-Reklama-

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Czytanie wspomaga rozwój mózgu, rozwija kreatywność i jest świetną formą spędzania wolnego czasu. Z tych powodów warto do czytania zachęcać każdego. Wpajanie dobrych nawyków od najmłodszych lat pozwala zadbać o rozwój dziecka i rozwinąć szereg zainteresowań. Wybierając odpowiednie książki dla dzieci łatwiej wzbudzić zainteresowanie czytaniem i zachęcić pociechy do samodzielnego sięgania po lekturę. Dowiedz się w jaki sposób wzbudzić w dzieciach ciekawość i jakie techniki pozwalają na zbudowanie pozytywnego odbioru książek. Czytanie nie musi być dla najmłodszych przykrym obowiązkiem, a może być świetną przygodą.

-Reklama-

Dobrze wybrane książki dla dzieci to klucz do sukcesu

Chcąc zainteresować dziecko czytaniem niezbędne jest sięgnięcie po odpowiednie książki. W zależności od wieku dziecka i jego zainteresowań mogą to być zarówno książki edukacyjne, jak i pozycje o ulubionych superbohaterach czy postaciach z bajek. Bardzo dobrze mogą sprawdzać się także komiksy, które stanowią wstęp do sięgnięcia po poważniejsze lektury i zanurzenie się w innym świecie.

Na rynku można znaleźć pozycje kierowane do najmłodszych dzieci. Napisane przystępnym językiem i obracające się w bajkowym świecie pozwalają odpłynąć myślami na długi czas. Dodatkowo bardzo często są to książki obrazkowe, co ułatwia dzieciom zwizualizowanie sobie konkretnych scen i jeszcze głębsze uczestniczenie w opowiadanej historii. Dedykowane dla dzieci książki to zatem specyficzna grupa lektur, które łącząc w sobie wiele elementów są bardzo atrakcyjne dla pociech.

Należy również pamiętać, że dzieci mogą szybko się nudzić. Dlatego też warto regularnie sięgać po nowe pozycje, które ponownie wzbudzą zainteresowanie i pozwolą przenieść się do zupełnie innego świata. Rodzice mogą nawet sięgać po tanie książki dla dzieci, które są dostępne w wielu miejscach.

Wspólne czytanie i dawanie dobrego przykładu

Kluczem do tego, aby wzbudzić w dzieciach chęć do czytania jest przede wszystkim dawanie dobrego przykładu. Każde dziecko czerpie wiele wzorców od swoich rodziców. Dlatego też rodzice, którzy sami chętnie sięgają po książki są wzorem dla najmłodszych i stanowią dobry przykład. Pobudza to młodych czytelników do tego, aby samemu sięgnąć po książki.

Dobrym pomysłem może być także wspólne czytanie. Literatura dziecięca może być czytana dzieciom każdego dnia. Jako rodzic warto dodatkowo wspólnie dyskutować z dziećmi na temat wydarzeń w książce, aby jeszcze bardziej zwiększyć zainteresowanie i wzbudzi dodatkową ciekawość. Zwłaszcza dla pociech w wieku przedszkolnym – warto czytać, aby już od najmłodszych lat budować pozytywne skojarzenia. Najlepsze książki czytane wspólnie pomagają także zbudować lepszą relację z rodzicem.

Dlaczego warto zachęcać dziecko do czytania

Wiele badań naukowych potwierdza, że czytanie to jedna z najbardziej rozwijających form rozrywki. Z różnych kategorii książki mogą rozbudzać ciekawość świata, a także rozwijać wyobraźnię. Jest to szczególnie istotne u najmłodszych, którzy dzięki zdobyciu wielu umiejętności w młodym wieku mogą lepiej poradzić sobie w przyszłości. Dodatkowo książki pozwalają na poznawanie świata i uniknięcie wielu innych szkodliwych form aktywności.

Podsumowanie

Zachęcenie dzieci do czytania nie musi być zatem bardzo dużym wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest wiele pozycji, które są w stanie wzbudzić ciekawość u pociech. Wystarczy wykazanie się odpowiednimi chęciami ze strony rodziców i poświęcenie czasu najmłodszym. Stosując kilka sprawdzonych technik bardzo łatwo wzbudzić w dzieciach chęć samodzielnego sięgnięcia po książki czy lektury szkolne w późniejszym wieku.

art. sponsorowany

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Sprawdźcie czy macie tę zabawkę z Pepco. GIS ostrzega!

Właśnie dowiedzieliśmy się o wycofaniu ze sprzedaży w sklepach Pepco popularnego produktu dla dzieci. Powodem jest użycie w nim niebezpiecznych barwników. Co...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?