-Reklama-

Jak walczyć z atopią i alergią pokarmową u dzieci?

Uważa się, że jedną z głównych przyczyn występowania Atopowego Zapalenia Skóry jest czynnik genetyczny. Natomiast istotnymi bodźcami wyzwalającymi i nasilającymi AZS są czynniki zewnętrzne, takie jak suche powietrze, kurz, drażniące substancje myjące oraz składniki pokarmowe, z którymi to najczęściej wiążemy nagle pojawiające się na buzi maluszka zaczerwienienia, czy podrażnienia. Jakie składniki pokarmowe należą do najczęstszy alergenów i czy alergia może ustąpić wraz z wiekiem?

-Reklama-

Dopiero niedawno wykazano istotny związek między alergiami pokarmowymi a atopią u dzieci, dlatego też warto zwrócić uwagę na ich odżywianie, w szczególności, jeśli w rodzinie występowały już predyspozycje do chorób skórnych, czy alergii. Dobrze mieć oko na grupę pokarmów, które uchodzą za te najczęściej alergizujące, czyli: białko mleka krowiego, białko jaja kurzego, soję, orzeszki ziemne, orzechy laskowe, czy pszenicę. W przypadku alergii, w razie podatnego gruntu, reakcja organizmu w większości przypadków jest natychmiastowa: zazwyczaj tuż po spożyciu alergenów lub w ciągu 2 godzin, u dziecka pojawia się obrzęk warg i języka, zaczerwienienie twarzy, pokrzywka, czy objawy ze strony układu oddechowego lub żołądkowo-jelitowego. Może także występować opóźniona reakcja alergiczna rozwijająca się w podobny sposób po 48 godzinach od spożycia alergenów pokarmowych. Atopia natomiast jest przewlekłą i długotrwałą reakcją, częstą u dzieci poniżej drugiego roku życia.

Atopia u dzieci – co może pomóc?

Istnieje kilka kwestii, które mogą mieć znaczenie dla zmniejszenia ryzyka występowania nasilonych objawów (fazy zaostrzenia) atopowego zapalenia skóry lub złagodzić ich objawy.

  • Rodzice genetycznie obciążeni atopowym zapaleniem skóry powinni szczególnie zwrócić uwagę na dietę i pokarmy będące najczęstszymi alergenami dzieci z AZS, czyli: białko mleka krowiego, białko jaja kurzego, soja, orzeszki ziemne, orzechy laskowe, pszenica. Zwrócenie szczególnej uwagi nie oznacza jednak ich całkowitej ich eliminacji.
  • Decyzja o odstawieniu malucha od piersi, mająca w teorii opóźnić wprowadzenie potencjalnych alergenów pokarmowych, powinna zostać podjęta w kontekście dziedzicznych predyspozycji.
  • Warto przed wprowadzeniem istotnych zmian w nawykach żywieniowych Twojego dziecka, zasięgnąć opinii pediatry, rzucając na sytuację nieco eksperckiego światła.

W walce z AZS skuteczną bronią są emolienty – preparaty o silnych właściwościach odżywczych i odbudowujących naturalną barierę skórną. Na szczególną uwagę zasługuje gama produktów Stelatopia, której działanie zostało potwierdzone klinicznie – stosowanie Kremu Stelatopia u dzieci obciążonych genetycznie AZS od dnia narodzin, zmniejsza możliwość występowania zaostrzonej fazy atopii od 30 do 50%. Jaki składnik odpowiada za skuteczność działania tych produktów? Jest nim destylat oleju słonecznikowego, który wspiera proces aktywnej relipidacji. Co kryje się pod tym obco brzmiącym pojęciem? Aktywna relipidacja, to stymulacja skóry do produkcji własnych lipidów, co oznacza, że nie tylko dostarczamy jej substancji natłuszczających i odżywczych z zewnątrz (z kosmetyku), ale też pobudzamy skórę do własnej produkcji substancji, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie bariery skórnej. W gamie produktów znajdziemy zarówno produkty do mycia – odżywczy i kojący Olejek do mycia Stelatopia, żel do mycia, szampon piance (szczególnie polecany dla dzieci do 2. roku życia, u których główne objawy zlokalizowane są w obrębie skóry twarzy i głowy), a także produkty do codziennej pielęgnacji: kremy i balsamy Stelatopia, które dają natychmiastowe ukojenie swędzącej, podrażnionej i suchej skórze.

Materiał Partnera

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również