-Reklama-

Gdy nie umiemy ze sobą rozmawiać

Trudność porozumienia się jest jedną z najczęstszych przyczyn konfliktów w związku, a co za tym idzie – pośrednią przyczyną rozstań. Wystarczyłoby jednak uświadomić sobie, że brak komunikacji między sobą można naprawić, przezwyciężając swój opór i akceptując wzajemnie swoje oczekiwania.

-Reklama-

Rozmowa między dwojgiem kochających się ludzi to niezbędna umiejętność w związku, wbrew pozorom – wcale nie taka łatwa do opanowania. Można być ze sobą długo, spędzać wiele wspólnych szczęśliwych chwil, ale jednocześnie, w obliczu kłótni niszczyć to wszystko brakiem właściwej komunikacji. Czy zatem to, że nie umiemy ze sobą rozmawiać, stawia nas na przegranej pozycji?

Różnice naturalne

Rozmowa w związku kochających się ludzi bywa znacznie trudniejsza niż rozmowa między ludźmi, których łączą słabsze relacje. Miłość to silne emocje. Zdarza nam się zatem wypowiedzieć o kilka słów za dużo, a te – gdy są negatywne – potrafią mocno ranić. Ośmieszanie, oskarżanie, dominacja, wypominanie i powtarzanie to najczęstsze „grzechy” złej rozmowy.

Mężczyźni i kobiety to potocznie mówiąc – mieszkańcy dwóch rożnych planet. Panowie z natury nastawieni są na rywalizację, starają się być twardzi, nie lubią rozmawiać o emocjach i pragną zachować w tym dystans. Panie – wprost przeciwnie – szukają wsparcia, współpracy i potrzebują rozmawiać o emocjach. Te całkiem różne podejścia do sztuki komunikacji to przyczyna tego, że w związku trudno się nam ostatecznie porozumieć. Z naturą niełatwo jest w tym przypadku wygrać, dlatego nie można oczekiwać, że całkowite poświęcenie się dla dobra sprawy i zapomnienie o swoich potrzebach uleczy nasz związek i umożliwi dobrą komunikację między nami.

Wystarczy chcieć

Prawdziwym lekarstwem może okazać się chęć. Jeśli oboje czujemy potrzebę naprawy relacji w związku, uczynienia go szczęśliwszym – jesteśmy w stanie nauczyć się ze sobą rozmawiać. Chęć pracy nad sobą, nad akceptacją naturalnych różnic między nami, już na samym początku daje nadzieję na zwycięstwo w walce o swój związek. Naszym sprzymierzeńcem jest tutaj również otwartość na dialog, zdolność pamiętania dobrych, a nie złych słów oraz umiejętność słuchania, a nie tylko słyszenia. Sztuka komunikacji wymaga od nas pracy, wyrozumiałości dla ukochanej osoby – jej wad i potrzeb, które często są tak różne od naszych. To także praca nad opanowaniem emocji, które potrafią skierować każdą rozmowę na zły tor m.in. przez niewłaściwe odczytywanie intencji tej drugiej osoby.

Dojście do etapu, w którym potrafimy zmienić ciszę między nami w pozytywną interakcję bywa przełomem dla związku. Umiejętna, konstruktywna rozmowa może być nie tylko skuteczna w rozwiązywaniu konfliktów, ale również nadać związkowi nową, lepszą jakość. Nie bez powodu mówi się, że rozmowa między kochającymi się ludźmi jest najlepszym afrodyzjakiem. Warto zatem zawalczyć o własne szczęście.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Testuj zestaw Gillette Venus + Satin Care! Zgłoś się na testerkę!

Tym razem zachęcamy Was do udziału w akcji testowania kobiecego zestawu od Gillette. Zgłoś się po swój zestaw!

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca! – kwiecień

Pomóż nam wybrać Produkt Kwietnia! Zagłosuj na swojego faworyta!

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.