-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Jak pielęgnować siusiaka u chłopców? [PORADY PEDIATRY]

Jest wiele mitów i bardzo różnych poglądów (wśród mam, ale też lekarzy) na temat tego, jak prawidłowo zajmować się siusiakiem u chłopców - czy skórkę trzeba odsuwać - jak to robić? Czy można dziecku zrobić krzywdę? Po czym poznamy, że dzieje się coś niedobrego?

-Reklama-

Jest wiele mitów i bardzo różnych poglądów (wśród mam, ale też lekarzy) na temat tego, jak prawidłowo zajmować się siusiakiem u chłopców – czy skórkę trzeba odsuwać. Jeśli tak, to jak to robić? Czy można dziecku zrobić krzywdę? Po czym poznamy, że dzieje się coś niedobrego?

W jaki sposób powinna wyglądać pielęgnacja napletka u niemowląt?

Napletek pielęgnuje się w sposób różny u chłopców w różnym wieku. W wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym, u większości chłopców napletek jest całkowicie nieodprowadzalny, co określa się mianem stulejki fizjologicznej. Ten nieodprowadzalny napletek ma chronić ujście cewki moczowej przede wszystkim przed bakteriami jak też przed urazami typu otarcia w kontakcie z pieluszką. Nie zaleca się odprowadzania napletka „na siłę”, gdyż może to skutkować jego popękaniem, z następowym powstaniem drobnych blizn, zwężających pierścień napletka, a w skrajnych przypadkach można spowodować tzw. załupek, czyli zaciśnięcie się napletka poniżej żołędzi prącia z niemożnością jego odprowadzenia – co grozi poważnymi konsekwencjami.

Podsumowując, u najmłodszych chlopców przemywamy okolice ujścia cewki moczowej tylko w takim zakresie, na jaki pozwala fizjologiczna stulejka, odsuwając napletek bardzo delikatnie do momentu, kiedy poczujemy opór.

W jaki sposób pielęgnować napletek u starszych chłopców?

U kilkulatków napletek też może być nie do końca odprowadzalny z powodu przedłużającej się stulejki fizjologicznej lub tzw. zlepu napletkowo-żołędziowego, kiedy to napletek jest przyklejony do żołędzi prącia. Stopniowe jego odwarstwianie się następuje z wiekiem, w miarę powiększania się wymiarów prącia.

Toaleta napletka w tym wieku to po prostu mycie wodą i mydłem w trakcie codziennej kąpieli.

Kiedy standardowa pielęgnacja nie wystarczy?

Istnieją niestety sytuacje, które wymuszają inne postępowanie z napletkiem. Nawracające zakażenia układu moczowego u niemowląt i małych dzieci wiążą się z potrzebą pobierania moczu na badania, w tym na posiewy. Nieodprowadzalny napletek może powodować fałszywie dodatnie wyniki badań. Dzieje się tak dlatego, że miejsce pod napletkiem często skolonizowane jest bakteriami, a tych nie da się wyeliminować z uwagi na brak dostępu do tej przestrzeni podczas jałowego mycia prącia. Wtedy wskazane bywa krótkotrwałe zastosowanie sterydoterapii miejscowej. Sterydy rozluźniają pierścień napletka i ułatwiają jego odprowadzenie. Takie leczenie powinno być prowadzone pod kontrolą doświadczonego lekarza urologa bądż nefrologa, nigdy na własną rękę!

Sterydotetrapia miejsowa może też posłużyć ocenie czy napletek ma szansę być swobodnie odprowadzalny w przyszłości.

Co jeśli napletek nie będzie odprowadzalny u starszych chłopców?

Jeżeli napletek jest całkowicie nieodprowadzalny u chłopców dojrzewających, istnieje prwdopodobienstwo, iż ma on „prawdziwą” stulejkę. Należy wówczas zgłosić się do lekarza specjalisty – chirurga bądź urologa, który zakwalifikuje pacjenta do zabiegu operacyjnego. Najczęściej powodem stulejki patologicznej są nieumiejętne i częste próby odprowadzania napletka lub powtarzające się jego stany zapalne.

Podsumowując: stulejka to fizjologia u małych chłopców i nie wymaga żadnego leczenia, poza sytuacjami szczególnymi. Higiena napletka to przede wszystkim mycie wodą z mydłem, bez jego odprowadzania „na siłę”.

foto: canva
autor: dr n. med. Beata Pacanowska – pediatra, nefrolog MediPark

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.