Ząbkowanie to ciężki etap w rozwoju niemowlaka. Maluch jest drażliwy, pojawiają się trudności z karmieniem i ze snem. Podpowiadamy, jak przynieść ulgę dziecku, kiedy dokuczają mu wyrzynające się ząbki.
Szczęśliwi rodzice, których pociechy przeszły etap ząbkowania niezauważalnie. Niestety, w większości przypadków, wyrzynanie się pierwszych ząbków nie jest miłym doświadczeniem dla maluszka i spędza sen z powiek rodzicom, bo nie wiedzą jak mu skutecznie pomóc.
Jak objawia się ząbkowanie?
Zanim pojawi się upragniona biała kreseczka na dziąśle, dziecko staje się drażliwe, marudne, płaczliwe. Zwykle pojawiają się także trudności w karmieniu – malec niechętnie ssie z powodu bólu dziąseł. Dyskomfort związany z ząbkowaniem uniemożliwia także prawidłowy sen. Dziecku trudniej jest usnąć, a jak w końcu to się uda, częściej niż zwykle się wybudza. Niewyspanie potęguje złe samopoczucie. W ten sposób koło się zamyka. Na pewno jest to trudny dla całej rodziny czas i trzeba nauczyć się go przetrwać i wspólnie znaleźć sposoby, aby pomóc dziecku i starać się przynieść ulgę.
Jak przynieść ulgę podczas ząbkowania?
Pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to gryzak. Na rynku jest ich naprawdę duży wybór. Są takie, które można schłodzić w lodówce (nie w zamrażalniku!) i podać dziecku. Ulga, którą odczuwa dziecko jest chwilowa, ale zawsze przynosi ukojenie. Zdarza się, że dziecko znajdzie swój ulubiony „gryzak” pośród swoich zabawek, a nie zaakceptuje tego wybranego przez nas. To wszystko zależy od upodobań dziecka i konstrukcji gryzaka. Pamiętajmy wtedy tylko o tym, aby ulubione zabawki utrzymać w czystości – kiedy dziąsła są rozpulchnione, łatwej można złapać infekcję.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem, który przyniesie dziecku ulgę jest wykonanie delikatnego masażu dziąsełek za pomocą specjalnej nakładki na palec. Wówczas to my decydujemy jak długo i jak intensywnie będziemy masować dziąsła. Ogromną zaletą tej metody jest na pewno bliski kontakt z rodzicem. To także nie pozostaje bez znaczenia i zwiększa komfort dziecka.
Kiedy pojawiają się pierwsze ząbki, można przynieść ulgę dziecku, dzięki masażowi przy użyciu szczoteczki do zębów na palec Babydream. Poza tym można delikatnie wyczyścić nią dziąsła i pierwsze ząbki dziecka. Szczoteczka do zębów jest wykonana z supermiękkiego sylikonu odpowiedniego dla delikatnej jamy ustnej dziecka.
Podczas ząbkowania, warto wspierać się także dodatkowymi środkami, które łagodzą swędzenie i pieczenie dziąseł. Najlepiej wybrać takie preparaty, które mają bezpieczny dla dziecka skład i są wygodne w aplikacji jak np. Dentosept A® MINI. Warto pamiętać, by około kwadrans po podaniu dziecku preparatu nie karmić, ani nie poić dziecka.
Dentospet A® MINI ma w swoim składzie: Oktenidynę oraz cytrynian cynku, które wykazują działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Pomagają zachować czystość i zapobiegają tworzeniu się stanów zapalnych. Zawarta w preparacie gliceryna tworzy ochronną warstwę na błonie śluzowej oraz zapewnia jej prawidłowe nawilżenie. Pantenol oraz witaminy B2 i B3 zawarte w preparacie pielęgnują i przyspieszają regenerację błony śluzowej jamy ustnej. Dzięki zawartości olejku miętowego oraz wyciągu z eukali.item-expandedptusa preparat odświeża i oczyszcza jamę ustną oraz działa chłodząco i kojąco. Ksylitol chroni szkliwo zębów przed próchnicą.
Część Mam stawia na naturalne metody łagodzenia objawów ząbkowania. Jedną z nich jest coraz popularniejsza w naszym kraju biżuteria z bursztynu. Bursztyn w swoim składzie zawiera kwas bursztynowy, który pod wpływem ciepła ciała, wnika przez skórę wpływając pozytywnie na organizm. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Poprawia odporność organizmu. Z dobroczynnego wpływu bursztynu mogą korzystać zarówno dorośli jak i dzieci. UWAGA! Jeśli chcemy skorzystać z tej metody, powinniśmy wybierać tylko sprawdzone produkty przeznaczone dla dzieci. Tylko biżuteria z prawdziwego bursztynu działa – dobrze wybrać certyfikowane produkty. Nie wolno ich stosować kiedy dziecko śpi lub jest bez opieki. Tego typu biżuteria nie jest przeznaczona do gryzienia!
Czy biżuteria bursztynowa dla dzieci jest bezpieczna?
Na pewno trzeba wybrać taką, która posiada odpowiednią długość dostosowaną do wieku dziecka. Pomiędzy koralikami powinny być supełki, na wypadek rozerwania biżuterii, bursztynowe koraliki nie rozsypią się, co minimalizuje ryzyko połknięcia koralika przez dziecko. Zarówno naszyjniki jak i bransoletki posiadają hypoalergiczne zamknięcie na wkrętkę.
Zastanawiając się nad tym co może przynieść dziecku ulgę w tym trudnym czasie, warto pomyśleć także o rzeczach najprostszych jak bliskość rodziców – to zawsze pomaga. Warto, aby w tym czasie dziecko miało także swoją ulubioną przytulankę, która zapewni mu komfort i poczucie bezpieczeństwa.
Różne faktury, kolorowy gryzaczek i wewnętrzny piszczek rozwijają umiejętności poznawcze dziecka.
Zebra Zack jest częścią kolekcji C: MORE, liczącej 14 zabawek, która powstała w dbałości o rozwój psychomotoryczny stymulując zmysł wzroku, dotyku, słuchu. Dzięki zabawkom z najnowszej kolekcji pozwalamy dzieciom zobaczyć więcej C: MORE.
PAMIĘTAJ! Żadnych objawów związanych z ząbkowaniem nie wolno bagatelizować. Jeśli środki przeciwbólowe nie działają lub np. katar albo biegunka utrzymują się zbyt długo, koniecznie powiedz o tym pediatrze! Szczególnie, jeśli ząbkowaniu towarzyszy wysoka gorączka. Być może nie są to to objawy ząbkowania, a poważniejszej dolegliwości. Najważniejsza jest obserwacja dziecka i czujność rodziców.
Artykuł powstał przy współpracy producentów akcesoriów na ząbkowanie.