-Reklama-

Jaka książka dla nastolatka? Te tytuły warto wziąć pod uwagę!

W dzisiejszym dynamicznym świecie wielu możliwości, czytanie często zajmuje miejsce na dalszym planie w życiu młodych ludzi. Jednak warto zauważyć, że dobra książka może być jak magiczna brama, otwierająca drzwi do niezliczonych światów i doświadczeń, które kształtują nasze myśli i uczucia. Dlatego też przygotowaliśmy zestawienie najbardziej porywających książek, które mogą zainteresować dzisiejszych nastolatków.

-Reklama-

W tym artykule przedstawimy listę tytułów, które nie tylko bawią i wciągają, ale także stwarzają okazję do refleksji nad życiem, relacjami, oraz wieloma innymi tematami istotnymi dla młodego czytelnika. To literatura z kategorii tzw. young adult. Niezależnie od tego, czy Twoja nastoletnia pociecha jest wielbicielem przygód fantasy, miłośnikiem literatury science fiction, czy poszukuje poruszających historii o dojrzewaniu i akceptacji siebie, nasza lista zaspokoi te wszystkie literackie pragnienia.

Najlepsze książki dla nastolatków

Maggie Stiefvater – „Waleczna” (wydawnictwo Olesiejuk)

Merida z DunBroch potrzebuje zmiany. Kocha swoją rodzinę – jowialnego króla Fergusa, perfekcyjną do bólu królową Elinor, psotne trojaczki – i ich sielankowe królestwo. Lecz męczy ją monotonia i zaduch wieloletniej rutyny. Merida pragnie przygody, celu, wyzwania… a pewnego dnia być może także miłości.
Żywiołowa niczym ogień królewna nigdy nie przypuszczała, że jej niepokój i rozdarcie ucieleśni się pod postacią Feradacha, boga, którego zadaniem jest plewić rozkład i stagnację. Lecz gdy ten zjawia się w DunBroch w wigilię Bożego Narodzenia z zamiarem zniszczenia królestwa – i wszystkich jego mieszkańców – jedynie interwencja Cailleach, pradawnej bogini stworzenia, daje Meridzie cień nadziei. Dziewczyna staje przed ultimatum: w ciągu roku przekonać rodzinę do zmiany albo pozwolić jej odejść w niepamięć.
Pod czujnym okiem bogów Merida musi wyruszyć na trzy pełne przygód wyprawy do królestw bliższych i dalszych, by zainspirować najbliższych. Lecz czy jej próby uchronienia ich przed unicestwieniem sprawią, że zapomni o kimś, kto ugrzązł w miejscu głębiej od innych – o sobie samej?

Jeden rok zdecyduje o przyszłości DunBroch – jego ratunku lub unicestwieniu.


Kristina Sigunsdotter – „Sekrety Humli Hansson” (wydawnictwo Zakamarki)

Pierwszy tom trylogii, w której Humla Hansson, wrażliwa i utalentowana nastolatka, dzieli się swoimi sekretami, a także – rysunkami. Tekst oraz liczne ilustracje przepełnione są zarówno bólem istnienia dojrzewającej dziewczyny, jak i inteligentnym i nieco sarkastycznym humorem wnikliwej obserwatorki rzeczywistości.

Humla ma prawie dwanaście lat i chodzi do piątej klasy. Jej życie było całkiem znośne do momentu, gdy zachorowała na ospę. Nie dość, że jej ciało pokryły sto trzy krosty, to gdy wróciła po dwóch tygodniach do szkoły, okazało się, że jej najlepsza przyjaciółka Nour zaczęła się zadawać z koniarami i jej nie zauważa. Humla czuje się bardzo samotnie i żeby jakoś przetrwać, zamyka się na przerwach w toalecie. Jednocześnie jej ukochana ciocia Fanny trafia na oddział psychiatryczny i Humla zastanawia się, co zrobić, by przywrócić jej chęć życia. Humla dzieli z ciocią Fanny zainteresowanie sztuką i chce zostać artystką tak jak ona.

Książka nagrodzona w 2020 roku szwedzką Nagrodą Augusta dla najlepszej książki dla dzieci i młodzieży.


