-Reklama-

Kaszel kaszlowi nierówny – jak pomóc dziecku w kaszlu

Kaszel u dziecka w niektórych sytuacjach może wywołać niepokój. Jest to objaw nie tylko uciążliwy dla maluszka, ale również pozostałych domowników. Skąd bierze się kaszel? Jakie są najczęstsze objawy zapalenia oskrzeli, anginy czy przeziębienia?

-Reklama-

Od czego bierze się kaszel?

Kaszel to nic innego jak odruch obronny organizmu. Ma on za zadanie oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny, patogenów lub ciał obcych. Dochodzi do niego w momencie podrażnienia włókien nerwowych znajdujących się w całym układzie oddechowym. Podrażnienie takie może być spowodowane przez czynniki mechaniczne, jak np. wydzieliny czy ciało obce lub czynniki chemiczne, np. dym tytoniowy, a także np. przez zimne powietrze. Należy podkreślić, że kaszel nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem. Z tego też powodu, aby ustąpił, należy zwalczyć przede wszystkim jego przyczynę.

Dziecko często kaszle – co to może znaczyć?

Kaszel jest objawem występującym w wielu sytuacjach. Może być związany zarówno z zakażeniem wirusowym bądź bakteryjnym, jak i z przyczynami nieinfekcyjnymi, takimi jak astma, alergie wziewne, choroby genetyczne czy też stałe narażenie dziecka na zanieczyszczone powietrze.

Aby odpowiednio zdiagnozować kaszel, bardzo ważne jest stwierdzenie, od jakiego czasu jest obecny. Jeżeli trwa on krócej niż 3 tygodnie, mówimy wtedy, że mamy do czynienia z tzw. kaszlem ostrym, który związany jest najczęściej z infekcją oraz obecnym w organizmie dziecka stanem zapalnym. Mogą to być np. objawy zapalenia oskrzeli.

Jeżeli kaszel utrzymuje się od 3 do 8 tygodni, to klasyfikujemy go jako podostry. Najczęściej związany jest z fazą zdrowienia i regeneracją nabłonka dróg oddechowych po przebytym zakażeniu.

Kaszel trwający ponad 8 tygodni to kaszel przewlekły. Związany jest wtedy najczęściej z astmą oskrzelową, obecnością ciała obcego czy też chorobami przewlekłymi, takimi jak mukowiscydoza czy też pierwotna dyskineza rzęsek.

Nawracający kaszel może mieć również przyczyny pozapłucne, tak jak ma to miejsce w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego, a także kaszlu psychogennego. Trzeba również podkreślić, że kaszel występuje również u dzieci zdrowych, a fizjologicznie maluszek może kasłać nawet kilkanaście razy na dzień.

Kaszel suchy czy mokry – co oznaczają i jak je odróżnić?

Z pewnością spotkałaś się już z podziałem na kaszel suchy oraz mokry. Różnią się one nie tylko swoim charakterem, ale także przyczyną wystąpienia. Mokry kaszel u dziecka związany jest z obecnością wydzieliny w drogach oddechowych. Może być ona spowodowana stanem zapalnym wywołanym przez drobnoustroje, a także chorobami genetycznymi takimi jak mukowiscydoza lub pierwotna dyskineza rzęsek.

Kaszel suchy występuje w momencie, kiedy nie dochodzi do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych dziecka. Ma to miejsce w przypadku początkowego stadium przeziębienia wywoływanego przez wirusy, przy zapaleniu oskrzeli czy też astmie oskrzelowej.

Zapalenie oskrzeli, angina, przeziębienie – najczęstsze objawy

Popularne choroby wieku dziecięcego dotykające układ oddechowy, takie jak zapalenie oskrzeli, angina czy przeziębienie, mogą sprawiać problemy diagnostyczne. A trafna diagnoza jest bardzo ważna, ponieważ każdą z tych dolegliwości leczy się nieco inaczej.

Przeziębienie wywoływane jest najczęściej przez wirusy. Typowymi objawami są kaszel, podwyższona temperatura ciała, uczucie zatkanego nosa, a w zależności od wirusa, który zainfekował organizm, również inne dolegliwości, takie jak zapalenie spojówek czy wymioty oraz biegunka. Ponieważ przeziębienie wywoływane jest najczęściej przez wirusy, nie ma konieczności zastosowania antybiotyków. Pamiętaj jednak, że o dalszym leczeniu decyduje lekarz.

Zapalenie oskrzeli również wywoływane jest najczęściej przez wirusy, takie jak adenowirusy, koronawirusy (inne niż Sars-CoV-2) oraz wirusy RSV, dlatego w ich leczeniu nie stosuje się rutynowo antybiotyków. Objawy zapalenia oskrzeli u dziecka to kaszel, duszność, złe samopoczucie, gorączka i świszczący oddech. Leczenie w większości przypadków ogranicza się do działania objawowego, czyli podawania dziecku leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, inhalacji oraz pojenia maluszka. Pamiętaj również, aby nie podawać leków przeciwkaszlowych na własną rękę, chyba że lekarz pozwoli na ich zastosowanie.

Angina to bakteryjna choroba, a za jej wystąpienie odpowiadają paciorkowce. Objawia się silnym zaczerwieniem migdałków, ich obrzękiem, białym nalotem, a także wysoką gorączką przekraczającą 38,5 stopnia Celsjusza oraz powiększeniem szyjnych węzłów chłonnych. Co więcej, cechą charakterystyczną anginy jest brak kaszlu. W jej leczeniu, oprócz antybiotyków, które dobierane są po zbadaniu dziecka przez pediatrię, powinno się stosować również leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!