-Reklama-teddyeddie

Jak pielęgnować siusiaka u chłopców? [PORADY PEDIATRY]

Jest wiele mitów i bardzo różnych poglądów (wśród mam, ale też lekarzy) na temat tego, jak prawidłowo zajmować się siusiakiem u chłopców - czy skórkę trzeba odsuwać - jak to robić? Czy można dziecku zrobić krzywdę? Po czym poznamy, że dzieje się coś niedobrego?

-Reklama-

Jest wiele mitów i bardzo różnych poglądów (wśród mam, ale też lekarzy) na temat tego, jak prawidłowo zajmować się siusiakiem u chłopców – czy skórkę trzeba odsuwać. Jeśli tak, to jak to robić? Czy można dziecku zrobić krzywdę? Po czym poznamy, że dzieje się coś niedobrego?

W jaki sposób powinna wyglądać pielęgnacja napletka u niemowląt?

Napletek pielęgnuje się w sposób różny u chłopców w różnym wieku. W wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym, u większości chłopców napletek jest całkowicie nieodprowadzalny, co określa się mianem stulejki fizjologicznej. Ten nieodprowadzalny napletek ma chronić ujście cewki moczowej przede wszystkim przed bakteriami jak też przed urazami typu otarcia w kontakcie z pieluszką. Nie zaleca się odprowadzania napletka „na siłę”, gdyż może to skutkować jego popękaniem, z następowym powstaniem drobnych blizn, zwężających pierścień napletka, a w skrajnych przypadkach można spowodować tzw. załupek, czyli zaciśnięcie się napletka poniżej żołędzi prącia z niemożnością jego odprowadzenia – co grozi poważnymi konsekwencjami.

Podsumowując, u najmłodszych chlopców przemywamy okolice ujścia cewki moczowej tylko w takim zakresie, na jaki pozwala fizjologiczna stulejka, odsuwając napletek bardzo delikatnie do momentu, kiedy poczujemy opór.

W jaki sposób pielęgnować napletek u starszych chłopców?

U kilkulatków napletek też może być nie do końca odprowadzalny z powodu przedłużającej się stulejki fizjologicznej lub tzw. zlepu napletkowo-żołędziowego, kiedy to napletek jest przyklejony do żołędzi prącia. Stopniowe jego odwarstwianie się następuje z wiekiem, w miarę powiększania się wymiarów prącia.

Toaleta napletka w tym wieku to po prostu mycie wodą i mydłem w trakcie codziennej kąpieli.

Kiedy standardowa pielęgnacja nie wystarczy?

Istnieją niestety sytuacje, które wymuszają inne postępowanie z napletkiem. Nawracające zakażenia układu moczowego u niemowląt i małych dzieci wiążą się z potrzebą pobierania moczu na badania, w tym na posiewy. Nieodprowadzalny napletek może powodować fałszywie dodatnie wyniki badań. Dzieje się tak dlatego, że miejsce pod napletkiem często skolonizowane jest bakteriami, a tych nie da się wyeliminować z uwagi na brak dostępu do tej przestrzeni podczas jałowego mycia prącia. Wtedy wskazane bywa krótkotrwałe zastosowanie sterydoterapii miejscowej. Sterydy rozluźniają pierścień napletka i ułatwiają jego odprowadzenie. Takie leczenie powinno być prowadzone pod kontrolą doświadczonego lekarza urologa bądż nefrologa, nigdy na własną rękę! 

Sterydotetrapia miejsowa może też posłużyć ocenie czy napletek ma szansę być swobodnie odprowadzalny w przyszłości.

Co jeśli napletek nie będzie odprowadzalny u starszych chłopców?

Jeżeli napletek jest całkowicie nieodprowadzalny u chłopców dojrzewających, istnieje prwdopodobienstwo, iż ma on „prawdziwą” stulejkę. Należy wówczas zgłosić się do lekarza specjalisty – chirurga bądź urologa, który zakwalifikuje pacjenta do zabiegu operacyjnego. Najczęściej powodem stulejki patologicznej są nieumiejętne i częste próby odprowadzania napletka lub powtarzające się jego stany zapalne.

Podsumowując: stulejka to fizjologia u małych chłopców i nie wymaga żadnego leczenia, poza sytuacjami szczególnymi. Higiena napletka to przede wszystkim mycie wodą z mydłem, bez jego odprowadzania  „na siłę”.

foto: canva
autor: dr n. med. Beata Pacanowska – pediatra, nefrolog MediPark

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Poranione brodawki podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Karmienie piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia dziecka, ale może być również bolesne i nieprzyjemne dla matki. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się karmiące kobiety, są poranione brodawki. Co je powoduje, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Noszenie dziecka na rękach – potrzeba czy rozpieszczanie?

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najbardziej naturalnych i instynktownych sposobów okazywania mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że przez zbyt częste noszenie mogą rozpieścić swoje dziecko i zaszkodzić jego rozwojowi. Czy tak jest naprawdę? Czy noszenie na rękach ma same zalety, czy też niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźmy, co mówią na ten temat eksperci i badania naukowe.

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!