-Reklama-

Dojrzewanie u dziewcząt – zmiany fizyczne

Okres dojrzewania, trwający mniej więcej od 12 do 20 roku życia, jest czasem dynamicznych zmian, jakie zachodzą zarówno w psychice, jak i w ciele młodej dziewczyny. Zmienia się z dziecka w dorosłą osobę pod względem fizycznym, umysłowym i emocjonalnym. Odpowiadają za to hormony różnych gruczołów, z których najważniejsza jest przysadka mózgowa. Jeśli chcesz pomóc wzmocnić poczucie własnej wartości swojej córki w tym okresie, wyjaśnij, co będzie się działo z jej ciałem przez najbliższe lata i pomagaj w czasie pojawiających się problemów.

-Reklama-

Wzrost, mięśnie, tkanka tłuszczowa

W wieku około 12 lat u dziewczynek następuje gwałtowny wzrost ciała, nawet o 7-10 centymetrów rocznie. Zwykle są wtedy wyższe od kolegów w tym samym wieku. Wzrost poszczególnych części ciała nie jest jednak proporcjonalny. Na początku rosną dłonie i stopy, później kończyny, a następnie tułów. Nastolatki mogą więc wyglądać nieco „niezgrabnie”. Często narzekają na swój wygląd. Wzrasta także ilość tkanki tłuszczowej obecnej w ciele dziewcząt. Rozwijają się mięśnie, choć nie w takim stopniu jak u chłopców. Figura staje się bardziej kobieca, poszerzają się biodra i uwidacznia się talia. Zmienia się także styl chodu. Nie są to jednak zmiany powodujące tak wiele emocji u nastolatek i absorbujące tak dużo ich uwagi, jak te związane z rozwojem płciowym.

Rozwój płciowy dziewcząt

Pierwszą oznaką rozwoju płciowego dziewczynek jest powiększanie się piersi, co może powodować tkliwość, a nawet ból, oraz pojawianie się owłosienia na wzgórku łonowym i pod pachami. Dziewczęta mogą czuć się skrępowane, szczególnie słysząc uszczypliwe uwagi kolegów na ten temat. Pomóż córce w dobraniu pierwszego biustonosza, najlepiej zabierając ją do profesjonalnej brafitterki. Przedstaw także różne sposoby usuwania zbędnego owłosienia – golarka ręczna, elektryczna, kremy i pianki do golenia, wosk. Pozwól jej wybrać tę, która najbardziej jej odpowiada. Postaraj się wyjaśnić córce, że to normalny proces, po którym najczęściej nadchodzi pierwsza miesiączka. Zwykle przez pierwszy rok jest ona nieregularna, co nie oznacza, że dziewczyna w tym czasie nie może zajść w ciążę. Poleć swojej córce, aby zapisywała czas trwania krwawienia oraz inne objawy cyklu – bóle brzucha, nudności czy złe samopoczucie. Pomocne mogą okazać się tutaj aplikacje na telefon. Twoja córka powinna wiedzieć jak radzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Poinformuj ją o lekach przeciwskurczowych, ale także możliwości wzięcia ciepłej kąpieli czy leżeniu na plecach z poduszką pod odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Zaznacz również, że higiena intymna w okresie miesiączki jest niezwykle ważna. Wyjaśnij jak korzystać z podpasek i tamponów. W pozostałych okresach cyklu zaleć córce używanie wkładek higienicznych, jeśli pojawiają się upławy.

Inne zmiany fizyczne u dorastających dziewcząt

Podczas dojrzewania ciało młodych ludzi wydziela większą ilość potu, a jego woń staje się bardziej wyrazista. Wyjaśnij córce, że dla zachowania świeżości powinna codziennie używać antyperspirantu. Pokaż jej różne opcje – te w sprayu, w sztyfcie lub w kulce, aby mogła wybrać najlepszy dla siebie. Zaznacz też, że teraz jeszcze bardziej istotna jest codzienna higiena osobista. Na skórze głowy natomiast wydziela się więcej sebum, przez co włosy szybciej się przetłuszczają. Nadmierny łojotok może doprowadzić do pojawienia się łupieżu. Zaleć więc córce używanie szamponu przeciwłupieżowego o działaniu oczyszczającym. Pięknie wyglądające włosy na pewno dodadzą jej pewności siebie. Oprócz włosów, nastolatki dużo uwagi poświęcają cerze i jej szczególnym problemom w tym okresie. Powszechną dolegliwością dorastających osób jest bowiem trądzik. Większość z nich próbuje zakrywać pryszcze i krosty kryjącymi podkładami i korektorami, co często nie przynosi zadowalającego efektu, a wręcz przeciwnie, może doprowadzić do zaostrzenia się stanów zapalnych w wyniku braku dopływu powietrza. Uprzedź córkę, że drapanie czy wygniatanie krost również nie jest dobrym pomysłem, gdyż robienie tego w sposób nieprofesjonalny, niezdezynfekowanymi rękoma może doprowadzić do nadkażenia ran. Kup córce kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji młodzieńczej cery ze skłonnością do trądziku. Jeśli nie pomogą, zabierz córkę do lekarza dermatologa, który może przypisać leki stosowane doustnie o silniejszym działaniu. Możesz też razem z nią wybrać się do salonu kosmetycznego na zabiegi pielęgnacyjne. Zadbacie o swój wygląd, a dodatkowo spędzicie razem miło czas i pogłębicie swoją relację.

Wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również