Oczywiście zabawa z planszówkami sama w sobie ma mnóstwo zalet. Dzięki nim maluchy uczą się przestrzegania zasad oraz tego, że nie zawsze mogą wygrywać. Dążenie do zwycięstwa sprawia, że nasz mózg pracuje na pełnych obrotach i uczy się, jak konstruować proste strategie i przewidywać konsekwencje naszych działań. Ponadto, jako rozrywka społeczna, gry planszowe wspierają rozwijanie więzi między uczestnikami zabawy i budowanie pozytywnych wspomnień. Mówiąc krótko: nic tylko grać! Ale najpierw warto wybrać planszówkę odpowiednią do wieku naszych dzieci.
Gry dla najmłodszych
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest dobry moment na pierwszą grę. Niestety na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi – wszystko zależy od naszej cierpliwości i otwartości na modyfikowanie zasad oraz predyspozycji samych maluchów. Fakty są jednak takie, że im wcześniej zaczniemy proponować dziecku gry, tym lepiej będzie sobie radziło z kolejnymi tytułami, więc jeśli sami chętnie spędzamy czas przy planszy, nic nie stoi na przeszkodzie, by zapraszać do stołu również małych graczy.
Wybierając grę dla malucha musimy szczególnie skupić się na jego możliwościach – tak by dziecko nie zniechęciło się zbyt trudnymi zadaniami. W takim wprowadzeniu będą nas wspierały gry zaprojektowane specjalnie dla najmłodszych. Dobble w wersji 1, 2, 3 to uproszczona wersja popularnej, rodzinnej zabawy, w której szukamy par. Dowolne dwie karty ze specjalnej talii zawsze łączy dokładnie jeden wspólny symbol, a naszym zadaniem jest jak najszybciej go wypatrzeć i nazwać. W tej wersji obrazkami są cyfry i proste kształty, dzięki czemu gra ma dodatkowy walor edukacyjny.
Gry planszowe możemy wykorzystać również do ćwiczenia analizy wzrokowej, jak ma to miejsce w przypadku Pluszowych snów! Ta uroczo ilustrowana zabawa polega na wybieraniu żetonów odpowiedniej wielkości. W każdej rundzie na stole pojawia się koszmar – ale spokojnie, wcale nie taki straszny! Naszym zadaniem jest wskazanie spośród dostępnych żetonów pluszowych obrońców tego, który będzie w stanie całkowicie go zakryć. Dzięki temu dzieci uczą się szacowania wielkości i przeszukiwania pola uwagi.
Gry dla przedszkolaków
W okresie przedszkolnym dzieci intensywnie rozwijają wiele kompetencji ważnych w kolejnych etapach życia. Gry planszowe to doskonałe narzędzia, by taki rozwój dodatkowo stymulować – oczywiście wciąż w atmosferze doskonałej zabawy.
Ważną, choć często niedocenianą umiejętnością, jest poczucie sprawczości. W przypadku starszych dzieci do jego kształtowania moze posłużyć dowolna gra strategiczna, w której widzimy postęp i efekty naszych działań. Warto jednak zwrócić uwagę, by rozwijać tę kompetencję również u maluchów – im wcześniej, tym lepiej. W tym celu mogą nam posłużyć Opowiadanki, czyli księga baśni, do której sami będziemy dobierali bohaterów. Kotek to odważny rycerz, a może samotny muzykant? Wiewiórka to ciekawska wiedźma czy niezdarna wojowniczka kung-fu? Charakterystyczne cechy postaci sprawiają, że bajka za każdym razem będzie wyglądała inaczej, a dziecko będzie miało okazję do obserwowania skutków swoich decyzji.
