-Reklama-

„High Need Baby” czyli dziecko wysokich potrzeb

Twoje dziecko ciągle płacze? Jest nieodkładalne? Nie lubi wózka, łóżeczka i nie zasypia poza twoimi ramionami? Nikt poza tobą nie jest w stanie go uspokoić? Brzmi znajomo? Nie martw się, nie jesteś złą mamą. Najprawdopodobniej trafił ci się egzemplarz "high need baby" - dziecko wysokich potrzeb.

-Reklama-

Termin High Need Baby został stworzony przez parę pediatrów Williama i Marthę Searsów, rodziców piątki dzieci, w tym jednego HNB. Zauważyli oni, że dzieci te mają specyficzny temperament i wykazują 12 cech, które opisujemy poniżej.

EMOCJONALNE

Dziecko wysokich potrzeb często możesz rozpoznać już na oddziale noworodkowym. Podczas gdy inne niemowlęta leżą spokojnie w łóżeczkach, HNB głośno płaczą. Są głośne i trudno je uspokoić. Trzeba natychmiast reagować na ich płacz i natychmiast zaspokajać ich potrzeby, aby uniknąć eskalacji płaczu.

HIPERAKTYWNE

Już noworodki HNB są bardzo aktywne, zdają się ciągle ruszać. Wiele z nich cierpi na wzmożone napięcie mięśniowe, a to dlatego, że całe ich ciało jest niejako ciągle gotowe do pracy. Im starsze, tym bardziej aktywne. O takich dzieciach często mówi się, że są „jak nakręcone”.

WYCIEŃCZAJĄCY

HNB potrafi wycieńczyć każdego rodzica. Mamy takich dzieci są ciągle niewyspane i zmęczone, a to dlatego, że ich dzieci mało śpią i potrzebują opieki non stop. Jeśli chcesz zachować resztki sił, staraj się odpoczywać, gdy dziecko śpi. Nie wymagaj od siebie i od niego zbyt wiele.

CZĘSTO KARMIONE

„Cięgle wisi na piersi” to najlepsze określenie sposobu jedzenia HNB. Nie warto z tym walczyć. Te dzieci tak mają i już. Nie są ani głodne, ani nie będą przez to ciągłe wiszenie na piersi przekarmione. Choć czasem masz dość, nie rezygnuj z karmienia piersią, bez niej dużo trudniej uspokoić HNB.

WYMAGAJĄCE

To chyba najtrafniejsze określenie HNB. Dzieci te po prostu muszą mieć wszystko czego chcą tu i teraz. Mają siłę się tego domagać. Spełnienie ich oczekiwań ułatwi życie całej rodzinie, a twoje dziecko wyrośnie na zdeterminowanego, asertywnego dorosłego.

CZĘSTO SIĘ BUDZI

HNB potrzebują mniej snu niż inne dzieci. Co z tym zrobić? Uznać, że tak jest i nie próbować zmieniać na siłę. To się kiedyś zmieni. Najprawdopodobniej twoje kilkuletnie dziecko będzie spało mniej-więcej tyle, ile jego rówieśnicy.

NIEZADOWOLONY

Dzieci wysokich potrzeb zdają się być ciągle niezadowolone. Trudno mieć dobry humor, gdy nikt cię nie rozumie, prawda? Tak właśnie czują się niemowlęta HNB. Choć czasem wydaje ci się, że nie ma sposobu na uspokojenie twojego dziecka, nie ustawaj w wysiłkach na jego znalezienie. Na każde HNB jest sposób 🙂

autor: wiola
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również