Każdy kobiecy organizm jest inny. To, jak szybko wróci do normy po porodzie zależy od wielu czynników np. genetyki czy kondycji ciała. Opisane poniżej poporodowe zmiany w obrębie pochwy to najczęściej występujące niedogodności, z którymi trzeba się zmierzyć. Większość kobiet przechodzi przez ten etap dość szybko i już po kilku miesiącach może cieszyć się z powrotu do stanu sprzed porodu. Niestety, część świeżo upieczonych mam z dolegliwościami pochwy po porodzie już tak łatwo sobie nie poradzi.
Jak wygląda pochwa po porodzie?
Oto najczęstsze dolegliwości i zmiany, jakie zachodzą w obrębie pochwy po porodzie naturalnym.
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie
Najczęściej pojawia się u kobiet, które wydały na świat duże dziecko, ale także tych, które mają słabe mięśnie dna miednicy. Wysiłkowe nietrzymanie moczu polega na wycieku moczu podczas czynności, które wywierają nacisk na mięśnie brzucha. Są to najczęściej sytuacje podczas wysiłku fizycznego np. gimnastyki, tańczenia, biegania czy skakania. W większości przypadków nietrzymanie moczu po porodzie to etap przejściowy, wymagający od kobiety wzmocnienia mięśni Kegla. Służą temu ćwiczenia, które można wykonywać w domu. W rzadkich przypadkach wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie doskwiera kobiecie dłużej. Jeśli nie pomagają zalecone ćwiczenia, istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, który rozwiąże ten problem na zawsze.
Zobacz, co piszą mamy o tym problemie na naszym forum.
- Luźna pochwa po porodzie
Luz w pochwie po porodzie jest czymś całkowicie normalnym. W końcu przez niewielką pochwę musi przecisnąć się kilkukilogramowe dziecko. Choć tkanki wejścia do pochwy są zwykle elastyczne, powrót do formy sprzed porodu może zająć im trochę czasu. Swoje robi też zabieg nacinania krocza, który może dodatkowo osłabić mięśnie krocza. Luźna pochwa po porodzie to najczęściej zgłaszany przez świeżo upieczone mamy problem. Dolegliwość odbija się na jakości życia seksualnego, bo zbyt luźna pochwa po porodzie może nie dostarczać partnerom takiej samej przyjemności ze stosunku jak wcześniej. Problem luźnej pochwy po porodzie zwykle rozwiązuje się sam, na skutek upływającego czasu, który działa tu na korzyść. Powrót do dawnej formy warto wspomóc ćwiczeniem mięśni Kegla, można też nabyć urządzenie do ćwiczenia zacisku pochwy. Jeśli luz w pochwie po porodzie mimo długiego czasu od porodu nie zmniejsza się, pozostaje zgłosić problem ginekologowi, który być może zaleci wykonanie zabiegu chirurgicznego.
- Suchość pochwy po porodzie
Za suchość pochwy po porodzie odpowiadają hormony. Gospodarka hormonalna zwykle reguluje się miesiącami po porodzie, dlatego trudno oczekiwać, by tuż po połogu „działało” wszystko jak należy. Problem suchości pochwy po porodzie należy przeczekać, bo ta sytuacja nie trwa wiecznie. Co na suchość pochwy po porodzie należy stosować? Do czasu uregulowania hormonów, podczas współżycia warto sięgać po wszelkiego rodzaju lubrykanty o delikatnym składzie, który nie wywoła podrażnień (najlepiej kupić taki lubrykant w aptece). Trzeba też poświęcić więcej czasu na grę wstępną, by podczas stosunku nie było dyskomfortu. Jeśli nic z tych rozwiązań nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy zgłosić problem swojemu ginekologowi, który przepisze odpowiedni hormon.
- Nieładny wygląd pochwy po porodzie
Pochwa po porodzie zmienia również swój wygląd. Może zmienić się jej kolor na ciemniejszy. Jest to efekt działania hormonów na pigmentację skóry oraz innego ukrwienia narządów rodnych. Pochwa może wydawać się obrzmiała i mniej estetyczna, co również jest efektem hormonalnym. Zwykle wygląd pochwy zmienia się w ciągu kilku, kilkunastu tygodni od porodu, ale często jest tak, że po porodzie pochwa już nigdy nie wraca do pierwotnego wyglądu ze względu na zmiany, jakich doznała podczas porodu np. nacinania krocza. Jeśli wygląd pochwy po porodzie mimo upływu lat jest dla kobiety nieakceptowalny, można skorzystać z tzw. waginoplastyki, czyli operacji plastycznej pochwy.
- Nieprzyjemny zapach z pochwy po porodzie
Tuż po porodzie przez pochwę tygodniami będą wydostawać się krwiste skrzepy i kawałki tkanek. Wiąże się z tym specyficzny zapach z pochwy, podobny do tego, który odczuwa się przy miesiączce. Odchody z pochwy po porodzie nie powinny jednak śmierdzieć. Smród z pochwy to niepokojący objaw mogący świadczyć o infekcji, dlatego z tym problemem należy się szybko udać do lekarza.
- Dziwne odgłosy z pochwy po porodzie
Jedną z uciążliwości, na którą narzekają świeżo upieczone mamy są odgłosy, jakie może wydawać ich pochwa. Są to zwykle odgłosy uchodzącego z pochwy powietrza, słyszane np. podczas siadania, wstawania czy w trakcie stosunku seksualnego. Choć to krępujące, gazy z pochwy po porodzie są normalne i zwykle problem mija wraz z upływającym czasem. Można sobie pomóc m.in. poprzez ćwiczenia mięśni Kegla, bo zbierające się pochwie powietrze to zwykle efekt zbyt małej elastyczności mięśni dna miednicy. Jeśli odgłosy z pochwy po porodzie nie zanikają mimo czasu i ćwiczeń, warto skonsultować to z lekarzem, który być może zaleci odpowiedni zabieg chirurgiczny np. laserowe obkurczanie pochwy.
Ile czasu goi się pochwa po porodzie?
Pochwa po porodzie goi się dość szybko. Wydalanie odchodów poporodowych i pełne wygojenie się ran po szyciu krocza odbywa się podczas połogu, czyli w ciągu 6 tygodni od porodu pochwa jest już m. in. gotowa do współżycia. Samo gojenie się krocza po szyciu jest najszybsze, bo trwa około dwóch tygodni.
Ile po porodzie pochwa wraca do normy?
O wiele dłużej trzeba jednak poczekać na pełny powrót do formy pochwy sprzed porodu. Kiedy pochwa po porodzie wraca do normy? Czasem nawet kilka lub kilkanaście miesięcy, bo tu musi się już uregulować gospodarka hormonalna. Właściwy poziom hormonów organizm matki osiąga w okolicy 9. miesiąca od porodu.