-Reklama-

Halloween – skąd się wzięło to święto?

-Reklama-

Halloween, obchodzone 31 października, to święto pełne mrocznej magii, przebierańców i słodyczy. Jednak skąd tak naprawdę wzięło się to tajemnicze i zabawne święto? Historia Halloween sięga daleko wstecz i związana jest z różnymi kulturami i wierzeniami.

Początki Halloween

  1. Celtyckie święto Samhain
    • Korzenie Halloween można śledzić do starożytnego celtyckiego święta Samhain. To było czasowe przejście między sezonem letnim a zimowym, a Celtowie wierzyli, że w nocy Samhain, granice między światem żywych a umarłych stają się cienkie, co umożliwia duchom przemieszczanie się między światami.
  2. Pogańskie tradycje
    • W czasach rzymskich, obrzędy upamiętniające zmarłych były również obchodzone w okolicach końca października. Wierzenia pogańskie skupiały się na komunikacji ze zmarłymi i oczyszczaniu ducha.

Chrystianizacja święta

  1. Wpływ Chrześcijaństwa
    • W VII wieku, Kościół katolicki ustanowił Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) jako święto, aby uczcić wszystkich świętych, w tym tych, których nie można było uczcić w inny sposób. Noc poprzedzającą to święto stała się znana jako All Hallows’ Eve, skracane później do Halloween.

Imigracja do Ameryki i rozwój tradycji

  1. Wraz z falą irlandzkich i szkockich imigrantów w XIX wieku, tradycje Halloween zaczęły się umacniać w Ameryce Północnej. Połączenie pogańskich i chrześcijańskich wierzeń przyczyniło się do kształtowania charakterystycznych elementów tego święta, o których piszemy poniżej.

Symbole Halloween

  1. Dynie i lampiony
    • Tradycja wyrzeźbiania dyni na Halloween wywodzi się z irlandzkich opowieści o Jacku O’Lanternie, który był sprytnym, ale nikczemnym człowiekiem. Po śmierci nie został wpuszczony ani do nieba, ani do piekła, więc błąkał się z żarzącym się węglem w turnipecie. Dynie były później używane jako latarnie, aby przegonić złe duchy.
  2. Przebieranki i słodycze
    • Zwyczaj noszenia kostiumów na Halloween ma swoje korzenie w wierzeniach, że przebranie się pozwala uciec od duchów i zmylić złe moce. Dzieci, chodząc od domu do domu, proszą o słodycze, a zwyczaj ten jest znany jako „trick-or-treat” (cukierek albo psikus).
  3. Duchy, czarownice i cmentarze
    • Dekoracje Halloween często obejmują duchy, czarownice, pajęczyny i inne motywy związane ze światem nadprzyrodzonym. Cmentarze stają się często sceną straszliwych dekoracji, nawiązując do pierwotnego związku z duchami zmarłych.

Współczesne obchody

Dzisiaj Halloween jest obchodzone na całym świecie. Imprezy, parady, straszenie się nawzajem i udawanie postaci z horrorów to część nowoczesnych obchodów. Firmy, sklepy i domy dekorują się, a dzieci w przebraniach odwiedzają sąsiadów w poszukiwaniu słodyczy.

Halloween to święto z fascynującą historią, w którym splatają się wątki religijne, pogańskie i kulturowe. Dziś jest to okazja do zabawy, przebierania się, delektowania się słodyczami i, przede wszystkim, cieszenia się atmosferą tajemnicy i magii, która otacza tę upiększoną noc.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również