-Reklama-

Jak prawidłowo wykonać inhalację?

Inhalacja to obecnie jedna z najpopularnijszych metod leczenia zalecana przez lekarzy. Nic dziwnego. Jest bardzo skuteczna. Pytanie tylko pozostaje: jak prawidłowo ją wykonać, by była skuteczna?

-Reklama-

Sama inhalacja nie jest skomplikowaną czynnością. Jednak, by była skuteczna, musi być prawidłowo wykonana i przygotowana. Zacznijmy więc od początku.

Uwaga! Przed przeprowadzeniem inhalacji, zapytaj lekarza o wskazówki. Potrzebne informacje to: rodzaj leku i jego stężenie, intensywność inhalacji – czas trwania inhalacji oraz liczba powtórzeń. Zapoznaj się także dokładnie z instrukcją obsługi urządzenia, którym będziecie ją wykonywać. Każdy producent ma nieco inne zalecenia.

Ogólne wskazówki dotyczące inhalacji

Niezwykle ważne jest, żeby inhalacje wykonywać w pozycji pionowej np. na siedząco (na leżąco można wykonywać tylko w określonych sytuacjach, za zgodą lekarza). Ważne, aby sam tułów był wyprostowany, a głowa lekko odchylona do tyłu – dzięki temu, zwiększymy kąt pomiędzy urządzaniem, a drogami oddechowymi i lek będzie miał szansę skuteczniej dotrzeć na miejsce.

Niezwykle ważną zasadą jest, by nie robić inhalacji ani na czczo, ani nie bezpośrednio po posiłku (może to wywołać jego zwrócenie).

O ilość leku, konieczną do wykonania inhalacji oraz czas jej trwania, zawsze pytamy lekarza. Przyjęło się jednak, że około 2ml leku starcza na około 15 minut inhalacji. Warto pilnować tego czasu i sprawdzać, czy lek się nie skończył. Brak płynu w działającym urządzeniu może doprowadzić do jego uszkodzenia. Obserwujemy, czy lek znajduje się w urządzeniu oraz czy wydobywa się z niego jeszcze mgiełka.

Instrukcja wykonania inhalacji

  1. Przed przystąpieniem do wykonania inhalacji, przygotowujemy urządzanie. Jeśli uruchamiany je pierwszy raz, koniecznie czytamy ulotkę. Sprawdzamy nie tylko informacje techniczne, ale także informację, czy dany lek może być podawany przez urządzenie, które wybraliśmy. Jeśli wykonujemy inhalację kolejny raz, sprawdzamy czy urządzenie wolne jest wad – nie ma uszkodzeń.
  2. Musimy dopasować maskę – jej rozmiar jest niezwykle ważny, ponieważ podczas inhalacji, nie powinna się żadna substancja dostać do oka. Jeśli jeszcze nie mamy wybranego sprzętu do inhalacji, dobrze jest wybrać taki, który ma zestaw maseczek – dla dziecka i dla dorosłego jak np. PIC AIREasy On.
  3. Przygotuj lek – przeczytaj ulotkę. Pamiętaj, by stosować się do instrukcji przechowywania leku – czy w razie nie wykorzystania ampułki, możesz go przechowywać, jeśli tak, to w jakich warunkach i jak długo.
  4. Sama inhalacja nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut, wdech około 3 sekundy. Jednak wszystkie instrukcje stosowania powinnaś dostać od lekarza zalecającego inhalację.
  5. Po zakończonej inhalacji, umyj dziecku twarz i jeśli to możliwe, opłucz usta.
  6. Pamiętaj o prawidłowymi czyszczeniu inhalatora, żeby móc się cieszyć jego skutecznością przez dłuższy czas.

Uwaga, w przypadku dzieci najlepiej sprawdzi się małe kompaktowe urządzenie jak np. PIC AIREasy On

WYRÓB MEDYCZNY

Myślisz o kupnie inhalatora? Mamy dla Ciebie RABAT – 20%. *
Wystarczy, że podczas składania zamówienia podasz KOD:
MAMY

*promocja ma charakter czasowy i obowiązuje do 31.12.2022 r. Dotyczy całej kategorii inhalatorów.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą PIC Solution, producentem inhalatora AIR EasyON.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również