Inną ważną cechą, która wiąże się ściśle z edukacją, jest zapamiętywanie, kluczowe nie tylko dla osiągania sukcesów szkolnych, ale dla całego naszego życia, pozwala bowiem szybciej przyswajać informacje i lepiej adaptować się do zmieniającej się sytuacji. Na szczęście gier wspierających trening pamięci jest całe mnóstwo, a wśród nich prym wiodą te, które pozwalają również utrwalać wiedzę. W tym celu powstała seria BrainBox! Każde pudełko to 55 kart, które z jednej strony mają obrazek (należy przyjrzeć mu się przez określony czas), a z drugiej zestaw pytań, sprawdzających naszą pamięć, spostrzegawczość i wiedzę. Dla przedszkolaków świetnie sprawdzi się wersja ABC, doskonała do nauki alfabetu, oraz Obrazki, pozwalające poszerzać wiedzę o naszym otoczeniu.
A jeśli chcemy, by nasze dziecko dodatkowo uczyło się empatii i przyjmowania perspektywy drugiej strony, sięgnijmy po kalambury, takie jak na przykład Koncept Kids – Zwierzaki. W przypadku tej gry wylosowane hasła przekazujemy nie za pomocą mowy czy gestów, a przy użyciu specjalnej planszy z symbolami. Zawiera ona kategorie takie jak kolor, cechy fizyczne czy miejsce występowania poszczególnych zwierząt. To nie tylko doskonałe ćwiczenie nieszablonowej komunikacji, ale także przewidywania toku myślenia innych osób. Ponadto z Konceptem dziecko uczy się operowania kategoriami nadrzędnymi i poszerza swój zasób słownictwa.
Gry dla starszaków
Gdy dziecko kończy 6 lat, otworem stają przed nim nie tylko szkole mury, ale również świat gier planszowych. W tym okresie możemy pokusić się o proponowanie naszym pociechom bardziej zaawansowanych tytułów. Do wyboru mamy na przykład uproszczone wersje znanych hitów, jak chociażby Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż – gra o wielkiej, kolejowej przygodzie. Podczas zabawy będziemy zbierali kolorowe karty wagonów, by odcinek po odcinku zajmować fragmenty planszy i łączyć ze sobą miasta wskazane na kartach zadań. To doskonałe wprowadzenie do świata złożonych strategii. Co ważne, aby rozpocząć zabawę, dziecko nie musi umieć czytać – wszystkie miasta, zarówno na planszy, jak i na kartach, reprezentowane są przez rysunki charakterystycznych budowli.
Ciekawą propozycją w okresie wczesnoszkolnym są też gry łączące proste zasady z wieloma możliwościami budowania strategii. Dzięki nim dziecko będzie mogło od samego początku aktywnie uczestniczyć w zabawie, a jednocześnie z każdą kolejną partią rozwijać się będzie jego zdolność planowania. Przykładem mogą być Architekci 7 cudów świata – rodzinna zabawa, której reguły możemy poznać dosłownie w kilka minut. Podczas rozgrywki naszym celem jest wzniesienie jednej z antycznych budowli. W tym celu w każdej rundzie możemy dobrać i zagrać jedną z trzech dostępnych kart, na których znajdują się niezbędne surowce, a także punkty siły militarnej i rozwoju technologicznego.
Oczywiście niezależnie od wieku naszego dziecka, naszym przyjacielem pozostaną dynamiczne gry karciane oparte na spostrzegawczości i refleksie. Tego typu zabawy są równie cenne dla maluchów, jak i dla dorosłych oraz osób starszych, pozwalają bowiem utrzymać nasze mózgi w doskonałej kondycji! Jedną z gier, która świetnie sprawdzi się w tym celu jest Cortex – prawdziwa siłownia dla umysłu! W pudełku znajdziemy karty z rozmaitymi zadaniami: labirynty, puzzle, zapamiętywanki… W każdej rundzie na stole ląduje jedno z nich. Osoba, która jako pierwsza rozwiąże łamigłówkę, przykrywa kartę ręką i podaje odpowiedź. Kto pierwszy, ten lepszy!