Danielle Binks – „Rok, w którym zmieniły się mapy” (wydawnictwo Widnokrąg)

Ok 1999, Sorrento w Australii.Na mapie życia jedenastoletniej Fred pojawiają się smoki – jak te, które kiedyś kartografowie malowali w miejscach nieodkrytych i niebezpiecznych. 

Mała rodzina Winifred – lub Fred, jak wszyscy ją nazywają – która składa się z ojczyma, Luki, i dziadka powiększa się o Anikę, nową partnerkę Luki, oraz jej syna. Na dodatek Anika spodziewa się dziecka, a Fred obawia się, że Luca będzie kochał ich dziecko bardziej niż ją. Tymczasem do Sorrento, gdzie mieszkają, przybywa duża grupa albańskich uchodźców z Kosowa, w którym trwa wojna. To dzieli lokalną społeczność. Rodzina Fred zgłasza się do pomocy w ośrodku i dzięki temu zyska nową perspektywę.

Powieść jest oparta na prawdziwych wydarzeniach, które autorka pamięta ze swojego dzieciństwa, ale w fabule jest też wiele wymyślonych. Główna bohaterka, Fred, jest w tym samym wieku, co autorka w 1999 roku. Jej tata był policjantem, podobnie jak ojciec Fred.


George Mann – „Star Wars. Wielka Republika. Wyprawa do zaginionego miasta” (wydawnictwo Olesiejuk)

Na długo przed wojnami klonów i nastaniem Imperium, we wczesnym okresie Wielkiej Republiki, w odległej galaktyce trwała era eksploracji… To czas ekscytacji i odkryć. Odważni piloci wytyczają nowe trasy nadprzestrzenne, podczas gdy dzielni Zwiadowcy nawiązują kontakty ze światami pogranicza, aby zachęcić je do przyłączenia się do Republiki. Kiedy odnaleziony zostaje uszkodzony droid łącznościowy jednego z zespołów Zwiadowców, dryfujący bezradnie w kosmicznej pustce i nadający tajemniczą wiadomość, mistrzyni Jedi Silandra Sho i jej padawanka Rooper Nitani otrzymują misję odszukania jego zaginionych towarzyszy. Śledztwo prowadzi je na Gloam, spustoszony świat, o którym mówi się, że nawiedzają go mityczne potwory. Ale sytuacja na Gloamie jest bardziej skomplikowana i przerażająca, niż się wydaje. Badacz nadprzestrzeni, imieniem Spence, i jego syn Dass utknęli na planecie i w bolesny sposób przekonali się, że legendarne stworzenia są bardzo realne – a także bardzo, bardzo niebezpieczne. Spence’owi udaje się aktywować boję alarmową i nadać wezwanie o pomoc, ale mężczyzna obawia się, że zostało im bardzo niewiele czasu – potwory są coraz bliżej.


Marcin Przewoźniak – „Baśka i Maks. Język polski nie z tej ziemi” (wydawnictwo Olesiejuk)

Jeśli spotykasz człowiekopodobne istoty, które udają rodziców i nauczycieli i mówią do ciebie niby po polsku, ale jednak szyfrem, to najwyraźniej ktoś tu jest nie z tej ziemi!

Dzięki tej książce rozszyfrujesz język otaczających cię zewsząd kosmitów oraz… nie kupisz kota w worku i nie zostaniesz wystawiony do wiatru.

Dowiesz się, co się kryje pod słowami i przekonasz na własnej skórze, że nasz język naprawdę jest NIE Z TEJ ZIEMI…


Jakob Wegelius – „Małpa mordercy” (Wydawnictwo Zakamarki)

Chief, przyjaciel Sally Jones, zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo i wtrącony do więzienia. Zrozpaczona gorylica, sama w niebezpieczeństwie, postanawia rozwikłać zagadkę śmierci Alfonsa Morro i doprowadzić do uniewinnienia Chiefa.

Ta fascynująca, przeszło sześciusetstronicowa historia wiedzie nas z osnutej mrokiem lizbońskiej dzielnicy portowej, przez morza i oceany, aż na dwór indyjskiego maharadży. To opowieść o pilnie strzeżonych tajemnicach i ciężkich przestępstwach, ale też o niespodziewanej przyjaźni, nadziei i przebaczeniu.

