-Reklama-

Jak walczyć z atopią i alergią pokarmową u dzieci?

Uważa się, że jedną z głównych przyczyn występowania Atopowego Zapalenia Skóry jest czynnik genetyczny. Natomiast istotnymi bodźcami wyzwalającymi i nasilającymi AZS są czynniki zewnętrzne, takie jak suche powietrze, kurz, drażniące substancje myjące oraz składniki pokarmowe, z którymi to najczęściej wiążemy nagle pojawiające się na buzi maluszka zaczerwienienia, czy podrażnienia. Jakie składniki pokarmowe należą do najczęstszy alergenów i czy alergia może ustąpić wraz z wiekiem?

-Reklama-

Dopiero niedawno wykazano istotny związek między alergiami pokarmowymi a atopią u dzieci, dlatego też warto zwrócić uwagę na ich odżywianie, w szczególności, jeśli w rodzinie występowały już predyspozycje do chorób skórnych, czy alergii. Dobrze mieć oko na grupę pokarmów, które uchodzą za te najczęściej alergizujące, czyli: białko mleka krowiego, białko jaja kurzego, soję, orzeszki ziemne, orzechy laskowe, czy pszenicę. W przypadku alergii, w razie podatnego gruntu, reakcja organizmu w większości przypadków jest natychmiastowa: zazwyczaj tuż po spożyciu alergenów lub w ciągu 2 godzin, u dziecka pojawia się obrzęk warg i języka, zaczerwienienie twarzy, pokrzywka, czy objawy ze strony układu oddechowego lub żołądkowo-jelitowego. Może także występować opóźniona reakcja alergiczna rozwijająca się w podobny sposób po 48 godzinach od spożycia alergenów pokarmowych. Atopia natomiast jest przewlekłą i długotrwałą reakcją, częstą u dzieci poniżej drugiego roku życia.

Atopia u dzieci – co może pomóc?

Istnieje kilka kwestii, które mogą mieć znaczenie dla zmniejszenia ryzyka występowania nasilonych objawów (fazy zaostrzenia) atopowego zapalenia skóry lub złagodzić ich objawy.

  • Rodzice genetycznie obciążeni atopowym zapaleniem skóry powinni szczególnie zwrócić uwagę na dietę i pokarmy będące najczęstszymi alergenami dzieci z AZS, czyli: białko mleka krowiego, białko jaja kurzego, soja, orzeszki ziemne, orzechy laskowe, pszenica. Zwrócenie szczególnej uwagi nie oznacza jednak ich całkowitej ich eliminacji.
  • Decyzja o odstawieniu malucha od piersi, mająca w teorii opóźnić wprowadzenie potencjalnych alergenów pokarmowych, powinna zostać podjęta w kontekście dziedzicznych predyspozycji.
  • Warto przed wprowadzeniem istotnych zmian w nawykach żywieniowych Twojego dziecka, zasięgnąć opinii pediatry, rzucając na sytuację nieco eksperckiego światła.

W walce z AZS skuteczną bronią są emolienty – preparaty o silnych właściwościach odżywczych i odbudowujących naturalną barierę skórną. Na szczególną uwagę zasługuje gama produktów Stelatopia, której działanie zostało potwierdzone klinicznie – stosowanie Kremu Stelatopia u dzieci obciążonych genetycznie AZS od dnia narodzin, zmniejsza możliwość występowania zaostrzonej fazy atopii od 30 do 50%. Jaki składnik odpowiada za skuteczność działania tych produktów? Jest nim destylat oleju słonecznikowego, który wspiera proces aktywnej relipidacji. Co kryje się pod tym obco brzmiącym pojęciem? Aktywna relipidacja, to stymulacja skóry do produkcji własnych lipidów, co oznacza, że nie tylko dostarczamy jej substancji natłuszczających i odżywczych z zewnątrz (z kosmetyku), ale też pobudzamy skórę do własnej produkcji substancji, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie bariery skórnej. W gamie produktów znajdziemy zarówno produkty do mycia – odżywczy i kojący Olejek do mycia Stelatopia, żel do mycia, szampon piance (szczególnie polecany dla dzieci do 2. roku życia, u których główne objawy zlokalizowane są w obrębie skóry twarzy i głowy), a także produkty do codziennej pielęgnacji: kremy i balsamy Stelatopia, które dają natychmiastowe ukojenie swędzącej, podrażnionej i suchej skórze.

Materiał Partnera

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.

W końcu polubiłam prasowanie! Recenzja parownicy i żelazka 2w1 Deerma HS300

Na wstępie od razu się przyznam - prasowanie nigdy nie było moją ulubioną czynnością. Teraz się okazuje, że to wszystko zależy od sprzętu, jaki się posiada! Zobaczcie, co ostatnio wpadło mi w ręce!

Jakie produkty zbożowe podawać dziecku?

Produkty zbożowe są jedną z podstawowych grup produktów spożywczych, które lądują na naszych talerzach. Do tej grupy zaliczymy m.in. kasze, makarony, pieczywo...

Wygraj złoty naszyjnik z literką imienia Twojego dziecka!

W zamian za zakupy NAN rozdaje super prezenty. Do wygrania między innym złote naszyjniki z literkami od firmy YES.

Nie bójmy się powiedzieć, że dzieci można odchudzać! Tak, można!

Wiecie, że Polska jest na czele europejskich Państw, a nawet na świecie, jeśli chodzi o alarmujący wzrost otyłości u naszych dzieci? Widać to nawet...