-Reklama-

Dziecko w samolocie. Co warto wiedzieć?

Na naszym fanpage'u pojawia się dużo pytań i próśb o rady na temat pierwszego lotu samolotem z dzieckiem. O czym trzeba pamiętać, wybierając się w taką podróż? Jak się przygotować? Co mówią przepisy?

-Reklama-

Od kiedy dziecko może podróżować samolotem?

Praktycznie nie ma ograniczeń dotyczących minimalnego wieku dziecka, choć dla bezpieczeństwa warto poczekać co najmniej tydzień-dwa od urodzenia dziecka i dopiero wtedy zabrać je w podróż. Wcześniej dziecko może mieć jeszcze nieprzygotowany do zmiany ciśnień układ oddechowy oraz układ krążenia. Jeśli istnieje konieczność wcześniejszego odbycia podróży samolotowej z dzieckiem, należy mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza, który wyraża na to zgodę. Ponadto maluch musi mieć wyrobiony dokument umożliwiający jego identyfikację np. dowód osobisty lub paszport. Jeśli dziecko ma podróżować z jednym z rodziców, podczas gdy drugi rodzic nie ma ograniczonych praw rodzicielskich, należy mieć ze sobą zgodę drugiego rodzica na lot dziecka.

Dziecko, które ukończyło 5 lat może podróżować bez prawnego opiekuna, choć niektóre linie mogą mieć tutaj dodatkowe obostrzenia. Zwykle wygląda to tak, że opiekun dziecka uczestniczy w całej odprawie, a dopiero po niej następuje przekazanie dziecka wyznaczonemu na lotnisku opiekunowi, który zapewni dziecku bezpieczne wejście do samolotu. Dziecko w samolocie przechodzi pod opiekę załogi samolotu, która dba o jego bezpieczeństwo podczas lotu. Na lotnisku docelowym znowu pojawia się opiekun tymczasowy, który odprowadza dziecko do prawnego opiekuna, który na niego czeka w hali przylotów. Samodzielny lot mogą odbywać dzieci po 12. lub 15. roku życia (to również zależy od linii lotniczych).

Czy dziecku należy się oddzielne miejsce w samolocie?

Wszystko tak naprawdę zależy od linii lotniczych, dlatego warto wcześniej zapoznać się z ich regulaminem. Ogólnie jest tak, że dziecko do 6 miesiąca życia powinno podczas lotu siedzieć na kolanach opiekuna i być przypięte specjalnymi pasami. Niektóre linie lotnicze wymagają takiego podróżowania również od starszych dzieci – do 2. roku życia. Wówczas, bilet dla takiego dziecka jest tańszy. Dzieci od 6. miesiąca życia do 3. roku życia mogą zajmować również osobne miejsca – wówczas obowiązkowo muszą siedzieć w fotelikach samochodowych. Niektóre linie lotnicze udostępniają takie foteliki, inne wymagają, by opiekun dziecka sam się w niego wyposażył. Większe samoloty mają nawet specjalne łóżeczka dla niemowląt. Dzieci powyżej 2. roku życia mają zapewnione osobne miejsce w samolocie. Wtedy opłata za bilet jest wyższa niż gdy dziecko siedzi na kolanach, aczkolwiek większość przewoźników dzieciom do 12. lub 14. roku życia i tak zapewnia odpowiednie zniżki.

Co z wózkiem dla dziecka?

Większość linii lotniczych wózek dziecięcy traktuje jako dodatkowy bagaż – darmowy, poza bagażem rejestrowanym. Istotne, by wózek był składany. Wózek zgłaszamy przy odprawie, ale korzystamy z niego do samego końca – aż do wpuszczenia na pokład samolotu. Dopiero wchodząc do samolotu oddajemy wózek personelowi technicznemu, który go załaduje do luku bagażowego.

Czy mleko dla dziecka można wnieść na pokład?

Z tym różnie bywa. Ogólnie najważniejszy przepis zabrania wnoszenia na pokład samolotu w bagażu podręcznym płynów powyżej 100 ml. W przypadku, gdy lecimy z niemowlętami, zwykle ochrona przy kontroli bagażowej zgadza się na wejście do samolotu z butelką mleka powyżej 100 ml, choć czasem proszą o to, by opiekun dziecka napił się przewożonego mleka (w celu potwierdzenia, że to produkt spożywczy). Dla bezpieczeństwa lepiej rozlać mleko na mniejsze porcje – do 100 ml lub zabrać sam proszek do rozrobienia i w strefie bezcłowej lub na pokładzie samolotu poprosić o przegotowaną wodę.

Jakie są ograniczenia bagażowe w przypadku dziecka?

Zwykle dziecko, które nie zajmuje osobnego miejsca nie może mieć osobnego limitu bagażowego. W takim przypadku rzeczy dziecka wliczają się w bagaż opiekuna. Warto więc sprawdzić, jaki limit bagażu podręcznego i bagażu rejestrowanego przysługuje w danych liniach lotniczych. Zwykle jest to 5 kg i 20 kg na osobę.

Jak spokojnie przetrwać lot z dzieckiem?

Większość samolotów jest przystosowanych do przewożenia małych dzieci. W samolotach dostępne są m.in. przewijaki a personel na prośbę opiekuna może podgrzać butelkę z jedzeniem lub piciem dla dziecka. Jeśli zależy nam na szybkiej odprawie na lotnisku, przy zakupie biletu możemy dokupić usługę tzw. priority boarding. Dzięki niej zostaniemy odprawieni w pierwszej kolejności i nie będziemy musieli stać z dzieckiem w kolejce do odprawy czy samolotu.

Planując podróż samolotem z dzieckiem, należy wziąć pod uwagę, że czas spędzony na lotnisku głównie poświęcamy na czekanie – na odprawę, na kontrolę, na wpuszczenie do samolotu. Warto więc uzbroić się nie tylko w cierpliwość, ale i mieć w bagażu podręcznym wszelkie rzeczy, którymi możemy zająć lub uspokoić dziecko. W bagażu podręcznym musi się znaleźć również cały zestaw pierwszej potrzeby – jedzenie, ubranko na zmianę, kocyk, zabawki, pieluszki itd. Lecąc samolotem, pamiętajmy, że największy dyskomfort dziecko może mieć podczas startu i lądowania. Zwykle przez przeciążenia oraz zmianę ciśnienia. W tych momentach dziecko należy poić, by nie zatykały mu się uszy. Można również dać dziecku smoczek uspokajający. Niemowlęta karmione piersią powinny w tej chwili być przystawione do piersi – nawet jeśli nie są głodne, z pewnością będą czuły się spokojniej. Lecąc z kilkulatkiem można mu dać coś do picia przez słomkę lub lizaka. Nie zapominajmy również o zabawkach, które zajmą dziecko na dłuższą chwilę. W samolocie są rozkładane stoliki, przy których dziecko może kolorować lub układać puzzle.
Do samolotu warto również zabrać rzeczy, które pozwolą dziecku się zdrzemnąć – ulubioną maskotkę, kocyk i wygodną poduszkę.

autor: Ania
foto: gregglesworth / Foter / CC BY-SA
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również