-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Jak sobie radzić z teściową

Teściowe lubią się wtrącać w nasze życie. Szczególnie w momencie, gdy pojawia się dziecko. Jeśli nie chcesz czuć się osaczona we własnym domu i marzysz, by wychować swoje dziecko na własnych zasadach, naucz się mówić nie. Podpowiadamy, jak zrobić to dyplomatycznie.

-Reklama-

Jak sobie radzić z teściową?

Nie chciałabym wrzucać wszystkich teściowych do jednego wora, ale na pewno część z nich daje się młodym mamom we znaki. By ocalić swoją macierzyńską niepodległość nie trzeba powodować konfliktu. Wiele spraw można rozwiązać bez „rozlewu krwi”. Nawet z teściową. Dobre relacje z babcią twojego dziecka są bardzo ważne. Zrób wszystko, by ich nie popsuć. Ważne, by zrozumieć, że nie wszystkie uwagi twojej teściowej wynikają ze złośliwości.

 

Gdy teściowa wytyka ci błędy

W pierwszej kolejności, zanim zareagujesz obrażeniem się lub odgryziesz się ciętą ripostą, weź głęboki oddech i postaraj się spojrzeć na to nieco obiektywnie. Może rzeczywiście ma racje, może nie bez powodu zwraca uwagę, może to tobie wydaje się, że to złośliwe. Czasem warto posłuchać rady kogoś bardziej doświadczonego. Co innego, jeśli teściowa racji nie ma. Wtedy pozostaje zignorować to, co mówi. Wszak jako matka na pewno nie narażasz swojego dziecka na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Dobrym sposobem na ucięcie tych uwag jest powiedzenie swojej teściowej, że tak robić kazał ci pediatra lub położna. Z tym nie powinna dyskutować.

 

Gdy twój mąż jest pośrednikiem w dyskusji z teściową

Teściowe lubią przekabacać na swoją stronę swoich synów i próbować wywrzeć na nich presję, by zmuszali swoje żony do zmiany zachowania. Nie ma co się denerwować i obrażać na męża. On znalazł się w niewygodnej pozycji – między młotem a kowadłem. Nie chce urazić swojej matki, więc przyjmuje jej uwagi, ale na pewno nie ma zamiaru cię krytykować. W takiej sytuacji najlepiej doprowadzić do konfrontacji i porozmawiać w trójkę. Poproś męża, by powiedział, jak niewygodnie mu w roli pośrednika i że ciężko opowiadać mu się po którejś tronie. Powiedz teściowej, że wolisz otrzymywać uwagi osobiście, bez angażowania w to osób trzecich.

 

Teściową irytuje fakt, że nie korzystasz z jej rad

Żeby nie wyjść na niekulturalną, pozwól teściowej się wypowiedzieć. Przyjmij do wiadomości jej rady, ale delikatnie wyraź sprzeciw wobec ich stosowania. Powiedz jej, że postępujesz zgodnie z instynktem matki. W tej sytuacji warto się postawić, ale zrobić to grzecznie. Podziękować za troskę i poprosić o więcej zaufania.

 

Teściowa zmienia reguły wychowania twoich dzieci

Niby dziadkowie są od rozpieszczania a rodzice od wychowania, ale nie znaczy to, że babcia może wszystko. Metody wychowawcze, które stosujesz oraz zasady, które wprowadziłaś w domu – powinny funkcjonować w każdej sytuacji. Teściowa nie powinna tego zmieniać. Jeśli to robi, osłabia twój autorytet i „psuje dziecko”. W tej sytuacji, musisz wyraźnie zaznaczyć, że sobie tego nie życzysz. Poproś teściową, by szanowała twoje zasady, bo to ty na co dzień wychowujesz dzieci. Wytłumacz jej, jak ważne są wypracowane rozwiązania. Musi zrozumieć, że postępując wbrew twoim regułom wychowania, może wpędzać dziecko w dezorientację.

Teściowa wyręcza twojego męża w domowych obowiązkach

Teściowe zwykle najbardziej dbają o dobro swoich synów. Trudno im się pogodzić z faktem, że w waszym domu panują inne zasady niż w jej. Ona przyzwyczajona do typowej roli kobiety nie potrafi zaakceptować równego udziału w obowiązkach domowych żony i męża. Jeśli teściowa wyręcza twojego męża w przewijaniu dziecka czy zmywaniu, czas zwrócić jej uwagę. Najlepiej powiedzieć jej, że do niczego nie zmuszasz jej syna a wypracowany podział ról sprawdza się od samego początku i twój mąż to akceptuje. Dobrze by było, gdybyś w tej chwili miała poparcie swojego mężczyzny, który sam powiedziałby swojej mamie, że w związku ceni sobie partnerstwo a rolą ojca są także obowiązki związane z pielęgnacją dziecka. Obowiązki, które zresztą lubi.

 

Twoja teściowa to bardzo złośliwy typ

Z takimi raczej nie ma rozmowy. Ale nie znaczy to tego, że trzeba się kłócić. Najlepszą metodą na złośliwą teściową jest ignorowanie jej. Wchodzenie w potyczki słowne może dodawać jej animuszu. O wiele lepiej udawać, że cię to nie rusza. Nie odpowiadanie na jej złośliwości, ignorowanie docinków, robienie dobrej miny do złej gry – tak powinno to wyglądać. Zrozum, że nie warto psuć sobie pięknego okresu macierzyństwa jakimiś kłótniami. Pamiętaj, że masz wsparcie w swoim mężu, więc tym bardziej słowa jego matki nie powinny cię obchodzić. Kłótnie z teściową dostarczają ogrom stresu, dlatego lepiej ich unikać. Wszyscy będą zdrowsi i szczęśliwsi.

 

autor: iguana
foto:pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...