-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Karmię butelką. Czy jestem gorsza?

Mówią o mnie matka niekarmiąca, choć dziecka swojego nie głodzę. Po prostu – nie karmię piersią. Jak miliony innych matek na świecie. Czy jestem gorsza od całej reszty?

-Reklama-

Ten wpis kieruję do mam, takich jak ja. Dobrze wiem, jak trudno nam matkom karmiącym mm odnaleźć się w świecie, w którym na każdym kroku gloryfikuje się karmienie piersią. Ponieważ wiem, jak laktacyjny terroryzm potrafi zniszczyć nawet najtwardszą psychikę, chcę całym sercem wesprzeć wszystkie mamy, które z różnych powodów wybrały karmienie mm. Oto powody, dla których nie macie prawa czuć się gorszymi matkami.

Tyle samo miłości

Szykanowanie matek niekarmiących piersią nazwałabym mobbingiem. O różnym nasileniu. Czasem zdarzy się taka mała szpileczka w postaci tekstu bliskiej ci osoby: „Dlaczego idziesz na łatwiznę?” albo całkiem pokaźna szpila „Twoje dziecko będzie częściej chorować i wolniej się rozwijać”. I nikt nie zapyta nawet – dlaczego nie karmisz piersią, od razu z góry zakładają, że nie masz cierpliwości, nie chce ci się, jesteś wygodna lub samolubna. A przecież twoje dziecko jest zadbane i zawsze nakarmione. Reagujesz na każdą jego potrzebę, wstajesz w nocy, tulisz podczas kolek. Nie krzywdzisz. Kochasz tak samo. Nad życie. Nie daj sobie tego odebrać.

Co cię nie zabije…

Stawiasz opór. Psychiczny. Przykrości, które sprawiają ci inni, wzmacniają twoje poczucie odpowiedzialności macierzyńskiej. Jeśli przetrwasz ten trudny okres, będziesz mieć więcej siły w kolejnych etapach bycia mamą. Pamiętaj, że macierzyństwo trwa całe życie. Czymże wobec tego jest rok karmienia butelką w odniesieniu do całej „wieczności”? Czy jest on w stanie wpłynąć na całe twoje życie?

Większe poświęcenie

Karmię butelką, więc poświęcam macierzyńskim obowiązkom dodatkowy czas. Wydaję większe pieniądze. Tracę więcej energii. Jednym słowem – utrudniam sobie życie. Czy to zasługuje na krytykę? Gdy dziecko domaga się jedzenia, nie możesz ot tak wyjąć piersi i mu podać. Trzeba zagotować wodę, przestudzić, rozrobić mleko, uzyskać odpowiednią temperaturę a potem wszystko pomyć i wyparzyć. I tak kilka, kilkanaście razy na dobę. Bez taryfy ulgowej w nocy. Jednocześnie zwiększasz koszty utrzymania dziecka o znaczne kwoty. Dobre mleko modyfikowane kosztuje kilkadziesiąt złotych, do tego butelki, smoczki, wyparzacze, termosy, podgrzewacze. Kombinowanie w podróży – gdzie się zatrzymać, by zrobić mleko, jak przewozić. Nadal uważasz, że idziesz na łatwiznę?

Mniej jadu

Szanuję każdą mamę, która karmi piersią i oczekuję tego samego od niej. Niestety, jaka jest rzeczywistość – wie każda mama, która chociaż raz weszła na forum dla świeżo upieczonych matek. Naprawdę życzę wszystkim mamom karmiącym piersią takiej tolerancji do świata, jaką my mamy. Z moich własnych obserwacji wynika, że matki „niekarmiące” są życzliwsze dla innych rodzicielek, mają w sobie więcej empatii i mniej krytycznie wypowiadają się o innych. Matka niekarmiąca nigdy nie namawia matki karmiącej do zmiany sposobu żywienia dziecka, a w drugą stronę dzieje się tak już częściej. Nie uprawiamy terroryzmu, nie narzucamy swojej woli nikomu innemu. Marzymy o tym, by na świecie było więcej uśmiechniętych mam – bez względu na zawartość ich piersi.

