-Reklama-

Dziecko samo w domu – kiedy jest na to gotowe?

Według polskiego prawa nie można zostawiać dziecka samego, jeśli nie ukończyło 7 lat. Czy jednak siedmiolatek jest na tyle duży, by można go było zostawić bez opieki? Jak stwierdzić, czy dziecko poradzi sobie samo w domu i nie narazi siebie na niebezpieczeństwo?

-Reklama-

Psychologowie są zgodni, że dopiero w wieku 10 lat dziecko jest na tyle samodzielne i odpowiedzialne, że można je pozostawić samo w domu. Wiadomo jednak, że nie każdy rodzic może z tym czekać i w praktyce w domach pozostawia się dzieci o kilka lat młodsze.

Jak rozpoznać, czy moje dziecko jest gotowe by samo zostać w domu?

Najpierw należy zadać sobie trzy pytania i spróbować na nie odpowiedzieć:

  • Czy moje dziecko czuje się komfortowo ze świadomością, że będzie przez jakiś czas samo bez opieki osoby dorosłej?
  • Czy moje dziecko się słucha, przestrzega ustalonych zasad i zapamiętuje je?
  • Czy moje dziecko potrafi logicznie myśleć i nie traci nad sobą kontroli w trudnych sytuacjach?

Jeżeli we wszystkich tych trzech przypadkach odpowiedź brzmi 'tak’, możemy rozpatrzeć ewentualność pozostawienia dziecka samego w domu, jednocześnie przestrzegając poniższych zasad. Sprawdzając jednak gotowość dziecka do samodzielnego pobytu w domu musimy mieć na uwadze, że zupełnie czymś innym jest oświadczenie „jestem gotowy” a „postaram się”. W drugim przypadku można mówić o niepewności i obawach, co znaczy, że być może jest jeszcze za wcześnie na takie kroki.

Co powinno potrafić i wiedzieć dziecko, które zostaje samo w domu?

Zanim zdecydujemy się pozostawić dziecko same, choćby na chwilę – warto wpoić mu najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa. Dziecko musi wiedzieć, że podczas nieobecności osób dorosłych nie może otwierać nikomu drzwi i nie może opuszczać domu.

Należy z dzieckiem również ustalić plan awaryjny. Dziecko powinno znać wszystkie numery alarmowe oraz numery telefonów najbliższych osób. Najlepiej takie numery zapisać w pamięci telefonu, który zostawimy dziecku. Warto omówić różne hipotetyczne sytuacje, w których może znaleźć się dziecko i nauczyć je reagowania. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje dziecko wie, jak powinno się zachować w różnych sytuacjach, zrób mu np. taki test sprawdzający w formie zabawy. Dowiesz się, jaką naprawdę ma wiedzę w tej kwestii.

Przykładowe pytania:

1. Gdy niespodziewanie zadzwoni dzwonek do drzwi należy:
a) Szybko się gdzieś schować. Może to złodziej.
b) Spojrzeć przez wizjer, a następnie otworzyć drzwi.
c) Zignorować i dalej zajmować się zabawą.
d) Spojrzeć przez wizjer, ale nie otwierać.

2.Jaka odpowiedź jest bezpieczna?
Telefon dzwoni, gdy jesteś sam w domu.
Ty: Halo?
Dzwoniący: Czy twoja mama jest w domu?

Odpowiadasz:
a) Nie, jestem sam. Mama wyszła i wróci za 2 godziny.
b) Mama jest teraz zajęta, coś przekazać?

Itd…

O czym pamiętać, zostawiając dziecko samo w domu?

Najważniejsze to stopniowe przygotowywanie do dłuższej rozłąki. Na początku najlepiej jest dziecko zostawić w domu na kilkanaście minut i systematycznie wydłużać ten czas. Nie powinno się razem z dzieckiem zostawiać młodszego rodzeństwa – nawet jeśli śpi. Gdy zostawiamy dziecko na dłuższy czas, powinniśmy kontrolować je telefonicznie co pół godziny. Dobrze jest również poinformować sąsiadów o tym, że w naszym domu przebywa samo dziecko i na wszelki wypadek powierzyć im klucze do mieszkania, by w razie potrzeby mogli wejść do dziecka.

Dziecko powinno mieć zakaz korzystania z urządzeń kuchennych oraz innych niebezpiecznych sprzętów w domu. Nie może mieć dostępu do ognia ani ostrych przedmiotów.

Nie wolno dziecka zamykać w mieszkaniu/domu tak, by nie dało rady wyjść. Musimy wziąć pod uwagę, że mogą stać się różne rzeczy i dziecko nie może np. mieć zablokowanej drogi ucieczki. Trzeba również przewidzieć potrzeby dziecka. Jeśli może być głodne podczas naszej nieobecności, warto zostawić mu w dostępnym miejscu jakąś przekąskę np. gotową kanapkę i nalać do szklanki picie (by samo nie musiało tego robić). Przygotujmy również jakieś propozycje zabaw podczas naszej nieobecności.

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również