-Reklama-

Emolienty – dlaczego są tak popularne w pielęgnacji dzieci?

Emolienty to preparaty, które mają silne działanie nawilżające. Najczęściej stosowane są w przypadku skóry przesuszonej, wykazującej objawy AZS lub łuszczycy. Czy emolienty rzeczywiście są skuteczne? Czy są dla każdego? Jak je stosować?

-Reklama-

Emolienty to substancje wykorzystywane w kosmetykach i środkach dedykowanych problemom dermatologicznym.

Jak działają emolienty?

Produkty te mają silne działanie regeneracyjne dla skóry. Skutecznie ją nawilżają, zmiękczają, natłuszczają, przywracając wysuszonej skórze właściwe parametry i chroniąc ją przed podrażnieniami. Po zastosowaniu emolientów odczuwamy komfort na skórze, która natychmiast przestaje być napięta i sucha. W przeciwieństwie do zwykłych kosmetyków o podobnym działaniu, emolienty są bezzapachowe i nie zawierają w swoim składzie niczego alergizującego. Dzięki temu są bardzo bezpieczne dla skóry i świetnie tolerowane nawet przez osoby z dużą tendencją do alergii i nadwrażliwości. Dobry skład emolientów i ich prozdrowotne działanie sprawia, że produkty te mogą być stosowane od pierwszego dnia życia. Dziecięca skóra jest niezwykle delikatna i wrażliwa, a emolienty skutecznie ją chronią.

Najważniejsze cechy emolientów:

  • zatrzymują wilgoć w skórze, dbając o właściwe nawilżenie,
  • zapobiegają utracie wody przez skórę,
  • zmiękczają łuszczącą się i suchą skórę,
  • koją podrażnienia na skórze.

Jakie są rodzaje emolientów?

Emolienty to bardzo ogólna nazwa wszystkich produktów o silnie nawilżającym działaniu, aczkolwiek w ofercie producentów znajdziemy różne produkty z linii emolientów. Są to m.in. kremy, maści, balsamy, żele, a nawet spraye do skóry. Czym się od siebie różnią?

  • Maści – mają najwyższe stężenie emolientów i dlatego dedykowane są bardzo wysuszonej i problematycznej skórze, która musi być nawilżana w maksymalnym stopniu. Maści są tłuste i gęste, dlatego stosuje się je miejscowo – na zmiany skórne i najlepiej na noc. W tej formie emolienty są najczystsze i pozbawione konserwantów, dlatego można je stosować na wrażliwą i alergiczną skórę.
  • Kremy – mają w sobie wysokie stężenie emolientów, ale nie są tak tłuste jak maści. Szybko się wchłaniają i najlepiej używać je do twarzy lub smarowania miejscowego.
  • Balsamy – są rzadsze niż kremy i łatwo się rozprowadzają. Z tego powodu najlepiej smarować nimi większe obszary ciała, również te owłosione. Nie są tak silnie nawilżające jak kremy.
  • Spraye – dedykowane są trudno dostępnym miejscom na ciele, ale też można ich używać na skórę obolałą, bardzo podrażnioną, której nie powinno się bezpośrednio dotykać. Spray szybko się wchłania po rozpyleniu na skórze.
  • Środki myjące – zaliczamy do nich żele pod prysznic i emulsje do kąpieli. Są świetną alternatywą dla wysuszających skórę mydeł i szamponów.

Komu dedykowane są emolienty?

Emolienty jako bezpieczne środki do pielęgnacji skóry mogą być stosowane przez każdego, kto zmaga się z problemami wysuszonej skóry lub występują u niego objawy łuszczycy bądź AZS. Jak już wspomnieliśmy – mogą być stosowane przez małe dzieci. Produkty te są dedykowane maluchom od pierwszego dnia życia i rozwiązują najczęstsze problemy skórne niemowląt.

Emolienty mogą być stosowane również na skórę, która nie wykazuje objawów suchości, ale np. jest narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Wówczas stosowanie emolientu ma za zadanie ochronić skórę, stworzyć na niej specjalny film ochronny. Po tego rodzaju środki pielęgnacyjne warto sięgać przed wyjściem na spacer w zimny i wietrzny dzień lub wtedy, gdy narażamy się na kontakt z chemikaliami np. silnymi środkami myjącymi.

Czym się różnią emolienty od zwykłych kosmetyków nawilżających?

Emolient to tak naprawdę składnik kosmetyku nawilżającego. Jest więc czymś w rodzaju czystej substancji nawilżającej, która dzięki temu, że jest pozbawiona dodatków, jest bardziej skuteczna. Działanie zwykłych kosmetyków nawilżających jest zwykle krótsze a przy tym nie każdy kosmetyk jest dobrze tolerowany przez nadwrażliwą skórę. Uczulać mogą dodatki zapachowe, barwniki oraz inne susbstancje chemiczne dodawane do produktów kosmetycznych.

Gdzie kupić emolienty?

Emolienty można kupić w części drogerii i innych sklepach z kosmetykami. Na pewno znajdziemy je w aptekach, na półkach z dermokosmetykami. Bez problemu zakupimy je również w Internecie. Trzeba tylko pamiętać, by kupować te produkty w sprawdzonych miejscach, np. https://www.drmaxdrogeria.pl/mama-i-dziecko/higiena-dziecka/emolienty. Polecamy kupowanie w Internecie także z powodu lepszych cen emolientów. Produkty tego typu nie należą do najtańszych, a sklepy internetowe mają często na nie najniższą ofertę cenową.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.

W końcu polubiłam prasowanie! Recenzja parownicy i żelazka 2w1 Deerma HS300

Na wstępie od razu się przyznam - prasowanie nigdy nie było moją ulubioną czynnością. Teraz się okazuje, że to wszystko zależy od sprzętu, jaki się posiada! Zobaczcie, co ostatnio wpadło mi w ręce!

Jakie produkty zbożowe podawać dziecku?

Produkty zbożowe są jedną z podstawowych grup produktów spożywczych, które lądują na naszych talerzach. Do tej grupy zaliczymy m.in. kasze, makarony, pieczywo...

Wygraj złoty naszyjnik z literką imienia Twojego dziecka!

W zamian za zakupy NAN rozdaje super prezenty. Do wygrania między innym złote naszyjniki z literkami od firmy YES.

Nie bójmy się powiedzieć, że dzieci można odchudzać! Tak, można!

Wiecie, że Polska jest na czele europejskich Państw, a nawet na świecie, jeśli chodzi o alarmujący wzrost otyłości u naszych dzieci? Widać to nawet...