąży. Dlatego termin porodu przewidziany podczas normalnego USG nie powinien być żadnym wyznacznikiem.

Najbardziej miarodajnym i pewnym jest USG wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży, gdy większość dzieci rozwija się i rośnie w podobnym tempie. Określony wówczas przewidywany termin porodu jest wśród wszystkich badań USG najbliższy prawdzie (margines błędu to 10 dni).
Jeśli zaś USG wykonywane jest między 21 a 30 tygodniem ciąży – margines błędu dotyczący wieku ciąży wynosi 14 dni, przy późniejszych badaniach USG zakres błędu to aż 21 dni.

Gdy znasz datę zapłodnienia

Czasem jest tak, że dokładnie wiemy, kiedy nastąpiło poczęcie. Znajomość tej daty może pomóc nam określić koniec ciąży z dużą dokładnością. Wystarczy dodać do tej daty 267 dni.

autor: Ania
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.