-Reklama-

Hejt w szkole i internecie

12.09 w Warszawie odbyło się kolejne, już ósme, spotkanie w ramach Akademii 5.10.15. Tym razem rozmawialiśmy o niezwykle istotnym problemie społecznym- hejcie w szkole i w internecie. Naszymi prelegentami i ekspertami byli: Agnieszka Hyży (dziennikarka, współprowadząca podcast „Stacja Hejt”, mama Marty), Kuba Urbaniak- Podziarany Tata (bloger, organizator akcji #niehejtuj, tata Niny i Bruna) oraz Martyna Różycka (kierownik działającego w NASK zespołu Dyżurnet.pl reagującego na nielegalne i szkodliwe treści w internecie, mama Jaśka). Spotkanie poprowadziła jak zawsze nasza ekspertka, Małgorzata Ohme- psycholog dziecięcy i rodzinny.

-Reklama-

Podczas wydarzenia Agnieszka Hyży mówiła o tym, jak poważnym problemem jest zjawisko hejtu. To patologia społeczna, która niszczy aktualnie budujące się młode pokolenie. Wspomniała o tym, że zgodnie z raportem międzynarodowej organizacji Global Dignity niemal połowa nastolatków spotyka się w internecie ze zjawiskiem hejtu, a co piąty badany jest jego prowodyrem. 58% z nich twierdzi, że byli świadkami poniżania i ośmieszania w sieci, a 59% wręcz wyzywania. Uczuliła na to, że musimy pamiętać o tym, że język jest pierwszym etapem nienawistnych działań, a od słów do czynów droga jest już naprawdę krótka. 10% młodych osób komentujących w sieci twierdzi, że obraźliwe komentarze to forma rozrywki. Ponadto zdaniem większości badanych (66%) hejtowanie jest sposobem na wyrażenie własnej opinii. Znaczącym problemem jest to, że dzisiejsza młodzież nie potrafi w inny sposób mówić o odmienności zdań, ale z drugiej strony czuje, że jest to coś okrutnego. Agnieszka zaznaczyła, że internet daje tylko pozorne poczucie anonimowości, a uświadamianie i edukowanie to podstawa. Zaapelowała, by nikt z nas nie pozostawał obojętny wobec hejtu, bo stoimy przed ogromnym wyzwaniem o znaczeniu pokoleniowym.

Kuba Urbaniak, autor bloga www.podziaranytata.pl podzielił się swoimi prywatnymi doświadczeniami z hejtem, które stały się inspiracją do realizowania przez niego działań społecznych w ramach akcji #niehejtuj. Jego celem jest pokazanie dzieciakom i młodzieży czym jest hejt, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić. Jego zdaniem, podczas hejtowania wychodzą z ludzi wszystkie kompleksy i problemy, z którymi nie potrafią sobie sami poradzić. Musimy pamiętać o tym, że dzieci biorą przykład z nas- dorosłych. To właśnie od nas uczą się tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Kiedy obrażamy piłkarzy oglądając mecz, kiedy krzyczymy będąc za kierownicą, czy w negatywny sposób komentujemy to, co dzieje się wokół. Jeśli my nie damy im dobrego przykładu, to nikt inny ich tego nie nauczy. Wspomniał o metodach walki z hejtem- przede wszystkim musimy na niego reagować! Jeśli będziemy przechodzić obok tego zjawiska obojętnie, będzie to równoznaczne daniu cichego przyzwolenia na hejt. Doradził, żeby zgłaszać moderatorom nienawistne komentarze, które zauważymy w sieci. Zaznaczył, że absolutnie nie można wchodzić z hejterem w dyskusję, bo ten tylko na to czeka. Hejt trzeba zgłaszać i plewić jak chwast. W momencie kiedy się pojawia, wyrywajmy go wraz z korzeniem. Kiedy hejter zobaczy, że nie ma poklasku, nikt nie reaguje na jego komentarze i są one usuwane, da sobie w końcu spokój.

Martyna Różycka powiedziała, że hejterzy nie są nietykalni- sądy faktycznie orzekają dla nich kary, a to pokazuje, że w internecie krzywda nie jest wyimaginowana i nierealna. Co można zrobić, gdy nasze dziecko stanie się ofiarą hejtu internetowego? Pamiętać o tym, że poczucie szacunku, tolerancji, empatii i poczucia własnej wartości nie zbuduje się w jednej chwili. Dlatego od samego początku dziecko powinno takie postawy obserwować w swoim otoczeniu i, co bardzo ważne, doświadczać ich. Tylko wspólna mądrość i dialog mogą prowadzić do zrozumienia świata i przygotowania się na wyzwania stawiane przez jutro.

Małgorzata Ohme przekonywała, że nie uchronimy naszego dziecka przed usłyszeniem negatywnych opinii na swój temat. Niezależnie od tego, czy będą to złośliwe komentarze rówieśników, żarty, czy uwagi kierowane przez dorosłych, niezwykle ważne jest, by uzbroić dziecko w narzędzia, które będą je chronić przed tego typu opiniami. A to jest zadanie rodzica. Najważniejsze jest budowanie w dziecku poczucia własnej wartości i pewności siebie. Mówmy dziecku, że je kochamy, że może na nas liczyć, pozwalajmy mu zaufać swoim decyzjom i wyborom, doceniajmy wysiłek włożony w wykonanie zadań i obowiązków. Akceptujmy, mądrze wspierajmy, nie krytykujmy. W ten sposób damy dziecku poczucie, jak wiele jest warte, w czym jest dobre. Dajmy mu pewność, że to, co mówią inni, nie musi i często nie jest prawdą na jego temat, a jedynie słowami, które nie powinny dotykać jego emocji. Zbudowane, pewne siebie dziecko, zdecydowanie dużo łatwiej radzi sobie z taką słowną manipulacją i hejtem.

Informacja prasowa

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!