-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Kiedy dokładnie urodzę?

Data porodu, którą „szacuje” lekarz na pierwszej wizycie najczęściej nie pokrywa się z ostatecznym terminem rozwiązania. Dodatkowymi wskazówkami odnośnie daty porodu mogą być jednak inne niż termin ostatniej miesiączki wyznaczniki. Np. długość szyjki macicy.

-Reklama-

Data porodu ustalana przez lekarza na podstawie ostatniej miesiączki bywa datą bardzo szacunkową. Tylko 5% kobiet rodzi dokładnie w przewidzianym terminie. Większość ciąż kończy się po terminie a trochę mniej przed. Dlaczego? Bo ta prognoza sprawdza się zwykle tylko w przypadkach równych 28-dniowych cyklów, a wiadomo, że nie każda kobieta może się nimi pochwalić.

Długość szyjki macicy a termin porodu

Naukowcy z Thomas Jefferson University w Pensylwanii przeprowadzili badanie na ponad 700 ciężarnych i doszli do wniosku, że przy pomocy dopochwowego USG można dokładnie zmierzyć długość szyjki macicy i tym samym określić termin porodu.
Jak wiadomo, szyjka macicy im bliżej porodu, tym staje się krótsza. Dokładny jej pomiar możliwy jest jednak przy pomocy USG. I tak – gdy szyjka pod koniec ciąży mierzy ponad 3 centymetry, daje to mniej niż 50% szans na poród w ciągu najbliższych 7 dni. Gdy jednak szyjka jest skrócona do 1 centymetra, oznacza to, że na 85% kobieta urodzi za około tydzień. W przypadku szyjki o długości 0,5 centymetra – mamy już 94% szans na poród w ciągu najbliższych kilku dni (ale nie przekraczających tygodnia).

Data z USG a data z miesiączki

Dzięki wysokiej jakości ultrasonografom można dokonać bardzo dokładnego pomiaru dziecka i na tej podstawie określić wiek ciąży. Często termin ten nie pokrywa się z terminem wyliczonym przez lekarza na podstawie ostatniej miesiączki kobiety, czego powodem bywa różna wielkość dziecka – często nie odpowiadająca średnim przyjętym w danym tygodniu. Wielkość dziecka może mieć podłoże np. genetyczne i nijak się mieć do wieku ciąży. Dlatego termin porodu przewidziany podczas normalnego USG nie powinien być żadnym wyznacznikiem.

Najbardziej miarodajnym i pewnym jest USG wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży, gdy większość dzieci rozwija się i rośnie w podobnym tempie. Określony wówczas przewidywany termin porodu jest wśród wszystkich badań USG najbliższy prawdzie (margines błędu to 10 dni).
Jeśli zaś USG wykonywane jest między 21 a 30 tygodniem ciąży – margines błędu dotyczący wieku ciąży wynosi 14 dni, przy późniejszych badaniach USG zakres błędu to aż 21 dni.

Gdy znasz datę zapłodnienia

Czasem jest tak, że dokładnie wiemy, kiedy nastąpiło poczęcie. Znajomość tej daty może pomóc nam określić koniec ciąży z dużą dokładnością. Wystarczy dodać do tej daty 267 dni.

autor: Ania
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

9 ciekawostek o dzieciach urodzonych w lutym

Twój maluch urodzi lub urodził się w lutym? Sprawdź, co o twoim dziecku mówi miesiąc jego urodzin! Oto rzeczy, których nie wiedziałaś o dzieciach urodzonych w drugim miesiącu roku.

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!