-Reklama-

Dowód osobisty dla dziecka: kiedy i jak go wyrobić?

Dowód osobisty to dokument tożsamości, który musi posiadać każda osoba pełnoletnia. Ale czy warto wyrobić go także dla dziecka? Jakie są korzyści i koszty związane z posiadaniem dowodu osobistego przez malucha? Jak złożyć wniosek i ile trzeba na niego czekać? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące dowodu osobistego dla dziecka.

-Reklama-

Kiedy dziecko potrzebuje dowodu osobistego?

Dowód osobisty dla dziecka nie jest obowiązkowy, ale może się przydać w wielu sytuacjach. Przede wszystkim jest to niezbędny dokument, jeśli chcemy zabrać dziecko za granicę do jednego z krajów Unii Europejskiej, strefy Schengen lub innych krajów, które akceptują dowód jako ważny dokument podróży. W takim przypadku nie musimy kupować dziecku paszportu ani wpisywać go do naszego paszportu.

Dowód może być też przydatny w kraju, np. przy wypożyczaniu książek z biblioteki, zakupie biletów ulgowych, otwieraniu konta bankowego czy korzystaniu z usług medycznych. Dowód osobisty dla dziecka może być też formą ochrony przed kradzieżą tożsamości lub uprowadzeniem.

Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka?

Aby wyrobić dowód osobisty dla dziecka, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Wniosek można złożyć osobiście lub przez internet na portalu Gov.pl. Wniosek musi być podpisany przez oboje rodziców lub opiekunów prawnych dziecka. Jeśli jeden z rodziców nie może się stawić w urzędzie, może udzielić drugiemu rodzicowi pisemnej zgody na wyrobienie dowodu dla dziecka.

Do wniosku należy dołączyć:

  • aktualne zdjęcie dziecka,
  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka,
  • dowody osobiste rodziców lub opiekunów prawnych,
  • ewentualnie inne dokumenty potwierdzające dane zawarte we wniosku (np. orzeczenie o nadaniu obywatelstwa polskiego).

Wniosek jest bezpłatny, jeśli jest to pierwszy dowód osobisty dla dziecka lub jeśli poprzedni dowód został utracony lub zniszczony z przyczyn niezależnych od dziecka. W innych przypadkach opłata wynosi 30 zł.

Ile trzeba czekać na dowód osobisty dla dziecka?

Czas oczekiwania na dowód osobisty zależy od obciążenia urzędu i terminu dostawy dokumentów przez producenta. Zazwyczaj trwa to od kilku dni do kilku tygodni. Po otrzymaniu informacji o gotowości dowodu należy się udać do urzędu po jego odbiór. Dowód dla dziecka musi być odebrany przez jednego z rodziców lub opiekunów prawnych w obecności dziecka.

Jak długo jest ważny dowód osobisty dla dziecka?

Dokument jest ważny pięć lub 10 lat – okres ważności zależy od wieku dziecka. Po zmianie przepisów, jeśli złożysz wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka, które:

  • ma mniej niż 12 lat – dowód osobisty będzie ważny przez pięć lat,
  • ukończyło 12 lat – dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Sprawdźcie czy macie tę zabawkę z Pepco. GIS ostrzega!

Właśnie dowiedzieliśmy się o wycofaniu ze sprzedaży w sklepach Pepco popularnego produktu dla dzieci. Powodem jest użycie w nim niebezpiecznych barwników. Co...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?