-Reklama-
-Reklama-

Dziecko w samolocie. Co warto wiedzieć?

-Reklama-

Na naszym fanpage’u pojawia się dużo pytań i próśb o rady na temat pierwszego lotu samolotem z dzieckiem. O czym trzeba pamiętać, wybierając się w taką podróż? Jak się przygotować? Co mówią przepisy?

Od kiedy dziecko może podróżować samolotem?

Praktycznie nie ma ograniczeń dotyczących minimalnego wieku dziecka, choć dla bezpieczeństwa warto poczekać co najmniej tydzień-dwa od urodzenia dziecka i dopiero wtedy zabrać je w podróż. Wcześniej dziecko może mieć jeszcze nieprzygotowany do zmiany ciśnień układ oddechowy oraz układ krążenia. Jeśli istnieje konieczność wcześniejszego odbycia podróży samolotowej z dzieckiem, należy mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza, który wyraża na to zgodę. Ponadto maluch musi mieć wyrobiony dokument umożliwiający jego identyfikację np. dowód osobisty lub paszport. Jeśli dziecko ma podróżować z jednym z rodziców, podczas gdy drugi rodzic nie ma ograniczonych praw rodzicielskich, należy mieć ze sobą zgodę drugiego rodzica na lot dziecka.

Dziecko, które ukończyło 5 lat może podróżować bez prawnego opiekuna, choć niektóre linie mogą mieć tutaj dodatkowe obostrzenia. Zwykle wygląda to tak, że opiekun dziecka uczestniczy w całej odprawie, a dopiero po niej następuje przekazanie dziecka wyznaczonemu na lotnisku opiekunowi, który zapewni dziecku bezpieczne wejście do samolotu. Dziecko w samolocie przechodzi pod opiekę załogi samolotu, która dba o jego bezpieczeństwo podczas lotu. Na lotnisku docelowym znowu pojawia się opiekun tymczasowy, który odprowadza dziecko do prawnego opiekuna, który na niego czeka w hali przylotów. Samodzielny lot mogą odbywać dzieci po 12. lub 15. roku życia (to również zależy od linii lotniczych).

Czy dziecku należy się oddzielne miejsce w samolocie?

-Reklama-

Wszystko tak naprawdę zależy od linii lotniczych, dlatego warto wcześniej zapoznać się z ich regulaminem. Ogólnie jest tak, że dziecko do 6 miesiąca życia powinno podczas lotu siedzieć na kolanach opiekuna i być przypięte specjalnymi pasami. Niektóre linie lotnicze wymagają takiego podróżowania również od starszych dzieci – do 2. roku życia. Wówczas, bilet dla takiego dziecka jest tańszy. Dzieci od 6. miesiąca życia do 3. roku życia mogą zajmować również osobne miejsca – wówczas obowiązkowo muszą siedzieć w fotelikach samochodowych. Niektóre linie lotnicze udostępniają takie foteliki, inne wymagają, by opiekun dziecka sam się w niego wyposażył. Większe samoloty mają nawet specjalne łóżeczka dla niemowląt. Dzieci powyżej 2. roku życia mają zapewnione osobne miejsce w samolocie. Wtedy opłata za bilet jest wyższa niż gdy dziecko siedzi na kolanach, aczkolwiek większość przewoźników dzieciom do 12. lub 14. roku życia i tak zapewnia odpowiednie zniżki.

Co z wózkiem dla dziecka?

Większość linii lotniczych wózek dziecięcy traktuje jako dodatkowy bagaż – darmowy, poza bagażem rejestrowanym. Istotne, by wózek był składany. Wózek zgłaszamy przy odprawie, ale korzystamy z niego do samego końca – aż do wpuszczenia na pokład samolotu. Dopiero wchodząc do samolotu oddajemy wózek personelowi technicznemu, który go załaduje do luku bagażowego.

Czy mleko dla dziecka można wnieść na pokład?

Z tym różnie bywa. Ogólnie najważniejszy przepis zabrania wnoszenia na pokład samolotu w bagażu podręcznym płynów powyżej 100 ml. W przypadku, gdy lecimy z niemowlętami, zwykle ochrona przy kontroli bagażowej zgadza się na wejście do samolotu z butelką mleka powyżej 100 ml, choć czasem proszą o to, by opiekun dziecka napił się przewożonego mleka (w celu potwierdzenia, że to produkt spożywczy). Dla bezpieczeństwa lepiej rozlać mleko na mniejsze porcje – do 100 ml lub zabrać sam proszek do rozrobienia i w strefie bezcłowej lub na pokładzie samolotu poprosić o przegotowaną wodę.

