-Reklama-

Ile dni po porodzie spędza się w szpitalu? TABELA

Ile dni w szpitalu spędzają Francuzki i Ukrainki? Czy są kraje, w których po porodzie kobieta przebywa w szpitalu tylko kilka godzin? Sprawdź jak wygląda opieka poporodowa na całym świecie!

-Reklama-

Pierwsze dni po porodzie są bardzo ważne, dlatego i dziecko i mama powinny pozostawać przez jakiś czas pod ścisłą opieką medyczną. Czy jednak oznacza to, że w szpitalu musimy spędzać nawet kilka dni? Patrząc na poniższe zestawienie pobytów szpitalnych po porodzie na całym świecie, można dojść do wniosku, że to wszystko zależy od tego, gdzie rodzimy. Niemal w każdym kraju funkcjonują inne standardy – w jednym kraju świeżo upieczona mama wychodzi średnio po 6 dniach, w innym nawet po kilku godzinach od porodu. Zobaczcie zestawienie, które powstało w efekcie badań PLOS Medicine.

Bez tytułu 31-1

Ile dni po porodzie kobieta powinna pozostać w szpitalu?

Trudno mówić tu o jakiejś normie, ale możemy posłużyć się zaleceniami WHO, które wynoszą 24 godziny. Tyle właśnie rodząca i jej dziecko powinny pozostawać pod opieką lekarską. Dlaczego? Pierwsza doba to największe ryzyko powikłań po porodzie i właśnie wtedy dochodzi do największej ilości zgonów noworodków.

Z czego wynikają różnice w długości pobytu w szpitalu po porodzie?

Składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim ważny jest status materialny danego kraju. Biedne kraje nie mają właściwej opieki medycznej, brakuje im środków, by każdą rodzącą zatrzymywać w szpitalu na dłużej. Z drugiej strony wydłużanie pobytu matki z dzieckiem w szpitalu może być niekorzystne ze względu na ryzyko zakażeń okołoszpitalnych, które mogą się w trakcie tego pobytu pojawić. Część krajów wysoko rozwiniętych właśnie z tego powodu skraca pobyt rodzącej w szpitalu do minimum. Istnieją też opinie, że zbyt długi pobyt w szpitalu pogarsza stan psychiczny matki i sprzyja depresjom poporodowym. Częściej powoduje również problemy z karmieniem piersią, bo w szpitalu matka poddawana jest w tej kwestii dużej presji. Pojawia się też argument niegospodarności środkami szpitali. Wydłużając pobyt matki z dzieckiem w szpitalu bez wskazań medycznych, generuje się niepotrzebne koszty dla szpitala, co ma wpływ na jakość opieki okołoporodowej. Patrząc na te różnice należy dodatkowo wziąć pod uwagę fakt, że w niektórych krajach częściej wykonuje się cesarskie cięcia, co powoduje zwiększenie średniej długości pobytu rodzącej w szpitalu.

autor: Ania
rys: mamy-mamom.pl
foto: Lars Plougmann via Foter.com / CC BY-SA
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również