Gryzienie podczas karmienia piersią może spotkać każdą mamę, gdy jej dziecku wyżynają się pierwsze ząbki. Maluch potrafi naprawdę boleśnie zacisnąć swoją szczękę na delikatnym sutku, sprawiając ogromny ból swojej mamie.
Gryzienie podczas karmienia piersią – dlaczego ono to robi?
Dziecko raczej nie gryzie swojej mamy świadomie podczas karmienia. Matka natura tak wymyśliła proces karmienia, by przy prawidłowym przystawieniu malucha do piersi, miał on nikłe szanse na ugryzienie sutka. Przy prawidłowym odruchu ssania język dziecka powinien przylegać do dolnej części szczęki, zakrywając ewentualne ząbki. Górna szczęka dziecka podczas karmienie pozostaje nieruchoma. Niestety, czasem przystawiamy malucha w taki sposób, że chwyta on brodawkę nieprawidłowo i może tym samym ją przygryzać.
Innym powodem, dla którego dziecko może ugryźć swoją mamę podczas karmienia jest to, że zbyt mocno zaciska szczękę na brodawce. Może to być spowodowane próbą wyjęcia piersi z jego ust wbrew jego woli. Czasem maluch ucina sobie przy piersi drzemkę i wówczas ułożenie języka się zmienia, odsłaniając ząbki. Częściej gryzą również dzieci, które mają infekcję górnych dróg oddechowych lub ucha. Trudności w połykaniu sprawiają, że ssą z większą siłą. Inną kwestią jest gryzienie mamy z ciekawości. To już się tyczy dzieci starszych, które testują w ten sposób reakcję swojej rodzicielki.
Gryzienie podczas karmienia piersią – jak reagować?
Doświadczenie ugryzienia sutka przez dziecko podczas karmienia nie należy do przyjemnych odczuć, ale nie należy reagować na to zbyt gwałtownie. Próba nagłego odstawienia dziecka tuż po ugryzieniu może skończyć się fiaskiem, bo wyjmowanie piersi z zaciśniętej szczęki może przynieść jeszcze więcej cierpienia i skończyć się nawet naderwanym sutkiem. Krzyczenie na dziecko też nic nie da – maluch po pierwsze może się przestraszyć takiej reakcji i mieć problem z kolejnym przystawieniem. Może też być zaintrygowany reakcją mamy i zrobić to ponownie, by sprawdzić, czy kolejny raz też będzie „tak śmiesznie” krzyczeć. Niektóre dzieci traktują to jako świetną zabawę, nie wiążąc krzyku mamy z jej cierpieniem.
Co zatem robić, gdy dziecko ugryzie podczas karmienia?
Najlepiej jest wsunąć palec do ust dziecka, tuż przy kąciku ust i pomasować dziąsła. Dziecko powinno osłabić uścisk i wówczas można delikatnie wysunąć pierś. Odczekaj chwilę i ponownie przystąp do karmienia. Jeśli dziecko ugryzie ponownie, powtórz czynność. Maluch szybko zrozumie, że gryzienie równa się przerwanie karmienia i nauczy się tego unikać.
Jeśli twoje dziecko ząbkuje i marudzi, karm je tylko wtedy gdy jest głodne, a nie wtedy gdy jest marudne, bo może potraktować twoją pierś jak gryzak. Pomiędzy karmieniami dawaj dziecku gryzaki, które uśmierzą jego ból. Popracuj również nad pozycją karmienia, spróbuj ją zmienić i sprawdzić, czy w innym ułożeniu dziecko będzie bezboleśnie ssało.
Dbaj również o to, by nie rozpraszać dziecka podczas karmienia. Nie uśmiechaj się do malucha, gdy je, nie łaskocz go i staraj się, by nikt wam w tym czasie nie przeszkadzał. Im mniej bodźców dookoła, tym maluch jest bardziej skupiony na efektywnym ssaniu.
Zobacz jeszcze:
Ból podczas karmienia piersią