Wraz z Sally Jones odwiedzamy zaułki Lizbony, warsztat budowniczego instrumentów i pałac maharadży u podnóża Himalajów, słuchamy rzewnego fado i gry na harmonii, odbywamy morskie podróże i podniebne wycieczki dwupłatowcem oraz jesteśmy świadkami pojedynków szachowych o najwyższą stawkę.


Pavón Rymre-Rythén Elisabeth Karin – „Moja przyjaciółka Nore” (wydawnictwo Feeria)

Czy ty także masz swojego demona Na pierwszy rzut oka Elisabeth to zwyczajna nastolatka, która ma zwyczajne problemy: rozwód rodziców, zmiana szkoły, kiepskie oceny i nieśmiałość Ma też wyjątkową przyjaciółkę, która nigdy jej nie opuszcza – Nore. Pewnego dnia pojawiła się w lustrze dziewczyny i przekonała ją, że jeśli tylko zacznie mniej jeść, a więcej ćwiczyć, w jej życiu wszystko się ułoży. Dopóki Elisabeth uważnie liczy kalorie i chudnie, Nore wspiera ją, zapewniając o jej pięknie, sile i niezależności. Taki układ daje dziewczynie upragnione poczucie kontroli nad życiem – ale ma swoją cenę.


Jakob Wegelius – „Esperanza” (Wydawnictwo Zakamarki)

Halidon, sztukmistrz na monocyklu, choć niewielki wzrostem, ma wielkie serce. Zaniepokojony nieobecnością swojego przyjaciela Kapitana, nie zważając na późną porę, wyrusza na poszukiwania. Tej zimnej nocy nie wszyscy napotkani ludzie okażą się przyjaźni, a w ciemnych uliczkach portowego miasta nie zawsze będzie bezpiecznie. Jednak niespodziewanie Halidon spotka również kogoś, kto wiernie będzie mu towarzyszył, to nieśmiało, to zuchwale merdając patykowatym ogonem.

Esperanza to nie tylko książka dla starszych dzieci i nastolatków, z pewnością urzeknie też niejednego dorosłego czytelnika.


Reeli Reinaus – „Morten, Emilia i zaginione światy” (Wydawnictwo Widnokrąg)

Napisana w tonacji realizmu magicznego historia o Mortenie i Emilii – podobnie jak opowieść o Mariusie i wilkołaczce Liisi – charakteryzuje się przenikaniem dwóch światów, realnego i magicznego. W nich ludzie współistnieją z bohaterami z baśni i legend, a nawet z duchami, a przyroda jest wspaniała – nieokiełznana i pełna mocy. Za to problemy, z jakimi mierzą się młodzi bohaterowie, są jak najbardziej prawdziwe i uniwersalne.

Po śmierci dziadków Morten zostaje w domu sam z wujem, w chacie na skraju bagien. Jego mama pracuje za granicą, więc widują się sporadycznie. Ojca nie poznał nigdy. Życie z wujem alkoholikiem jest nie do zniesienia, ale Morten nie dzieli się z nikim swoim cierpieniem. Gdy w domu jest bardzo źle, ucieka na bagna. Tam czuje się wolny i bezpieczny, tam też oddaje się swojej pasji – fotografii. Wszystko się zmienia, gdy podczas jednej z takich wypraw spotyka tajemniczą dziewczynę. Emilia wydaje się nieco dziwna, ale Morten dobrze się czuje w jej towarzystwie. Ma wrażenie, że Emilia rozumie go lepiej niż ktokolwiek inny. Wkrótce jednak się okazuje, że jego nowa znajoma nie może opuścić bagien…


Scott Cawthon Kira Breed-Wrisley – „Srebrne oczy. Five Nights at Freddy’s” (Wydawnictwo Feeria)

