-Reklama-

Infekcja u niemowlaka- czy może być groźna?

Sezon na katar czy grypę u małego dziecka trwa cały rok. Malec jest narażony ma czynniki rozpowszechniające infekcje niemal cały czas! – czy za sprawą starszego rodzeństwa, które właśnie wróciło z przedszkola, czy osób które odwiedzają nowo upieczoną mamę. Dlatego tak ważne jest aby prawidłowo zaopatrzyć się w rzeczy do pielęgnacji już na etapie kompletowania wyprawki.

-Reklama-

Pierwszy katar

Poważna infekcja może się pojawić już nawet w pierwszym miesiącu życia dziecka, a wszystko zaczyna się najczęściej właśnie od kataru noworodka. Niestety nie trwa on siedem dni, nawet pomimo leczenia . Infekcja kataru u małego dziecka utrzymuje się przeważnie 10-14 dni.
Do pierwszego roku niemowlę oddycha wyłącznie noskiem i to do 50-ciu razy na minutę. Także „zwykły” katar zaburza podstawowe fizjologiczne potrzeby dziecka. Chore dziecko nie jest w stanie wyczuć piersi matki, aby pobrać pokarm niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Rozdrażnione dziecko, nie tylko nie może jeść, ale ma również problemy ze snem.

Po pierwsze: Usuwaj wydzielinę!

W czasie infekcji dochodzi do zapalenia błony śluzowej nosa, jej obrzęku, wzmożonej produkcji wydzieliny śluzowej i finalnie do zatkania nosa niemowlęcia. Wydzielina zalegająca w małym nosku może powodować dalsze powikłania. Niedojrzałość układu immunologicznego, brak odporności na większość ostrych zakażeń infekcyjnych i odmienna budowa trąbki słuchowej jest powodem częstego zapalenia uszu u dzieci. Trąbka słuchowa u dzieci jest nie tylko szersza, ale i krótsza niż u dorosłych oraz przebiega bardziej poziomo. Zalegająca wydzielina śluzowa, blokuje trąbkę słuchową powodując silny ból i zapalenie ucha.
U starszych dzieci, u których są już rozwinięte zatoki oboczne nosa, w wyniku infekcji dochodzi do zatkania wydzieliną ujść łączących jamę nosową i zatoki przynosowej- co powoduje ból i stan zapalny zatok. Zatkany nos i oddychanie przez usta prowadzi również do wad wymowy. Aby uniknąć tak poważnych powikłań należy utrzymać drożność nosa i oczyścić go z nadmiaru wydzieliny.

Uszkodzenie słuchu u dziecka

Najczęstszą przyczyną niedosłuchu w wieku dziecięcym jest wysiękowe zapalenie ucha.
U wielu dzieci wysięk pojawia się po infekcji górnych dróg oddechowych i ostrego zapalenia ucha środkowego. U większości dzieci ma łagodny przebieg z tendencją do samoistnego ustępowania , zwłaszcza w miesiącach letnich. U części dzieci utrzymuje się wiele miesięcy powodując niedosłuch. Wysięk zalegający w przestrzeniach ucha środkowego powoduje niedosłuch typu przewodzeniowego. Ubytek słuchu zwykle nie jest duży, wynosi 25-30 dB i zwykle jest niezauważalny. Przy długo utrzymującym się wysięku niedosłuch jest większy -do 50 dB.
Długotrwały niedosłuch odbija się niekorzystnie na rozwoju dziecka, powodując zaburzenia rozwoju mowy i języka, zaburzenia zachowania, problemy z nauką.

Dolegliwości bólowe przy wysiękowym zapaleniu ucha są rzadkie, najczęściej w postaci kłucia podczas przełykania i ziewania, starsze dzieci zgłaszają szumy w uszach i uczucie zatkania. Leczenie wysiękowego zapalenia ucha jest objawowe. Jednak w przypadku utrzymywania się obustronnego wysięku powyżej 3 mce z niedosłuchem 25-30 dB stosuje się leczenie chirurgiczne – założenie drenów. Dzieci pozostają pod kontrolą laryngologa i pediatry, który nadzoruje przebieg i leczenie każdej infekcji . Stosowanie leków i aspiratorów pozostaje do decyzji laryngologa leczącego dziecko.

Prawidłowe leczenie infekcji , udrażnianie i oczyszczanie nosa zapobiega powikłaniom w postaci wysiękowego zapalenia uszu z niedosłuchem włącznie.
Zalegająca gęsta wydzielina utrudnia czynności życia codziennego – jedzenie, sen i wypoczynek oraz sprzyja rozwijaniu się infekcji i powstawaniu powikłań (zapalenie ucha środkowego czy zapalenie płuc.)
Należy oczyszczać i udrażniać nos tak często jak jest to konieczne . Zapobiegnie to powikłaniom i poprawi komfort życia dziecka. Aspirator podłączany do odkurzacza skutecznie i bezpiecznie pozwoli na oczyszczenie nosa z gęstej wydzieliny , przez co szybko przyniesie ulgę dziecku.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca! – kwiecień

Pomóż nam wybrać Produkt Kwietnia! Zagłosuj na swojego faworyta!

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.

11 najdziwniejszych miejsc na poród

Urodzić w miejscu publicznym to chyba koszmar każdej ciężarnej. A jednak takie porody się zdarzają, choć na szczęście bardzo rzadko. Zobacz, w jakich dziwnych miejscach przychodzą na świat dzieci.