Choć wydawać by się mogło, że nie ma nic przyjemniejszego niż wyjście z dzieckiem na spacer, to niestety nie zawsze jest to proste zadanie. Przekonali się już zapewne rodzice, którzy mają już za sobą „spacerowe wpadki”. Jak ich uniknąć? Przygotowaliśmy dla Was mały poradnik.
Niby zwykły spacer…
Ktoś mógłby powiedzieć: „Spacer to spacer. Co może pójść nie tak?”. A jednak. Źle zorganizowane wyjście, może całkowicie rozbić plan dnia. Wyobraźmy sobie sytuację, że mieszkamy w bloku, bez windy. Kiedy uda nam się już zejść ze wszystkim, okaże się że np. zapomnieliśmy czapeczki albo właśnie teraz trzeba wymienić pieluchę…
Oczywiście nie wszystkie wpadki uda nam się tak łatwo wyeliminować, można jednak je zminimalizować, układając plan działania.
Wózek to absolutna podstawa!
Zacznijmy od absolutnych podstaw. Wszystko zaczyna się od właściwie dobranego wózka. Szukając odpowiedniego modelu do tego zestawienia, zwracaliśmy uwagę na dwie podstawowe rzeczy: zachowanie wózka się w wózka w terenie (bardzo zróżnicowanym – od alejek parkowych po wyboiste ścieżki leśne) oraz jego jego możliwości tzw. krótkotrwałego transportu – z klatki do mieszkanie, do samochodu itd.
Finalnie, nasz wybór padł na X-move od X-lander. Dlaczego? Ten wózek ma naprawdę dużo zalet. Ostatecznie o naszym wyborze, zadecydowały trzy z nich.
- Komfort podróży dla dziecka i rodzica – wiadomo, że komfort podróżowania dla maluszka, to absolutna podstawa. Nie zapominajmy jednak także o naszym komforcie. Rodzice bardzo chwalą sobie prowadzenie tego wózka po różnych terenach – piaszczystym, wyboistym, ale także po miejskich nierównościach. Niezwykle ważną cechą wózka jest także możliwość odwracania siedziska przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Ogromny plus za naprawdę duży kosz na zakupy! X-Move posiada także powiększoną o dodatkowy panel budkę. Dzięki temu, nie tylko zwiększa się komfort podróży maluszka, ale i zabezpieczenie przed negatywnymi czynnikami pogody jak: słońce, wiatr czy deszcz.
- Składnie wózka – wózek posiada system quick release. Polega ona na tym, że koła ściągają się jednym naciśnięciem guzika, a rama składa się jednym ruchem ręki. to jest naprawdę niesamowite, bo w krótkiej chwili ten naprawdę solidny i duży wózek, przemienia się w zgrabny model, łatwy do przenoszenia i spakowania w niewielkim samochodowym bagażniku. To zasługa lekkiego stelaża wykonanego z wysokiej jakości aluminium. Ogromny plus dla producenta za pokrowce na koła, które zabezpieczają bagażnik przed zabrudzeniem.
- Bezpieczeństwo – to, co na urzekło w tym wózku, to dbałość o bezpieczeństwo. Dzięki zamontowanym w podnóżku wózka światełkom LED z pulsującym światłem mamy zagwarantowaną jeszcze lepszą widoczność niż przy tradycyjnych odblaskach. Zwiększa się ona nawet o 50 m!
Odpowiednia pora na spacer
To równie kluczowa sprawa. Wybierając najlepszą porę na spacer, należy uwzględnić wiele spraw: porę karmienia, porę spania no i porę… wypróżniania. Pieluszkowe wpadki szczególne są uciążliwe podczas jesiennych i zimowych spacerów, kiedy przewijanie w plenerze jest w zasadzie niemożliwe.
Każdy z naszych maluszków ma inny rytm dnia i starajmy się do tego dostosować. Choć początki mogą być trudne, z czasem na pewno uda nam się wszystko ładnie ze sobą zsynchronizować.
Pamietajmy też, że nasze dzieci mają inne potrzeby. Młodsze, zwykle uwielbiają ucinać sobie drzemkę podczas spaceru, starsze wolą, by czas spędzony na świeżym powietrzu był przeznaczony na zabawę. Ale z tym też bywa różnie.
Jedne dzieci, bardzo chętnie usypiają już na początku spaceru, inne wybudzają się przy każdym dźwięku ulicy.
Ekwipunek spacerowicza
No i tu przechodzimy do meritum. Co zabrać ze sobą na spacer, by nic nie było nas w stanie zaskoczyć? Tu podobnie, powinniśmy się kierować rytmem dnia i potrzebami dziecka.
Ponownie wraca tu temat wózka. Wybierając model odpowiedni dla was, koniecznie sprawdźcie, jakie akcesoria są przy nim oferowane: czy ma zabezpieczenia przed słońcem, deszczem, owadami. Czy jest w stanie zapewnić wystarczającą osłonę przed wiatrem? No w końcu, czy ma odpowiednią torbę, która pomieści wszystkie akcesoria. A jakie?
Podczas spaceru, na pewno powinniśmy się zabezpieczyć zestawem do przewijania dziecka – pieluszka, coś do przemywania pupy – w warunkach spacerowych, pewnie będę do chusteczki nawilżane, woreczek na zużyte pieluszki, by zabezpieczyć w razie braku kosza, ewentualnie krem lub maść, jeśli malec używa.
Ubranko na zmianę w razie wpadki pieluszkowej, ulania lub po prostu zmiany warunków pogodowych. Tu przypominamy także o zasadzie ubierania dziecka „na cebulkę”. Jak ubrać dziecko w taką pogodę?
Karmienie – choć polecamy, by karmienie odbyło się przed spacerem, to wiadomo, że różnie z tym bywa. Dzieci, szczególnie te starsze, często też nie dojadają posiłków i podczas spaceru, gdy zwiększa się zapotrzebowanie na kalorie, zwyczajnie stają się głodne. Ważne jest, by wtedy nie podawać dziecku byle czego. Teraz naprawdę jest wiele możliwości spakowania dziecku zdrowego posiłku na wyjście – pojemniki, pudełeczka. Jeśli korzystamy z gotowych propozycji, koniecznie sprawdzajmy skład!
Woda do picia – to absolutna podstawa! Ważne też, by bidon, butelka były takie, które dziecko zna i akceptuje. W przeciwnym razie, może odmówić picia i trzeba będzie wracać do domu.
Pamiętajmy o czymś do picia i książce dla mamy, gdyby maluszek usnął i spał sobie słodko jak aniołek, czego wam życzymy podczas spacerów i nie tylko!
wpis zawierał lokowanie produktu