-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Karmienie piersią a solarium

Urodzenie dziecka nie zawsze oznacza koniec wyrzeczeń. Karmienie piersią, tak jak i ciąża, rządzi się swoimi prawami i wymaga prowadzenia odpowiedniego trybu życia. A jak to wygląda w przypadku solarium? Czy po porodzie można znów bezpiecznie się opalać? Czy solarium ma wpływ na mleko?

-Reklama-

Solarium w ciąży

Choć nie ma badań, które potwierdzałyby jednoznacznie szkodliwość w ciąży promieni UV, wykorzystywanych w solarium, żaden szanujący się salon nie pozwoli ciężarnej skorzystać z takiego opalania. Istnieje ryzyko, że opalanie solaryjne może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. W dużej mierze chodzi tu o sam fakt przegrzania przez ciężarną organizmu, co może skutkować m. in. nagłym wzrostem ciśnienia krwi. Na jego skutek może dojść do odklejenia się łożyska lub niedotlenienia dziecka. Poza szkodami dla dziecka, można obawiać się również uszkodzeniem pigmentu w skórze matki. Na skutek promieniowania, na twarzy przyszłej mamy mogą pojawić się tzw. plamy pigmentacyjne (ostuda), może też dojść do poparzeń lub silnej alergii. Solarium zwiększa również ryzyko pojawienia się rozstępów. W ciąży bowiem skóra robi się wrażliwsza i bardziej podatna na uszkodzenia, jest bardziej przesuszona i cieńsza. Nie ma więc tej elastyczności, która cechowała ją przed ciążą.

Solarium a karmienie piersią

Korzystanie z solarium w trakcie karmienia piersią nie jest zabronione i na pewno wiąże się z mniejszym ryzykiem niż w trakcie ciąży. Oczywiście, trzeba pamiętać, że każde korzystanie z solarium to większe ryzyko raka skóry i szybsze pojawianie się zmarszczek, ale samo karmienie piersią nie zwiększa tego ryzyka.

Czy solarium może wpłynąć na laktację?

Promieniowanie lamp solarnych nie wpływa na wartość mleka w piersiach, nie powoduje też zastojów czy innych problemów z podażą mleka. Kobieta, która korzysta z solarium, może nadal normalnie karmić swoje dziecko. Ważne jednak jest to, by podczas opalania zasłaniać piersi. Głównie po to, by nie doprowadzić do zmian skórnych i poparzeń w tych delikatnych miejscach. Piersi, a w szczególności sutki i brodawki są bowiem bardzo wrażliwe w okresie karmienia.

Opalanie natryskowe i samoopalacze w czasie karmienia piersią

Dobrą alternatywą dla solarium (i bezpieczniejszą) jest stosowanie przez mamę karmiącą samoopalaczy. Nie mają one żadnego wpływu na karmienie i pokarm matki, bo to kosmetyki, które nie wnikają w głąb skóry i nie przedostają się do krwiobiegu. Najlepiej jednak, podczas stosowania samoopalaczy unikać nakładania ich na piersi, a w szczególności w bliskiej okolicy brodawek. W przypadku opalania natryskowego, również nie ma przeciwwskazań jego stosowania w czasie karmienia piersią. Zaleca się jednak, by matki podczas takiego opalania zakrywały piersi. Środek, który jest rozpylany na skórę zawiera substancję chemiczną, która może szkodzić dziecku, jeśli np. trafi do jego układu pokarmowego.

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

9 ciekawostek o dzieciach urodzonych w lutym

Twój maluch urodzi lub urodził się w lutym? Sprawdź, co o twoim dziecku mówi miesiąc jego urodzin! Oto rzeczy, których nie wiedziałaś o dzieciach urodzonych w drugim miesiącu roku.

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!