Dziesięć lat temu w pizzerii Freddy Fazbear’s Pizza w miasteczku Hurricane miały miejsce okrutne morderstwa. Siedemnastoletnia dziś Charlie od tamtego czasu usiłowała zapomnieć o tym, co się wydarzyło; bezskutecznie, bo to jej ojciec był właścicielem lokalu i twórcą czterech animatronów – olbrzymich pluszowych maskotek, ulubieńców dzieci. W dziesiątą rocznicę tragedii Charlie spotyka się z przyjaciółmi, pragnąc uczcić pamięć zmarłego wtedy kolegi. Razem udają się do zamkniętej pizzerii, gdzie wszystko wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś, a pozostawione w niej maskotki okazują się być krwiożerczymi bestiami… Pierwsza część trylogii opartej na kultowej serii niezależnych gier komputerowych, napisana przez ich twórcę. Seria uzyskała olbrzymią popularność i wysokie oceny graczy i recenzentów. Wytwórnia Warner Bros przygotowuje na jej podstawie film pełnometrażowy.


Trudi Trueit – Książki z serii „Explorer Academy: Akademia Odkrywców” (Wydawnictwo Olesiejuk)


„Explorer Academy: Akademia Odkrywców” to seria książek dla młodzieży napisana przez autorkę Trudi Trueit. Seria skupia się na przygodach młodego chłopca o imieniu Cruz Coronado, który zostaje przyjęty do prestiżowej Akademii Odkrywców. W tej szkole uczniowie są szkoleni na przyszłych naukowców, badaczy i odkrywców. Każda książka opowiada o intrygach, przygodach i tajemnicach, które Cruz i jego przyjaciele muszą rozwikłać.

Książki dla starszych nastolatków

A jeśli masz na pokładzie nieco starszego nastolatka, wybierz coś z literatury „young adult”. To książki, w których takie tematy jak dojrzewanie, pierwsza miłość, poszukiwanie tożsamości czy nastoletni bunt są wyznacznikami historii bohaterów. Ich losy i problemy są bliskie dzisiejszym młodym ludziom i dlatego te historie tak przyciągają. Oto kilka pozycji, które warto wziąć pod uwagę.

Ellen O’Clover – „7 procent Ro Devereux” (Wydawnictwo Young)

Miłość nie zawsze da się zaplanować.

Ro Devereux umie przewidywać przyszłość. A właściwie – robi to stworzona przez nią aplikacja. Ma aż 93% skuteczności w prognozowaniu bardzo szczegółowych kwestii dotyczących dalszego życia osoby, która z niej skorzysta. Brzmi idealnie, prawda?

Nic dziwnego, że MASH z dnia na dzień staje się hitem i przyciąga uwagę wielkiej firmy, która chce w nią zainwestować i poprowadzić kampanię marketingową bazującą na dobieraniu użytkowników w pary.

Gdy Ro robi test i okazuje się, że jej idealną drugą połówką jest… przyjaciel z dzieciństwa, z którym od dawna nie rozmawia, musi zrobić wszystko, żeby namówić go na współpracę. Chłopak godzi się na udawanie pary, jeśli po wszystkim dostanie pieniądze na wymarzone studia. Oboje będą musieli zmierzyć się jednak z latami ciszy i wspólną bolesną przeszłością.


Kelsey Hartwell – „11 papierowych serc.” (Wydawnictwo Young)

11 utraconych tygodni. 11 szans, żeby je odzyskać.

Rok temu: Życie Elli było idealne. Miała cudownych przyjaciół i niesamowitego chłopaka. Wszystko się zmieniło w momencie wypadku samochodowego. Kiedy Ella obudziła się w szpitalu, nie pamiętała ani tragicznego wydarzenia, ani tygodni przed nim. Nie rozumiała też, dlaczego zerwała ze swoim chłopakiem.

Teraz: Ella zaczyna otrzymywać papierowe serca od tajemniczego wielbiciela. Ten wie o niej zadziwiająco dużo. Serca zawierają wskazówki mające pomóc dziewczynie przypomnieć sobie życie przed wypadkiem. I zabiorą ją w podróż, której nigdy sobie nie wyobrażała. Podążanie za papierowymi sercami jest najbardziej spontaniczną rzeczą, jaką Ella kiedykolwiek zrobiła… Ale czy znajdzie odpowiedzi na dręczące ją pytania?