Brak problemu z odstawianiem od piersi

Dobrze wiemy, co znaczy lęk związany z rozłąką z dzieckiem. My też musimy kiedyś wrócić do pracy. Na szczęście odchodzi nam jeden podstawowy powód do stresu – odstawienie dziecka od piersi. Wiemy, że nasz maluch sobie poradzi i nie będzie płakał z powodu głodu – a my w pracy będziemy mogły skupić się na zawodowych obowiązkach, bez przerywania ich codziennym ściąganiem mleka w biurowej toalecie.

Zachowujemy poczucie bliskości

Nieprawdą jest to, że my matki niekarmiące mamy mniejszą więź z dzieckiem. Przecież karmiąc nasze pociechy, tulimy je blisko serca a one czują nasz zapach i dotyk. Są tak samo bezpieczne i szczęśliwe. Nie mamy prawa myśleć, że się od nich oddalamy. Mimo butelki w ich życiu, nadal stajemy na wysokości zadania i wypełniamy swoją rolę najlepiej jak umiemy. Na dodatek tą bliskością potrafimy się dzielić z tatusiami, gdy pozwalamy im nakarmić dziecko. Wzmacniamy w tej sytuacji dodatkowo tę drugą, równie ważną relację – ojciec-dziecko. Szczęście dla obydwojga. I większe zaufanie dziecka do ojca, gdy mama potrzebuje pobyć poza domem.

Jeśli mimo moich argumentów, nadal uważasz się za gorszą matkę, pora zadać sobie kluczowe pytanie: na kim najbardziej ci zależy? Na ocenie innych czy własnego dziecka? Pamiętaj, że dla swojej pociechy zawsze będziesz stuprocentową mamą. Miłość dziecka nie zależy od rodzaju mleka, jakim je karmisz, ale od twojego zaangażowania w rolę matki. Wiedz, że tę rolę można wspaniale wypełniać również z butelką mm w dłoni…

Przeczytaj również:

Dlaczego niektóre z nas nie chcą karmić piersią

Nie chciała karmić piersią. Zmieniła zdanie.

autor: Matka niekarmiąca
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Nowy sezon Strażaka Sama z polskim akcentem! Do gry wchodzi Polka – pilotka Krystyna!

Kochacie Strażaka Sama? Pokochacie go jeszcze bardziej! Nowa postać pilotki Krystyny Kaminski, kierującej samolotem ratowniczym, wnosi jeszcze więcej radości i edukacji dla dzieci. Nowy, 14. sezon Strażaka Sama możecie oglądać od soboty (10 grudnia) na kanale MiniMini+.

Dermokosmetyki – kosmetyki do zadań specjalnych

Dermokosmetyki - termin powszechnie znany i często stosowany, ale czym są tak naprawdę dermokosmetyki? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Najlepsze szkoły rodzenia online

Uczestnictwo w szkole rodzenia bez wychodzenia z domu? Od jakiegoś czasu jest to możliwe. Szkoły rodzenia online są z roku na rok coraz bardziej popularne i świetnie wpisują się w dzisiejsze potrzeby przyszłych rodziców.

Pęknięcie krocza – wszystko co powinnaś o tym wiedzieć

Pęknięcie krocza to częsty uraz w porodzie naturalnym. Choć zdarza się u wielu rodzących i pociąga za sobą wiele powikłań, czasem nie da się mu zapobiec. Co powinnaś wiedzieć na temat pęknięcia krocza?

Jak zmienić mleko modyfikowane – instrukcja

Kiedy, jak i dlaczego zmieniamy mleko w diecie dziecka? Powodów może być mnóstwo, a nagła zmiana pokarmu może okazać się trudna zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka. Eksperci programu edukacyjnego Nestlé Baby&Me zebrali garść cennych informacji na temat tego jak bezpiecznie i łagodnie wprowadzić do diety maleństwa nowe mleko modyfikowane.