-Reklama-

Jak wygląda poród w czasach pandemii. Czy poród rodzinny jest możliwy?

Nastały trudne czasy dla rodzących. Ze względu na panującą pandemię, warunki na porodówkach uległy zmianie. Jednak są szpitale, które mimo pandemicznych trudności, nie obniżyły swoich wysokich standardów. Jak wygląda poród w czasie pandemii? Czy poród rodzinny jest możliwy?

-Reklama-

Trwająca od dwóch lat pandemia Covid-19 zmieniła nasze życie niemal w każdym aspekcie. Jedną z grup społecznych, które najbardziej odczuły te zmiany, są przyszłe mamy. To one muszą się mierzyć z całkiem nową rzeczywistością na porodówkach. Nie zawsze jest to łatwa rzeczywistość – brak osoby towarzyszącej w porodzie, brak odwiedzin, procedury testowania i izolowania zakażonych – to tylko niektóre trudności, z którymi musi dziś borykać się rodząca. Na szczęście, niektóre szpitale wypracowały zasady, które mimo tego, że w najwyższym stopniu respektują pandemiczne wytyczne dot. bezpieczeństwa, nie wpływają na komfort rodzących i ich bliskich.

Jak wygląda poród w czasach pandemii w większości szpitali?

Poród rodzinny

Ogólne wytyczne Ministerstwa Zdrowia można znaleźć na rządowej stronie internetowej. Jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w wielu kwestiach to szpital podejmuje ostateczne decyzje. Tak jest np. w przypadku porodów rodzinnych. Jak czytamy na stronie ministerstwa, są one dopuszczone w pandemii, ale to konkretny szpital decyduje, czy będzie je praktykował. Zwykle jest to podyktowane warunkami panującymi na porodówce – czy np. szpital jest w stanie odizolować rodzącą i jej osobę towarzyszącą od innej rodzącej. Nie w każdej placówce jest to organizacyjnie możliwe.

Poród rodzinny dotyczy jedyne porodu naturalnego. Na salę operacyjną, na której odbywa się cesarskie cięcie – szpitale nie wpuszczają osób towarzyszących rodzącej. Jeśli szpital wyraża zgodę na poród rodzinny, musi przestrzegać wielu zasad. Osoba towarzysząca w porodzie musi być zdrowa, w szpitalu nosić maskę i rękawiczki, a oddział porodowy powinna opuścić do 2h po porodzie.

Poród w maseczce?

W sieci przewijają się historie mam, które były zmuszone rodzić w maseczkach. Nie wiadomo, na ile jest to prawda, skoro Ministerstwo Zdrowia oficjalnie tego nie wymaga. Według interpretacji przepisów, rodzące są jedynie zobowiązane do noszenia masek w ciągach komunikacyjnych w szpitalu.

Poród zakażonej Covid-19

Jeśli rodząca jest zakażona koronawirusem, może być przyjęta do szpitala, w którym jest stworzone specjalne miejsce do porodu i pobytu po porodzie. W niektórych szpitalach stworzono wydzielono oddziały covidowe, na których leżą zakażone mamy. Nie ma konieczności oddzielania zakażonej matki od dziecka po porodzie . Jeśli chce tego matka i nie wymaga ona szczególnej opieki związanej z przebiegiem zakażenia, szpital musi jej umożliwić przebywanie po porodzie z dzieckiem. Taka mama może też karmić swoje dziecko piersią. Sytuacja może być inna, jeśli mama lub dziecko wymaga intensywnej opieki medycznej.

Powyższe wytyczne to oczywiście tylko pewien kierunek działania nadany szpitalom w czasach pandemii. Nie możemy mieć jednak gwarancji, że każdy szpital w taki sam sposób interpretuje te wytyczne. Patrząc na wpisy naszych czytelniczek na forum ciążowym, jesteśmy świadomi różnych naruszeń praw rodzących przez niektóre placówki. Czy zatem przyszłe mamy mogą mieć gwarancję normalnego, spokojnego porodu, w którym respektuje się ich prawa?

Jak sprawić, by poród w czasie pandemii był jak najmniej stresujący?

Poród w czasie pandemii może jednak wyglądać zupełnie inaczej. Wszystko tak naprawdę zależy od placówki medycznej, w której zdecydujemy się rodzić. Warto wobec tego zrobić wcześniej rozeznanie, jakie zasady funkcjonują w danym szpitalu i dopiero podejmować decyzję o miejscu porodu.

