-Reklama-
-Reklama-

Jak wybrać najlepszy smoczek dla malucha

Chyba każdy rodzic staje przed dylematem, czy podać swojemu maleństwu smoczek uspokajający, aby pomóc mu się wyciszyć i zaspokoić naturalny odruch ssania. Chcąc zapewnić dziecku jak najlepszą opiekę, czasem zastanawiamy się czy smoczek może mieć negatywny wpływ na rozwój mowy i zgryzu i mamy opory przed skorzystaniem z jego pomocy. Czy słusznie? Na najbardziej nurtujące rodziców pytania odpowiada Marcelina Przeździęk, neurologopeda współpracujący z Canpol babies, która diagnozuje i prowadzi terapię niemowląt i małych dzieci z zaburzeniami mowy, artykulacji i karmienia. Pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka i Centrum Intensywnej Terapii Olinek w Warszawie.

-Reklama-

Niektóre mamy obawiają się podać noworodkowi smoczek uspokajający, bo martwią się, że zaburzy on odruch ssania i może mieć negatywny wpływ na zgryz dziecka w przyszłości? Czy mamy rzeczywiście powinny się tego obawiać? Jak to wygląda z punktu widzenia neurologopedy.

Czy należy obawiać się wprowadzenia smoczka uspokajającego? Na pewno nie. Jeśli dziecko go potrzebuje, to należy potrzebę ssania zaspokoić, po pierwsze poprzez częstsze przystawianie do piersi, a jeśli to nie wystarcza to właśnie z jego wykorzystaniem. Wiemy z licznych badań, że u wcześniaków lub dzieci z dodatkowymi obciążeniami (problemy kardiologiczne, oddechowe) wprowadzenie smoczka wpływa na poprawę ich komfortu i samoregulacji, a nawet skrócenie czasu hospitalizacji. Warto jednak podkreślić, iż smoczka uspokajającego należy używać z głową i racjonalnie. Jeśli rzeczywiście dziecko spędza ze smokiem w buzi całe dnie to w istocie jego tzw. nadużywanie może mieć niekorzystny wpływ na rozwój funkcji pokarmowych, mowy i zgryzu. Smoczek jest dla dzieci i powstał dla dzieci. W populacji spotkamy takie, które w ogóle nie mają zamiaru ssać smoczka i nie lubią go używać, są dzieci którym jest on potrzebny do samoregulacji, wyciszenia czy zaspokojenia silnej potrzeby ssania.

Jaki zatem smoczek uspakajający wybrać dla noworodka? 

Odpowiedni smoczek uspokajający powinien być zawsze dopasowany wielkością do buzi dziecka. Nie zawsze należy się sugerować tylko i wyłącznie jego wiekiem. Zalecam, aby gumka w smoczku nie była profilowana, ścięta, a raczej spłaszczona, o symetrycznym kształcie.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Na pewno ważnym parametrem jest materiał, z którego smoczek jest zrobiony. Warto, aby gumka pierwszego smoczka dla dziecka była wykonana z silikonu. Dlaczego? Silikonowe, wykonane z wysokiej jakości materiału smoczki są trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu higieny. Dłużej trzymają swój kształt, dzięki czemu w mojej ocenie są korzystniejsze dla rozwoju zgryzu dziecka i przez to również bezpieczniejsze

W Internecie pojawiają się informacje, że bardzo ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę wybierając smoczek jest tarczka? Jaki ma ona wpływ na rozwój jamy ustnej dziecka?

Tak jak wspominałam, jej kształt a właściwie wielkość, ma ogromne znaczenie. Mała, lekka tarczka, mniej dociska i dużo rzadziej się odkształca wokół warg dziecka. Mniej obciąża zgryz, co ma istotny wpływ na rozwój jego jamy ustnej. Dodatkowo, gdy tarczka jest odpowiednio wyprofilowana, gwarantuje swobodniejsze oddychanie maluchów. Takie są właśnie smoczki Light Touch marki Canpol babies, które są wyjątkowo lekkie, akceptowane przez większość dzieci i przede wszystkim polecane jako pierwszy smoczek dla dziecka przez 88% neurologopedów*. Dodatkowo, co jest ich niewątpliwym atutem, gumka smoczka wykonana jest z hipoalergicznego silikonu, który jest trwały i odporny na odkształcenia. Jednocześnie jest ona odpowiednio miękka, co nie wymaga od dzieci nadmiernego wysiłku podczas ssania, dzięki czemu szybko przynosi maluszkom ukojenie.

Pracujesz w zawodzie od kliku lat i na pewno spotykasz się z pytaniami mam na temat tego, kiedy można/powinno się używać smoczka? Jaka jest Twoja rada? 

Używanie smoczka powinno być racjonalne. Co przez to rozumiem? To znaczy smoczek powinien mieć limitowany czas użytkowania. Dodatkowo pamiętajmy, by nie zaklejać buzi dziecka smoczkiem. Pozwalajmy dzieciakom gaworzyć, wokalizować, brać rączki i zabawki do buzi. To wszystko rozwija motorykę oralną. Nie bez znaczenia dla rozwoju narządu żucia będzie dbałość o rozwój funkcji pokarmowych, czyli odpowiednie rozszerzanie diety i rozwijanie umiejętności gryzienia i żucia. Nie nadużywajmy smoczka, ale też nie bójmy się go. Jeśli dziecko pokazuje, że ssanie jest mu potrzebne w sytuacji stresu, dyskomfortu czy zmęczenia i smoczek pełni rolę uspokajającą, to zawsze będzie on lepszym wyjściem niż to, aby dziecko ssało kciuka.

Jak długo dziecko powinno korzystać ze smoczka?

Najczęściej logopedzi podają za górną granicę do kiedy można używać smoczka uspokajającego 18. miesiąc. I rzeczywiście – z praktyki wiem, że to dość dobry moment. Ale też, ograniczanie używania smoczka uspokajającego powinno już powoli zaczynać się przed 12. miesiącem.

Znasz może sprawdzone metody, które pomogą odstawić dziecko od smoczka mniej boleśnie?

Nie ma jednej sprawdzonej metody. Na pewno zachęcam do tego, aby nie robić tego w sposób radykalny, że smoczek był i nagle kolejnego dnia go nie ma. Zacznijmy od ograniczania jego używania w ciągu dnia, powoli, patrzmy na gotowość dziecka. Nie łączmy też pracy nad ograniczaniem używania smoczka uspokajającego z innymi nowościami w życiu dziecka, jak pójście do żłobka czy zmiana miejsca zamieszkania. To może być już dla malucha za dużo. Pamiętajmy, że to ograniczanie jego używania będzie wiązało się z koniecznością większej obecności rodzica przy dziecku – przytulania, zajmowania rączek, asystowania dziecku i wydłużania czasu zanim dziecko będzie chciało sięgnąć po smoczek. Wyjątkowo lekkie smoczki Light Touch to najbardziej miękkie smoczki w ofercie marki Canpol babies są dostępne w czterech liniach kolorystycznych: Bonjour Paris, Royal Baby, Neon Love, Pure Color. Znajdziemy tam zarówno delikatne, pastelowe wzory i kolory, jak i te z bardziej intensywną barwą i grafiką – z pewnością każda mama znajdzie ten w swoim guście. Można je nabyć w jedynym na rynku nowoczesnym etui do szybkiej i wygodnej sterylizacji w kuchence mikrofalowej.

*Ankieta przeprowadzona wśród neurologopedów pracujących z wykorzystaniem smoczków Canpol babies.

Wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?