Wydanie kolekcjonerskie


Jean Emiko – „Tokio Ever After” (Wydawnictwo Słowne)

Izumi Tanaka zawsze w głębi serca czuła, że odstaje od rówieśników – nie jest łatwo być Japończykiem w małym, zapyziałym miasteczku w północnej Kalifornii. Wychowana przez samotną matkę, z którą zawsze tworzyła zgraną drużynę – one dwie przeciwko światu – pewnego dnia Izzy odkrywa wskazówkę dotyczącą tożsamości jej nieznanego wcześniej ojca… a jest on nikim innym, jak księciem Japonii i następcą tronu. Co oznacza, że wygadana i ironiczna Izzy jest… księżniczką.

Od tej chwili sprawy nabierają rozpędu i Izzy jedzie do Japonii, aby poznać ojca, którego dotąd nie znała, i odkryć kraj, o którego odwiedzeniu zawsze marzyła. Ale bycie księżniczką to nie tylko suknie balowe i tiary. Lista „atrakcji” temu towarzyszących jest długa: sprytni kuzyni, głodna sensacji prasa, ponury, ale przystojny ochroniarz, który może okazać się bratnią duszą, oraz tysiące lat tradycji i zwyczajów, których trzeba się nauczyć praktycznie z dnia na dzień.

Izzy wkrótce zostaje uwięziona między dwoma światami i dwiema wersjami siebie – w domu nigdy nie była wystarczająco „amerykańska”, a w Japonii musi udowodnić, że jest wystarczająco „japońska”. Czy ciężar korony będzie dla Izumi nie do zniesienia, czy też na koniec bajki wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie?


Lord Emma – „Tweet Cute” (Wydawnictwo Young)

Pepper – kapitanka drużyny pływackiej, perfekcjonistka, która musi mieć wszystko pod kontrolą. Dziewczyna czuje się rozdarta. Jej rodzina się rozpada, ale ich fast foodowy biznes kwitnie, głównie dzięki Pepper, która prowadzi ogromne konto Big League Burger na Twitterze.

Jack – klasowy klaun i sól w oku Pepper. Pracuje w małym rodzinnym biznesie i próbuje nie wchodzić w drogę swojemu popularnemu bliźniakowi. Kiedy Big League Burger kradnie kultowy przepis jego babci, postanawia zniszczyć fast food, tweet po tweecie. W miłości i gotowaniu wszystkie chwyty dozwolone – dopóki kłótnia Pepper i Jacka nie przekształci się w viralową wojnę na Twitterze. Pepper i Jack nie widzą jednak o tym, że kłócąc się w social mediach, jednocześnie piszą ze sobą w anonimowej aplikacji, którą stworzył chłopak…

Lubicie młodzieżówki z motywem hate/love? „Tweet Cute” to idealna powieść dla osób kochających przezabawne książki z bohaterami, których nie da się nie lubić!


Zofia Golachowska – „Sztuka przyciągania” (Wydawnictwo Young)

Czy dwie niedopasowane części mogą stworzyć całość?

Mallory to outsiderka. Ma wrażenie, że w szkole jest jak niedopasowany puzzel. Najbardziej ceni swoją grupkę przyjaciół. To, że mają siebie, pomaga im przetrwać.

Życie dziewczyny wciąż uprzykrza Elliot. Chłopak robi wszystko, by Mal nie mogła wyrzucić go ze swoich myśli. Po tym, jak obydwoje trafiają na dywanik dyrektorki szkoły, nie mają jednak wyjścia i muszą współpracować.

Dostają zadanie – czeka ich wspólna organizacja Zimowego Balu, czyli jednego z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku szkolnego. Od tego momentu spędzają ze sobą więcej czasu i dowiadują się o sobie nowych rzeczy. Wkrótce ich wzajemna niechęć przeradza się w coś więcej. Ale czy uczucia Elliota są szczere? I czy po wszystkim, co się między nimi działo, Mallory będzie w stanie mu zaufać?

Książka, która wygrała konkurs na powieść młodzieżową Wydawnictwa Young!

Artykuł zawiera lokowanie produktowe

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również