-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Jadowite matki. Skąd ten cały hejt?

Liczba matek hejtujących inne matki stale się zwiększa, co widzimy prowadząc dwa duże forumowe fanpage. Nie pomagają prośby i upomnienia - wystarczy impuls, by zaczęło się prawdziwe piekło. Macierzyńskie piekło.

-Reklama-
Mama hejterka wkracza do akcji

Wciąż się zastanawiam w czym leży problem. W jaki sposób od pytania o szczepienie czy karmienie można przejść do obraźliwych tekstów typu „wyrodna matka”, „bezmózgowiec” czy „współczuję twojemu dziecku”. Staramy się szybko reagować i zwykle trwale blokujemy takie osoby. Ale najpierw sprawdzamy, czy konto fb tej hejterki powie nam coś więcej. A tam: cudowne, sielskie fotki kochającej mamy i cała masa szczęśliwych momentów z rodzinnego życia. Gdzie ten jad? Gdzie ta frustracja i wściekłość? Czy to ta sama osoba, która przed chwilą nazwała inną matkę „upośledzoną”?

 

O co tutaj chodzi?

Ja tego ciągle nie wiem. Myślę, że nie wiedzą też tego psychologowie i socjologowie. Hejtowanie przez matki to jeszcze słabo zbadany obszar socjologii i wciąż pozostająca tajemnicą matczyna natura. Mimo całej złości i czasem mojej bezradności wobec fali hejtu, który się pojawia – pokusiłam się odszukać potencjalne przyczyny takiego stanu rzeczy.

 

Hormony?

Nie ukrywajmy. Nie na wszystko mamy wpływ. Nie będąc jeszcze matkami, każda z nas co miesiąc miała swoje kiepskie dni i z pewnością wyraźnie dawała się we znaki otoczeniu. No to teraz spróbujmy zrozumieć świat matek. Mają nie tylko okres co miesiąc, ale gospodarka hormonalna często po ciążach nadal jest długo rozchwiana i wywołuje dziwne zachowania jeszcze przez kilka lat od porodu. Karmienie piersią także angażuje pewne hormony i zaburza równowagę hormonalną. Czasem więc można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z zupełnie z inną osobą niż ta przed ciążą. Mężowie nie poznają swoich wcześniej bardzo spokojnych żon, które dziś stają się pewne siebie, odważne i kłótliwe.

 

Frustracja i przemęczenie?

Jeśli nie hormony, to może nie do końca szczęśliwe macierzyństwo, małżeństwo, życie? Może za dużo obowiązków i problemów do rozwiązania? To zawsze frustruje i czasem tę złość na życie trzeba wykrzyczeć światu. Więc one krzyczą, zakrzykują inne bogu ducha winne mamy, pokazują swoją siłę, po czym potulnie wracają do swojego nieidealnego świata. Może to sprawia, że czują się lepiej? Że jeśli nazwą inną matkę „debilką”, ich osobiste życie nie będzie już się wydawać takie najgorsze.

 

Inny system wartości

A może prawda leży gdzie indziej? Może to wszystko to wina źle interpretowanego poczucia odpowiedzialności macierzyńskiej? Każdy ma jakiś swój system wartości, może dla niektórych matek macierzyństwo oznacza posiadanie prawa do oceniania innych matek. Może macierzyńska odwaga, walka o dobro dziecka, obrona swoich wartości jest przypadku niektórych mam po prostu mocno wypaczona? Odwaga staje się bezczelnością, walka o dobro – grożeniem innym a obrona swoich wartości – drapieżnym atakiem personalnym.

 

Człowiek pochodzi od małpy. Matka też.

Być może to jednak jakieś pierwotne instynkty. Jak u zwierząt, gdy w chwili zagrożenia rzucają się na wroga – często silniejszego od siebie. Zwierzęco chronimy swoje dzieci, jesteśmy gotowe zagryźć przeciwnika i nie myślimy o tym, by mógł nas pokonać. Może więc ten internetowy hejt to po prostu zwykła natura? No może mniej ludzka, bardziej zwierzęca.

Gdyby mnie dziś ktoś zapytał, kto jest największym wrogiem matki, bez wahania odpowiem – inna matka. W życiu nie usłyszysz tylu gorzkich słów na temat swojego macierzyństwa, jak od innej rodzicielki. Nieważne, czy to twoja teściowa, znajoma czy nieznajoma z sieci. Łączy je jedno – są kobietami. A wiecie, jak to wygląda w świecie ojców? Oni się wspierają, nie krytykują. Mimo tego, że więcej w nich testosteronu i chęci udowadniania swojej siły – nie traktują tego pola jak stadionu piłkarskiego. Na blogach prowadzonych przez ojców na próżno szukać w komentarzach krytyki, wyzwisk i obrażania. Cholera, dlaczego, my matki tak nie umiemy?

 

Jaka rada na matczyny hejt?

Intencją nie jest usprawiedliwienie w sieci takich zachowań i dania im przyzwolenia, ale zaapelowanie do pozostałych mam, by nie dawały się wciągnąć w niektóre polemiki,bo to walka z wiatrakami. Jakby nie było, najlepszą reakcją na hejt jest jego ignorowanie. I do tego was namawiam. Skoro sprawa jest beznadziejna i nie da się nic na nią poradzić, najlepiej od czasu do czasu dać na luz. Pominąć obraźliwy wpis, traktować z przymrużeniem oka i wierzyć, że w rzeczywistości matki hejterki to normalne, kochające swoje dzieci i mężów kobiety, które miały po prostu gorszy dzień.

 

autor: Ania
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...