-Reklama- Suplementy diety - wybierz na Ceneo.pl

Gry planszowe: wartościowe prezenty wspierające rozwój dzieci

Gdy szukamy prezentów dla najmłodszych, często chcemy, by dobra zabawa szła w parze z praktycznością. W dzisiejszych czasach mamy do wyboru tak wiele zabawek, że bez trudu znajdziemy taką, która jednocześnie będzie angażująca, ciekawa i aktywizująca, a nawet bezpośrednio wspierająca rozwój. Do tej grupy należą również nowoczesne gry planszowe – te dla najmłodszych i rodzinne, projektowane specjalnie tak, by oprócz rozrywki dostarczać dzieciom okazji do ćwiczenia praktycznych umiejętności.

-Reklama-

Oczywiście zabawa z planszówkami sama w sobie ma mnóstwo zalet. Dzięki nim maluchy uczą się przestrzegania zasad oraz tego, że nie zawsze mogą wygrywać. Dążenie do zwycięstwa sprawia, że nasz mózg pracuje na pełnych obrotach i uczy się, jak konstruować proste strategie i przewidywać konsekwencje naszych działań. Ponadto, jako rozrywka społeczna, gry planszowe wspierają rozwijanie więzi między uczestnikami zabawy i budowanie pozytywnych wspomnień. Mówiąc krótko: nic tylko grać! Ale najpierw warto wybrać planszówkę odpowiednią do wieku naszych dzieci.

Gry dla najmłodszych

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest dobry moment na pierwszą grę. Niestety na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi – wszystko zależy od naszej cierpliwości i otwartości na modyfikowanie zasad oraz predyspozycji samych maluchów. Fakty są jednak takie, że im wcześniej zaczniemy proponować dziecku gry, tym lepiej będzie sobie radziło z kolejnymi tytułami, więc jeśli sami chętnie spędzamy czas przy planszy, nic nie stoi na przeszkodzie, by zapraszać do stołu również małych graczy.

-Reklama-

Wybierając grę dla malucha musimy szczególnie skupić się na jego możliwościach – tak by dziecko nie zniechęciło się zbyt trudnymi zadaniami. W takim wprowadzeniu będą nas wspierały gry zaprojektowane specjalnie dla najmłodszych. Dobble w wersji 1, 2, 3 to uproszczona wersja popularnej, rodzinnej zabawy, w której szukamy par. Dowolne dwie karty ze specjalnej talii zawsze łączy dokładnie jeden wspólny symbol, a naszym zadaniem jest jak najszybciej go wypatrzeć i nazwać. W tej wersji obrazkami są cyfry i proste kształty, dzięki czemu gra ma dodatkowy walor edukacyjny.

Gry planszowe możemy wykorzystać również do ćwiczenia analizy wzrokowej, jak ma to miejsce w przypadku Pluszowych snów! Ta uroczo ilustrowana zabawa polega na wybieraniu żetonów odpowiedniej wielkości. W każdej rundzie na stole pojawia się koszmar – ale spokojnie, wcale nie taki straszny! Naszym zadaniem jest wskazanie spośród dostępnych żetonów pluszowych obrońców tego, który będzie w stanie całkowicie go zakryć. Dzięki temu dzieci uczą się szacowania wielkości i przeszukiwania pola uwagi.

Gry dla przedszkolaków

W okresie przedszkolnym dzieci intensywnie rozwijają wiele kompetencji ważnych w kolejnych etapach życia. Gry planszowe to doskonałe narzędzia, by taki rozwój dodatkowo stymulować – oczywiście wciąż w atmosferze doskonałej zabawy.

Ważną, choć często niedocenianą umiejętnością, jest poczucie sprawczości. W przypadku starszych dzieci do jego kształtowania moze posłużyć dowolna gra strategiczna, w której widzimy postęp i efekty naszych działań. Warto jednak zwrócić uwagę, by rozwijać tę kompetencję również u maluchów – im wcześniej, tym lepiej. W tym celu mogą nam posłużyć Opowiadanki, czyli księga baśni, do której sami będziemy dobierali bohaterów. Kotek to odważny rycerz, a może samotny muzykant? Wiewiórka to ciekawska wiedźma czy niezdarna wojowniczka kung-fu? Charakterystyczne cechy postaci sprawiają, że bajka za każdym razem będzie wyglądała inaczej, a dziecko będzie miało okazję do obserwowania skutków swoich decyzji.

Inną ważną cechą, która wiąże się ściśle z edukacją, jest zapamiętywanie, kluczowe nie tylko dla osiągania sukcesów szkolnych, ale dla całego naszego życia, pozwala bowiem szybciej przyswajać informacje i lepiej adaptować się do zmieniającej się sytuacji. Na szczęście gier wspierających trening pamięci jest całe mnóstwo, a wśród nich prym wiodą te, które pozwalają również utrwalać wiedzę. W tym celu powstała seria BrainBox! Każde pudełko to 55 kart, które z jednej strony mają obrazek (należy przyjrzeć mu się przez określony czas), a z drugiej zestaw pytań, sprawdzających naszą pamięć, spostrzegawczość i wiedzę. Dla przedszkolaków świetnie sprawdzi się wersja ABC, doskonała do nauki alfabetu, oraz Obrazki, pozwalające poszerzać wiedzę o naszym otoczeniu.