Wiele mam wybiera na swój poród szpital prywatny, w którym mogą czuć się spokojniej. Przykładem jest tutaj szpital Medicover, który słynie z wysokiego standardu świadczeń zapewniającego komfort rodzącej mamie. To jeden z nielicznych szpitali w Polsce, który poza wdrożeniem procedur bezpieczeństwa na wysokim poziomie, wciąż za priorytet uznaje wygodę i spokój przyszłych rodziców. W szpitalu mamy możliwość porodu rodzinnego na pełnych zasadach tj. osoba towarzysząca rodzącej (niezakażona covid) może towarzyszyć świeżo upieczonej mamie nawet przez cały pobyt w szpitalu. To na pewno daje kobiecie ogromne wsparcie i pozwala na szybszą rekonwalescencję.

Poród w Medicover jest możliwy również, gdy rodząca jest zarażona covid. Szpital jest przygotowany na takie sytuacje. Ciężarna z pozytywnym wynikiem testu na Covid-19 jest kierowana do specjalnej sali porodowej, a personel który się nią zajmuje, jest do tego odpowiednio przygotowany. W placówce wytyczono specjalne ciągi komunikacyjne, które pozwalają uniknąć kontaktu zarażonej mamy z innymi pacjentkami szpitala.

Bezpieczeństwo rodzącej mamy w pandemii

Szpital Medicover zapewni każdej rodzącej najwyższy standard opieki. To przede wszystkim duża dbałość o procedury, które pozwalają na bezpieczny poród w czasach pandemii. Każda rodząca wraz osobą towarzyszącą przed przyjęciem do szpitala musi mieć wykonany test w kierunku Covid. Personel szpitala też poddawany jest codziennym procedurom prewencyjnym (ankiety, pomiar temperatury). Pracownicy chodzą w maseczkach i rękawiczkach, które regularnie zmieniają.

Zupełnie nowy wymiar porodu rodzinnego

Medicover umożliwia porody rodzinne, które dodatkowo rozszerza o tzw. pobyty rodzinne. Osoba towarzysząca rodzącej może z nią pozostać na oddziale poporodowym do samego wypisu. Są do tego specjalnie dedykowane sale rodzinne z rozkładaną kanapą. Osobie towarzyszącej w sali rodzinnej przysługuje też pełne wyżywienie.

Komfort rodzącej podnoszą również posiłki. Ma ona możliwość wyboru dowolnej diety np. wegańskiej czy dla diabetyka. Jedzenie jest przy tym bardzo urozmaicone. Pobyt po porodzie przypomina pobyt w hotelu, a nie w szpitalu. Na dodatek niepotrzebnie się go nie przedłuża. Po porodzie naturalnym mamy wychodzą zwykle po 48h do domu. Po cesarskim cięciu są to 72 godziny.

Ile to kosztuje?

Wszystko zależy od pakietu porodowego wybranego przez przyszłych rodziców. Medicover oferuje trzy takie pakiety o następujących korzyściach:

Pakiet Poród Naturalny (cena 8900 zł) – to podstawowy pakiet porodowy dla rodzącej naturalnie. W ramach pakietu rodząca ma zapewnioną opiekę przed porodem (USG, KTG, konsultacje z anestezjologiem i neonatologiem), w porodzie (znieczulenie i wsparcie personelu medycznego), po porodzie (pobyt 2 dób w pokoju jednoosobowym, niezbędne szczepienia dziecka, porady doradcy laktacyjnego, konsultacja dietetyka, konsultacja fizjoterapeuty uroginekologicznego, wizyta kontrolna 5-7 dni po porodzie).

Pakiet Poród Cesarskie Cięcie (12900 zł) – to pakiet wybierany przez mamy, które będą rodzić przez cesarskie cięcie ze względu na wskazania medyczne. W ramach pakietu, rodzącej przysługuje opieka przed porodem (konsultacje anestezjologa i neonatologa, KTG, USG), w porodzie (wykonanie cesarskiego ciecia i opieka medyczna) i po porodzie (pobyt w jednoosobowym pokoju przez 3 doby, szczepienia dziecka, doradztwo laktacyjne, konsultacja dietetyka, konsultacja fizjoterapeuty uroginekologicznego, wizyta kontrolna 5-7 dni po porodzie).

Pakiet Poród Prestige (20900 zł) – najbardziej rozbudowany pakiet dla rodzących naturalnie lub przez cesarskie cięcie, którego dodatkowym atutami (poza wymienionymi w powyższych pakietach) jest opieka dedykowanego lekarza ginekologa oraz położnej wybranych przez pacjentkę oraz pobyt mamy i dziecka przez 5 dni po porodzie w specjalnym apartamencie.

Poród w czasie pandemii nie musi być być trudnym doświadczeniem. Medicover to przykład placówki, która pokazuje, że nawet w trudnych i mniej bezpiecznych czasach, rodzące mamy mogą czuć się komfortowo.

Wpis powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również