-Reklama-

Dobry Start (300 plus na dziecko) – do kiedy można składać wniosek?

W ramach rządowego programu Dobry Start (300 plus), każdemu uczniowi aż do 20. roku życia przysługuje raz w roku jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 300 złotych (zwane 300 plus). Zobacz, do kiedy można składać wniosek?

-Reklama-

Wsparcie dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku szkolnym w postaci świadczenia pieniężnego 300 plus funkcjonuje już kolejny rok. Niestety, pomimo inflacji i związanych z nią rosnących kosztów życia, kwota świadczenia nie wzrosła i nadal wynosi 300 złotych. Niemniej i taki zastrzyk pieniężny dla domowego budżetu ma duże znaczenie. Nawet, jeśli nie starczy na całą wyprawkę, to na pewno pokryje jej znaczącą część. Wnioski można było składać od 1 lipca – do kiedy?

Co to jest Dobry Start – 300 plus na dziecko?

Dobry Start to nazwa rządowego programu będącego inwestycją w edukację polskich dzieci. Jego zadaniem jest odciążenie rodzinnych budżetów na początku nowego roku szkolnego, gdy wydatki związane z edukacją są największe. W ramach tego świadczenia wypłacane są środki w wysokości 300 złotych na każde uczące się dziecko, aż do 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, limit wiekowy wynosi tutaj 24 lata.

Komu przysługuje świadczenie „Dobry start” (300 plus)?

Jak wspomnieliśmy wyżej, świadczenie jest przyznawane każdemu uczniowi, ale uwaga – nie studentom. Świadczenie nie przysługuje również dzieciom uczęszczającym do zerówki – nawet jeśli edukacja z przygotowania przedszkolnego odbywa się w szkole. Przy wypłacie 300 złotych nie ma kryterium dochodowego, a jedynie wiekowe. Jedynym warunkiem obowiązkowym, by otrzymać środki, jest złożenie wniosku o wypłatę.

Wniosek 300 złotych na dziecko

By otrzymać środki z tytułu Dobrego startu, rodzic musi złożyć odpowiedni wniosek. Może to również zrobić opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny (przysposobienie dziecka). Wniosek należy złożyć jedynie drogą elektroniczną do ZUS. Wnioski drogą online można składać przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS lub portal Emp@tia. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, świadczenie wypłacane jest na wskazany we wniosku nr konta bankowego.

Do kiedy można składać wniosek 300 plus na dziecko?

Wniosek o wypłatę środków z rządowego programu Dobry Start można składać od 1 lipca do 30 listopada. Wnioski złożone w lipcu i sierpniu gwarantują, że wypłata środków nastąpi do 30 września. Wnioski złożone w terminie późniejszym skutkują wypłatą środków do 2 miesięcy od daty złożenia.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również