-Reklama- Suplementy diety - wybierz na Ceneo.pl

Gdy nie umiemy ze sobą rozmawiać

Trudność porozumienia się jest jedną z najczęstszych przyczyn konfliktów w związku, a co za tym idzie – pośrednią przyczyną rozstań. Wystarczyłoby jednak uświadomić sobie, że brak komunikacji między sobą można naprawić, przezwyciężając swój opór i akceptując wzajemnie swoje oczekiwania.

-Reklama-

Rozmowa między dwojgiem kochających się ludzi to niezbędna umiejętność w związku, wbrew pozorom – wcale nie taka łatwa do opanowania. Można być ze sobą długo, spędzać wiele wspólnych szczęśliwych chwil, ale jednocześnie, w obliczu kłótni niszczyć to wszystko brakiem właściwej komunikacji. Czy zatem to, że nie umiemy ze sobą rozmawiać, stawia nas na przegranej pozycji?

Różnice naturalne

Rozmowa w związku kochających się ludzi bywa znacznie trudniejsza niż rozmowa między ludźmi, których łączą słabsze relacje. Miłość to silne emocje. Zdarza nam się zatem wypowiedzieć o kilka słów za dużo, a te – gdy są negatywne – potrafią mocno ranić. Ośmieszanie, oskarżanie, dominacja, wypominanie i powtarzanie to najczęstsze „grzechy” złej rozmowy.

-Reklama-

Mężczyźni i kobiety to potocznie mówiąc – mieszkańcy dwóch rożnych planet. Panowie z natury nastawieni są na rywalizację, starają się być twardzi, nie lubią rozmawiać o emocjach i pragną zachować w tym dystans. Panie – wprost przeciwnie – szukają wsparcia, współpracy i potrzebują rozmawiać o emocjach. Te całkiem różne podejścia do sztuki komunikacji to przyczyna tego, że w związku trudno się nam ostatecznie porozumieć. Z naturą niełatwo jest w tym przypadku wygrać, dlatego nie można oczekiwać, że całkowite poświęcenie się dla dobra sprawy i zapomnienie o swoich potrzebach uleczy nasz związek i umożliwi dobrą komunikację między nami.

Wystarczy chcieć

Prawdziwym lekarstwem może okazać się chęć. Jeśli oboje czujemy potrzebę naprawy relacji w związku, uczynienia go szczęśliwszym – jesteśmy w stanie nauczyć się ze sobą rozmawiać. Chęć pracy nad sobą, nad akceptacją naturalnych różnic między nami, już na samym początku daje nadzieję na zwycięstwo w walce o swój związek. Naszym sprzymierzeńcem jest tutaj również otwartość na dialog, zdolność pamiętania dobrych, a nie złych słów oraz umiejętność słuchania, a nie tylko słyszenia. Sztuka komunikacji wymaga od nas pracy, wyrozumiałości dla ukochanej osoby – jej wad i potrzeb, które często są tak różne od naszych. To także praca nad opanowaniem emocji, które potrafią skierować każdą rozmowę na zły tor m.in. przez niewłaściwe odczytywanie intencji tej drugiej osoby.

Dojście do etapu, w którym potrafimy zmienić ciszę między nami w pozytywną interakcję bywa przełomem dla związku. Umiejętna, konstruktywna rozmowa może być nie tylko skuteczna w rozwiązywaniu konfliktów, ale również nadać związkowi nową, lepszą jakość. Nie bez powodu mówi się, że rozmowa między kochającymi się ludźmi jest najlepszym afrodyzjakiem. Warto zatem zawalczyć o własne szczęście.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kolorowanki na Halloween do wydruku

Choć Halloween nie jest naszym rodzimym świętem, coraz więcej dzieci ma frajdę, gdy może je celebrować. Dzieci uwielbiają przebieranki, coraz popularniejsze stają się również odwiedziny u sąsiadów w celu otrzymania słodkości (cukierek albo psikus). Do tego wszystkiego można dodać jeszcze inne aktywności poświęcone tej okazji. Kolorowanki na Halloween to jedna z fajniejszych atrakcji dla najmłodszych.

Gry, które najlepiej ćwiczą pamięć dziecka

Dobra pamięć to jedna z najważniejszych życiowych umiejętności, dlatego warto o nią zadbać już od najmłodszych lat. Najlepszym wsparciem dla dzieci w rozwoju ich pamięci mogą być dobre gry planszowe. Oto przykłady gier, które zadbają o rozwój umysłowy twojego dziecka w zakresie pamięci i nie tylko!

SEA-BAND – bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania nudności u kobiet w ciąży

Czy wiesz, że nudności i wymioty dotyczą ok. 80% kobiet w ciąży? Przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, są rozciągnięte w czasie i często utrzymują się nawet kilka tygodni. Nie wiesz w jaki sposób zniwelować tę uciążliwą dolegliwość? Poznaj SEA-BAND - oryginalne angielskie opaski akupresurowe sprawdzone przez miliony osób na całym świecie…

Wartościowe i pyszne posiłki dla rocznego dziecka. Poznaj zasady ich komponowania!

Chociaż roczniak stawia już pierwsze kroki i coraz sprawniej porozumiewa się z najbliższymi, to nadal jest małym dzieckiem, którego organizm ma wyjątkowe...

Farmy dyniowe już otwarte! Zobacz najlepsze z nich w sześciu regionach Polski

Nadejście października oznacza, że w mediach społecznościowych zaroi się od pięknych zdjęć z dynią w tle. Na terenie farm dyniowych nie tylko można zrobić niesamowitą sesję, ale też kupić dorodne pomarańczowe warzywa, skorzystać z ciekawych atrakcji dla całych rodzin i poczuć prawdziwy jesienny klimat. Redakcja magazynu Travelist przygotowała zestawienie najlepszych takich miejsc w 6 regionach Polski.