Jakie są ograniczenia bagażowe w przypadku dziecka?

Zwykle dziecko, które nie zajmuje osobnego miejsca nie może mieć osobnego limitu bagażowego. W takim przypadku rzeczy dziecka wliczają się w bagaż opiekuna. Warto więc sprawdzić, jaki limit bagażu podręcznego i bagażu rejestrowanego przysługuje w danych liniach lotniczych. Zwykle jest to 5 kg i 20 kg na osobę.

Jak spokojnie przetrwać lot z dzieckiem?

Większość samolotów jest przystosowanych do przewożenia małych dzieci. W samolotach dostępne są m.in. przewijaki a personel na prośbę opiekuna może podgrzać butelkę z jedzeniem lub piciem dla dziecka. Jeśli zależy nam na szybkiej odprawie na lotnisku, przy zakupie biletu możemy dokupić usługę tzw. priority boarding. Dzięki niej zostaniemy odprawieni w pierwszej kolejności i nie będziemy musieli stać z dzieckiem w kolejce do odprawy czy samolotu.

Planując podróż samolotem z dzieckiem, należy wziąć pod uwagę, że czas spędzony na lotnisku głównie poświęcamy na czekanie – na odprawę, na kontrolę, na wpuszczenie do samolotu. Warto więc uzbroić się nie tylko w cierpliwość, ale i mieć w bagażu podręcznym wszelkie rzeczy, którymi możemy zająć lub uspokoić dziecko. W bagażu podręcznym musi się znaleźć również cały zestaw pierwszej potrzeby – jedzenie, ubranko na zmianę, kocyk, zabawki, pieluszki itd. Lecąc samolotem, pamiętajmy, że największy dyskomfort dziecko może mieć podczas startu i lądowania. Zwykle przez przeciążenia oraz zmianę ciśnienia. W tych momentach dziecko należy poić, by nie zatykały mu się uszy. Można również dać dziecku smoczek uspokajający. Niemowlęta karmione piersią powinny w tej chwili być przystawione do piersi – nawet jeśli nie są głodne, z pewnością będą czuły się spokojniej. Lecąc z kilkulatkiem można mu dać coś do picia przez słomkę lub lizaka. Nie zapominajmy również o zabawkach, które zajmą dziecko na dłuższą chwilę. W samolocie są rozkładane stoliki, przy których dziecko może kolorować lub układać puzzle.
Do samolotu warto również zabrać rzeczy, które pozwolą dziecku się zdrzemnąć – ulubioną maskotkę, kocyk i wygodną poduszkę.

autor: Ania
foto: gregglesworth / Foter / CC BY-SA
-Reklama-

Musisz przeczytać

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Gry, które bawią i uczą!

Jak doskonale wiecie - jeśli chodzi o gry i zabawki - jesteśmy dosyć stanowcze. Wiadomo, mamy mają wymagania! Ale tak naprawdę to...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
406ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Małe dziecko u fryzjera. Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?

Pierwsze strzyżenie dziecka to bardzo przeżywane doświadczenie. Zarówno przez mamę, jak i samo dziecko. Kiedy jest najlepszy moment, by ostrzyc dziecko w...

Edukacja podczas czwartej fali – 10 porad psychologa dla rodziców i nauczycieli

Dzieci, które przez większość zeszłego roku szkolnego uczyły się zdalnie, są szczególnie narażone na problemy emocjonalne. Wiele z nich ma zaburzenia lękowe,...

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Jesienne nowości książkowe dla najmłodszych. Musisz je mieć!

Jesień puka już do naszych drzwi. Dni stają się coraz krótsze, więc i czas spędzany na powietrzu bardzo się kurczy. W takiej...

Zestaw startowy dla Mamy i Dziecka! Odbierz swój!

Jako przyszła mama, na pewno masz wiele pytań, wątpliwości. Zastanawiasz się jak to będzie..? Czy ze wszystkim dasz radę..? Skąd mam czerpać...