-Reklama-

Jazda z dzieckiem w samochodzie. Zasady, których nie wolno pomijać

Podróżowanie samochodem z dzieckiem wymaga odpowiedniego przygotowania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Należy pamiętać o doborze właściwego fotelika, a także zapewnieniu dziecku rozrywki podczas jazdy. Stosowanie się do tych reguł pozwoli na bezpieczną podróż dla całej rodziny.

-Reklama-

Przygotowanie do podróży – dokumenty auta

Jak bezpiecznie jeździć z dzieckiem? Rodzice od razu myślą o akcesoriach takich jak certyfikowane foteliki. Jednak troska o malucha powinna przejawiać się dbałością o stan techniczny pojazdu. Zatem sprawne auto to ważny aspekt bezproblemowych podróży. Trzeba więc pilnować terminów przeglądu czy wykupienia nowego ubezpieczenia. Warto zastanowić się przy tym nad wykupieniem dodatkowej polisy autocasco, która zapewnia odszkodowanie między innymi w przypadku uszkodzenia lub kradzieży.

Co jeszcze jest ważne? Nie warto ignorować niepokojących sygnałów dotyczących pracy auta. Trzeba szybko odwiedzić zaufanego mechanika i znaleźć tego przyczynę. Dopiero mając pewność, że samochód jest sprawny i zadbany, można pomyśleć o zakupie wyposażenia dla dziecka.

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego

Podstawą bezpiecznej jazdy z dzieckiem jest dobranie fotelika dostosowanego do jego wieku, wagi i wzrostu. Noworodki i niemowlęta do około 15. miesiąca życia powinny podróżować w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy. Zapewniają one najlepszą ochronę głowy, szyi i kręgosłupa dziecka w razie kolizji. Foteliki samochodowe dzielą się na kilka grup wagowych: 

  • grupa 0 i 0+ przeznaczona jest dla dzieci o wadze do 13 kg;
  • grupa I obejmuje foteliki dla dzieci o wadze 9-18 kg;
  • grupa II dla dzieci o wadze 15-36 kg.

Istnieją także foteliki uniwersalne, tzw. 0-18 kg lub 9-36 kg, które „rosną” wraz z dzieckiem. Wybór na rynku jest ogromny, ale trzeba dokonywać go z rozwagą.

Atesty i certyfikaty fotelików

Przy wyborze fotelika należy zwrócić uwagę na atesty i certyfikaty potwierdzające spełnianie norm bezpieczeństwa. W Europie obowiązuje norma ECE R44/04 lub nowsza i-Size (ECE R129). Warto wybierać foteliki renomowanych producentów, które przeszły rygorystyczne testy zderzeniowe.

Prawidłowy montaż fotelika w samochodzie

Nawet najlepszy fotelik nie spełni swojej funkcji, jeśli nie zostanie poprawnie zamontowany w pojeździe. Foteliki montuje się za pomocą pasów bezpieczeństwa lub zaczepów ISOFIX. System ISOFIX uznawany jest za najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób instalacji, gdyż minimalizuje ryzyko błędów:

  • jeśli fotelik mocowany jest pasami, należy zwrócić uwagę na ich prawidłowe poprowadzenie zgodnie z instrukcją. Pasy powinny być napięte i nie mogą być poskręcane. Ważne jest też dopasowanie wysokości zagłówka i upewnienie się, że fotelik stabilnie przylega do siedzenia;
  • system ISOFIX składa się z uchwytów w samochodzie oraz specjalnych zaczepów w foteliku. Montaż polega na wpięciu fotelika w zaczepy i dociśnięciu go do siedzenia. Wiele fotelików ISOFIX wyposażonych jest w dodatkową nogę podporową lub pas Top Tether, które zapobiegają rotacji fotelika podczas zderzenia.

Zapinanie dziecka w foteliku

Prawidłowe zapięcie dziecka w foteliku jest kluczowe dla jego bezpieczeństwa. Uprząż fotelika powinna przylegać do ciała dziecka, a pasy barkowe przebiegać nad ramionami. Klamra uprzęży musi być zapięta w okolicy bioder, a nie na brzuchu dziecka.

Dopasowanie pasów do wzrostu dziecka

Wraz ze wzrostem dziecka należy regulować wysokość pasów barkowych i zagłówka fotelika. Pasy powinny wychodzić z oparcia fotelika na wysokości ramion dziecka lub lekko poniżej. Zbyt nisko poprowadzone, mogą zsunąć się z ramion, a zbyt wysokie uciskać szyję.

Ubranie dziecka a wpływ zapięcie pasów

W chłodne dni należy pamiętać, aby przed zapięciem pasów zdjąć z dziecka ocieplaną kurtkę lub kombinezon. Zbyt grube ubranie może powodować, że pasy nie przylegają ściśle do ciała i w razie kolizji dziecko może z nich wypaść. Lepszym rozwiązaniem jest zapięcie dziecka w cieńszej kurtce i okrycie go kocem.

Podróżowanie z dzieckiem – o czym pamiętać?

Planując dłuższą trasę z dzieckiem, warto zadbać o jego komfort i rozrywkę. Częste postoje pozwolą maluchowi na rozprostowanie nóg i skorzystanie z toalety. Dobrym pomysłem jest zabranie ulubionych zabawek, książeczek czy tabletu z bajkami, które umilą czas podróży.

Przygotowanie przekąsek i napojów

Głodne i spragnione dziecko może być marudne i płaczliwe, dlatego warto mieć pod ręką zdrowe przekąski i napoje. Sprawdzą się owoce, warzywa pokrojone w słupki, suszone owoce, a także musy owocowe lub warzywne w tubkach. Należy pamiętać o zabraniu bidonu lub butelki z wodą.

Higiena i przewijanie w podróży

Podróżując z niemowlakiem lub małym dzieckiem, trzeba zadbać o zapas pieluch, chusteczek nawilżanych i woreczków na zużyte pieluszki. Dobrze jest też mieć ze sobą matę do przewijania i ubranka na zmianę. W razie potrzeby można skorzystać z przewijaków na stacjach benzynowych lub w przydrożnych restauracjach.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i dbałość o komfort dziecka podczas jazdy samochodem pozwoli uniknąć wielu stresów i zagrożeń. Warto poświęcić czas na wybór dobrego fotelika, nauczyć się jego poprawnego montażu i zapinania dziecka. Z odpowiednim przygotowaniem podróż będzie przyjemna dla całej rodziny.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również