A jeśli chcemy, by nasze dziecko dodatkowo uczyło się empatii i przyjmowania perspektywy drugiej strony, sięgnijmy po kalambury, takie jak na przykład Koncept Kids – Zwierzaki. W przypadku tej gry wylosowane hasła przekazujemy nie za pomocą mowy czy gestów, a przy użyciu specjalnej planszy z symbolami. Zawiera ona kategorie takie jak kolor, cechy fizyczne czy miejsce występowania poszczególnych zwierząt. To nie tylko doskonałe ćwiczenie nieszablonowej komunikacji, ale także przewidywania toku myślenia innych osób. Ponadto z Konceptem dziecko uczy się operowania kategoriami nadrzędnymi i poszerza swój zasób słownictwa.

Gry dla starszaków

Gdy dziecko kończy 6 lat, otworem stają przed nim nie tylko szkole mury, ale również świat gier planszowych. W tym okresie możemy pokusić się o proponowanie naszym pociechom bardziej zaawansowanych tytułów. Do wyboru mamy na przykład uproszczone wersje znanych hitów, jak chociażby Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż – gra o wielkiej, kolejowej przygodzie. Podczas zabawy będziemy zbierali kolorowe karty wagonów, by odcinek po odcinku zajmować fragmenty planszy i łączyć ze sobą miasta wskazane na kartach zadań. To doskonałe wprowadzenie do świata złożonych strategii. Co ważne, aby rozpocząć zabawę, dziecko nie musi umieć czytać – wszystkie miasta, zarówno na planszy, jak i na kartach, reprezentowane są przez rysunki charakterystycznych budowli.

Ciekawą propozycją w okresie wczesnoszkolnym są też gry łączące proste zasady z wieloma możliwościami budowania strategii. Dzięki nim dziecko będzie mogło od samego początku aktywnie uczestniczyć w zabawie, a jednocześnie z każdą kolejną partią rozwijać się będzie jego zdolność planowania. Przykładem mogą być Architekci 7 cudów świata – rodzinna zabawa, której reguły możemy poznać dosłownie w kilka minut. Podczas rozgrywki naszym celem jest wzniesienie jednej z antycznych budowli. W tym celu w każdej rundzie możemy dobrać i zagrać jedną z trzech dostępnych kart, na których znajdują się niezbędne surowce, a także punkty siły militarnej i rozwoju technologicznego.

Oczywiście niezależnie od wieku naszego dziecka, naszym przyjacielem pozostaną dynamiczne gry karciane oparte na spostrzegawczości i refleksie. Tego typu zabawy są równie cenne dla maluchów, jak i dla dorosłych oraz osób starszych, pozwalają bowiem utrzymać nasze mózgi w doskonałej kondycji! Jedną z gier, która świetnie sprawdzi się w tym celu jest Cortex – prawdziwa siłownia dla umysłu! W pudełku znajdziemy karty z rozmaitymi zadaniami: labirynty, puzzle, zapamiętywanki… W każdej rundzie na stole ląduje jedno z nich. Osoba, która jako pierwsza rozwiąże łamigłówkę, przykrywa kartę ręką i podaje odpowiedź. Kto pierwszy, ten lepszy!

wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kolorowanki na Halloween do wydruku

Choć Halloween nie jest naszym rodzimym świętem, coraz więcej dzieci ma frajdę, gdy może je celebrować. Dzieci uwielbiają przebieranki, coraz popularniejsze stają się również odwiedziny u sąsiadów w celu otrzymania słodkości (cukierek albo psikus). Do tego wszystkiego można dodać jeszcze inne aktywności poświęcone tej okazji. Kolorowanki na Halloween to jedna z fajniejszych atrakcji dla najmłodszych.

Gry, które najlepiej ćwiczą pamięć dziecka

Dobra pamięć to jedna z najważniejszych życiowych umiejętności, dlatego warto o nią zadbać już od najmłodszych lat. Najlepszym wsparciem dla dzieci w rozwoju ich pamięci mogą być dobre gry planszowe. Oto przykłady gier, które zadbają o rozwój umysłowy twojego dziecka w zakresie pamięci i nie tylko!

SEA-BAND – bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania nudności u kobiet w ciąży

Czy wiesz, że nudności i wymioty dotyczą ok. 80% kobiet w ciąży? Przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, są rozciągnięte w czasie i często utrzymują się nawet kilka tygodni. Nie wiesz w jaki sposób zniwelować tę uciążliwą dolegliwość? Poznaj SEA-BAND - oryginalne angielskie opaski akupresurowe sprawdzone przez miliony osób na całym świecie…

Wartościowe i pyszne posiłki dla rocznego dziecka. Poznaj zasady ich komponowania!

Chociaż roczniak stawia już pierwsze kroki i coraz sprawniej porozumiewa się z najbliższymi, to nadal jest małym dzieckiem, którego organizm ma wyjątkowe...

Farmy dyniowe już otwarte! Zobacz najlepsze z nich w sześciu regionach Polski

Nadejście października oznacza, że w mediach społecznościowych zaroi się od pięknych zdjęć z dynią w tle. Na terenie farm dyniowych nie tylko można zrobić niesamowitą sesję, ale też kupić dorodne pomarańczowe warzywa, skorzystać z ciekawych atrakcji dla całych rodzin i poczuć prawdziwy jesienny klimat. Redakcja magazynu Travelist przygotowała zestawienie najlepszych takich miejsc w 6 regionach Polski.