1. Jak przygotować mieszkanie?
2. Jak skompletować wyprawkę dla dziecka?
3. Z czym warto poczekać?
Jak przygotować mieszkanie?
Najważniejsze jest, by porządnie wysprzątać dom. Warto pozbyć się zbędnych ozdób i bibelotów, które gromadzą kurz i utrudniają utrzymanie porządku. Powinno się wyprać lub wyczyścić wszystkie tekstylia (zasłony, pokrycia mebli, dywany, wykładziny), a także umyć podłogi i inne powierzchnie. Jeżeli planujecie odmalować mieszkanie, teraz jest odpowiedni moment – gdy pojawi się maluszek, będzie to o wiele trudniejsze.
Przyda ci się też duży, wygodny fotel do karmienia piersią.
Istotne jest także odpowiednie oświetlenie pokoju dziecka. Najlepiej, żeby było to łagodne światło, rozłożone w kilku punktach pokoju (tak, aby nie rozbudzać maluszka w nocy, ale żebyś wszystko dokładnie widziała). Dobrym pomysłem jest wymiana zasłon na rolety: te ostatnie nie gromadzą kurzu i pozwalają lepiej regulować natężenie światła.
Przede wszystkim jednak pamiętaj, żeby nie wykonywać cięższych prac sama, ponieważ w zaawansowanej ciąży jest to bardzo niebezpieczne dla ciebie i dziecka.
Jak skompletować wyprawkę dla dziecka?
Na początek powinnaś zaopatrzyć się w odpowiednie łóżeczko niemowlęce (najlepiej z regulowaną wysokością materaca i wyjmowanymi szczebelkami), a także wózek spacerowy wyposażony w folię chroniącą przed deszczem i parasolkę. Jeśli chodzi o ubranka, nie warto gromadzić dużego zapasu – noworodki błyskawicznie rosną, dlatego wystarczy kilka kompletów śpioszków i coś cieplejszego na chłodne dni, a także bawełniana czapeczka, skarpetki i body. Tego typu akcesoria często zalegają w domach innych rodziców, którzy chętnie pozbyliby się nadmiaru wyposażenia, które i tak nie jest używane. Dobrze jest zorientować się wśród rodziny lub znajomych czy nie chcieliby wymienić się za coś lub po prostu oddać nieużywanych już ubranek.
Warto zaopatrzyć się też w śpiworek na wypadek, gdyby maluch rozkopywał się w nocy. Przyda się również duża ilość pieluch tetrowych lub jednorazowych, a także wanienka, mydło, krem na odparzenia i oliwka dla niemowląt. Niezbędny jest krem z filtrem przeciwsłonecznym – małe dzieci muszą korzystać z niego przez cały rok. Ważne, by wszystkie kosmetyki dla niemowlęcia miały odpowiednie atesty i były hipoalergiczne.
Warto też zaopatrzyć się w akcesoria potrzebne do karmienia piersią, czyli np. wkładki laktacyjne czy odpowiadający twoim potrzebom laktator (ręczny lub elektryczny). Jeśli z jakiś powodów nie będziesz mogła karmić piersią, warto udać się do doradcy laktacyjnego. Gdy w grę wchodzą np. problemy zdrowotne uniemożliwiające karmienie naturalne, uzupełnij swoją wyprawkę dla niemowlaka o akcesoria do karmienia niemowląt. Jednak pamiętaj, że w miarę możliwości WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca karmienie piersią jako najwłaściwszą metodą żywienia niemowląt przez pierwsze 6 miesięcy od narodzin.
Dodatkowo, jeżeli masz samochód, warto kupić odpowiedni do wieku dziecka fotelik.
Z czym warto poczekać?
Noworodek nie potrzebuje zabawek, bucików i innych przedmiotów, które są niezbędne dla starszych dzieci. Głośne karuzele i grzechotki mogą go wręcz przestraszyć, a poduszeczki czy pluszaki stwarzają ryzyko uduszenia, dlatego warto nie umieszczać ich przy dziecku w pierwszych miesiącach życia. Możesz także poczekać z zakupem zabezpieczeń na szafki i innych elementów chroniących malucha przed urazami w domu – przydadzą się dopiero, gdy niemowlę zacznie raczkować i stawiać pierwsze kroki.