-Reklama-
-Reklama-

Kaszel kaszlowi nierówny – jak pomóc dziecku w kaszlu

Kaszel u dziecka w niektórych sytuacjach może wywołać niepokój. Jest to objaw nie tylko uciążliwy dla maluszka, ale również pozostałych domowników. Skąd bierze się kaszel? Jakie są najczęstsze objawy zapalenia oskrzeli, anginy czy przeziębienia?

-Reklama-

Od czego bierze się kaszel?

Kaszel to nic innego jak odruch obronny organizmu. Ma on za zadanie oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny, patogenów lub ciał obcych. Dochodzi do niego w momencie podrażnienia włókien nerwowych znajdujących się w całym układzie oddechowym. Podrażnienie takie może być spowodowane przez czynniki mechaniczne, jak np. wydzieliny czy ciało obce lub czynniki chemiczne, np. dym tytoniowy, a także np. przez zimne powietrze. Należy podkreślić, że kaszel nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem. Z tego też powodu, aby ustąpił, należy zwalczyć przede wszystkim jego przyczynę.

Dziecko często kaszle – co to może znaczyć?

Kaszel jest objawem występującym w wielu sytuacjach. Może być związany zarówno z zakażeniem wirusowym bądź bakteryjnym, jak i z przyczynami nieinfekcyjnymi, takimi jak astma, alergie wziewne, choroby genetyczne czy też stałe narażenie dziecka na zanieczyszczone powietrze.

Aby odpowiednio zdiagnozować kaszel, bardzo ważne jest stwierdzenie, od jakiego czasu jest obecny. Jeżeli trwa on krócej niż 3 tygodnie, mówimy wtedy, że mamy do czynienia z tzw. kaszlem ostrym, który związany jest najczęściej z infekcją oraz obecnym w organizmie dziecka stanem zapalnym. Mogą to być np. objawy zapalenia oskrzeli.

Jeżeli kaszel utrzymuje się od 3 do 8 tygodni, to klasyfikujemy go jako podostry. Najczęściej związany jest z fazą zdrowienia i regeneracją nabłonka dróg oddechowych po przebytym zakażeniu.

Kaszel trwający ponad 8 tygodni to kaszel przewlekły. Związany jest wtedy najczęściej z astmą oskrzelową, obecnością ciała obcego czy też chorobami przewlekłymi, takimi jak mukowiscydoza czy też pierwotna dyskineza rzęsek.

Nawracający kaszel może mieć również przyczyny pozapłucne, tak jak ma to miejsce w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego, a także kaszlu psychogennego. Trzeba również podkreślić, że kaszel występuje również u dzieci zdrowych, a fizjologicznie maluszek może kasłać nawet kilkanaście razy na dzień.

Kaszel suchy czy mokry – co oznaczają i jak je odróżnić?

Z pewnością spotkałaś się już z podziałem na kaszel suchy oraz mokry. Różnią się one nie tylko swoim charakterem, ale także przyczyną wystąpienia. Mokry kaszel u dziecka związany jest z obecnością wydzieliny w drogach oddechowych. Może być ona spowodowana stanem zapalnym wywołanym przez drobnoustroje, a także chorobami genetycznymi takimi jak mukowiscydoza lub pierwotna dyskineza rzęsek.

Kaszel suchy występuje w momencie, kiedy nie dochodzi do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych dziecka. Ma to miejsce w przypadku początkowego stadium przeziębienia wywoływanego przez wirusy, przy zapaleniu oskrzeli czy też astmie oskrzelowej.

Zapalenie oskrzeli, angina, przeziębienie – najczęstsze objawy

Popularne choroby wieku dziecięcego dotykające układ oddechowy, takie jak zapalenie oskrzeli, angina czy przeziębienie, mogą sprawiać problemy diagnostyczne. A trafna diagnoza jest bardzo ważna, ponieważ każdą z tych dolegliwości leczy się nieco inaczej.

Przeziębienie wywoływane jest najczęściej przez wirusy. Typowymi objawami są kaszel, podwyższona temperatura ciała, uczucie zatkanego nosa, a w zależności od wirusa, który zainfekował organizm, również inne dolegliwości, takie jak zapalenie spojówek czy wymioty oraz biegunka. Ponieważ przeziębienie wywoływane jest najczęściej przez wirusy, nie ma konieczności zastosowania antybiotyków. Pamiętaj jednak, że o dalszym leczeniu decyduje lekarz.

Zapalenie oskrzeli również wywoływane jest najczęściej przez wirusy, takie jak adenowirusy, koronawirusy (inne niż Sars-CoV-2) oraz wirusy RSV, dlatego w ich leczeniu nie stosuje się rutynowo antybiotyków. Objawy zapalenia oskrzeli u dziecka to kaszel, duszność, złe samopoczucie, gorączka i świszczący oddech. Leczenie w większości przypadków ogranicza się do działania objawowego, czyli podawania dziecku leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, inhalacji oraz pojenia maluszka. Pamiętaj również, aby nie podawać leków przeciwkaszlowych na własną rękę, chyba że lekarz pozwoli na ich zastosowanie.

Angina to bakteryjna choroba, a za jej wystąpienie odpowiadają paciorkowce. Objawia się silnym zaczerwieniem migdałków, ich obrzękiem, białym nalotem, a także wysoką gorączką przekraczającą 38,5 stopnia Celsjusza oraz powiększeniem szyjnych węzłów chłonnych. Co więcej, cechą charakterystyczną anginy jest brak kaszlu. W jej leczeniu, oprócz antybiotyków, które dobierane są po zbadaniu dziecka przez pediatrię, powinno się stosować również leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?