Plecak szkolny jest nieodłącznym atrybutem każdego ucznia. Choć jego wielkość, kształt i wygląd zmieniają się z wiekiem dziecka, zawsze jest ważnym elementem szkolnego wyposażenia. Dobry plecak do szkoły to bowiem nie tylko schowek na książki, zeszyty czy piórnik, ale inwestycja w zdrowy rozwój naszego dziecka.
Dobry plecak do szkoły – zdrowie, wygoda i styl
Być może w czasach naszego dzieciństwa nie przykładaliśmy wagi do plecaków, które nosiliśmy do szkoły, ale było to w dużej mierze spowodowane ograniczonym wyborem. Dziś, gdy sklepy z artykułami szkolnymi zasypane są ogromną ofertą plecaków do szkoły, w wyborze możemy się kierować już nie tylko gustem, ale i rozsądkiem.
Plecak do szkoły ma ogromny wpływ nie tylko na wygodę ucznia, ale i jego zdrowie. Każdy rodzic wie, że w plecaku musi się znaleźć wszystko co niezbędne do nauki i spędzenia kilku godzin poza domem – od książek, przez zeszyty, przybory papiernicze, aż po strój sportowy i drugie śniadanie. W rzeczywistości tego wyposażenia jest jeszcze więcej – a to zabawka, a to telefon, klucze, dokumenty lub gra. Całość daje bardzo duży ciężar, o wiele większy niż zalecane przez Główny Inspektorat Sanitarny 10-15% masy ciała ucznia. Dobry plecak do szkoły nie tylko musi to zmieścić i udźwignąć, ale też zadbać o plecy i postawę dziecka. Noszenie źle dobranego plecaka wymusza na dziecku nieprawidłową postawę i powoduje bolesność – najczęściej w okolicy karku.
Jaki powinien być zatem dobry plecak do szkoły?
Dobry plecak do szkoły to plecak:
- lekki
Waga plecaka to część składowa całego ciężaru, jaki spocznie na plecach dziecka. Zróbmy wszystko, by ten ciężar był jak najmniejszy. Warto wybrać plecak o nieznacznej wadze, nie przeciążony np. metalowymi elementami.
- wyposażony w systemy wspomagające odpowiednią postawę dziecka
Dobry plecak dla dziecka powinien posiadać regulowane szelki pozwalające dostosować go do wzrostu ucznia. Świetnym rozwiązaniem jest pas piersiowy zastosowany w niektórych modelach plecaków. Tzw. spięcie piersiowe (pomysł zaczerpnięty z plecaków turystycznych) sprawia, że plecak ściśle przylega do ciała i daje podparcie kręgosłupowi. Dzięki temu ciężar plecaka rozkłada się równomiernie i nie wymusza na dziecku złej postawy.
- odpowiednio dobrany do wieku i wzrostu dziecka
To ważny aspekt, którego nie wolno pomijać. Im mniejsze dziecko, tym plecak powinien być mniejszy, lżejszy i bardziej usztywniony. Pierwszoklasista potrzebuje bardzo stabilnego modelu plecaka, nastolatkowi możemy kupić większy, choć mniej sztywny model.
- posiadający wiele komór i skrytek,
Dobry plecak powinien mieć podzieloną główną komorę i posiadać dodatkowe mniejsze komory i kieszenie, które umożliwią utrzymanie w plecaku porządku. Bardzo funkcjonalne są boczne kieszenie na bidon czy też dodatkowe schowki na telefon lub zawieszki na klucze. Starszemu uczniowi przyda się również wbudowane w kieszeń wyjście na słuchawki.
- wygodny dla dziecka
To dziecko będzie jego użytkownikiem przez dużą część dnia, dlatego zadbajmy, by plecak miał miękko wyściełane plecy i szelki. Powinien posiadać również wygodny, wyściełany uchwyt do przenoszenia. Jeśli zdecydujemy się na plecak na kółkach, zwróćmy uwagę, by mechanizm był łatwy w obsłudze.
- łatwy w utrzymaniu czystości
Plecak z pewnością będzie potrzebował raz na jakiś czas odświeżenia. Warto więc kupić taki, który można łatwo prać bez wpływania na pogorszenie jakości materiałów. Najlepsze plecaki są wykonane z wodoodpornych materiałów, które chronią jego zawartość przed zmoczeniem.
- zwiększający bezpieczeństwo dziecka
Plecak szkolny musi być wyposażony w odblaskowe elementy. Świetnym pomysłem zastosowanym w plecakach CoolPack jest funkcja świecenia LED. To nie tylko zapewnienie dziecku widoczności po zmroku, ale też świetny gadżet umożliwiający wybór dowolnego koloru światła. Udogodnieniem jest także wszyty w plecak identyfikator, w którym możemy oznaczyć właściciela plecaka (na wypadek, gdyby plecak się zgubił).
- wykonany z dobrej jakosci materiałów i wyposażony w detale poprawiające jego funkcjonalność
Ponieważ plecak musi udźwignąć kilka kilogramow, musi być wykonany z odpornych na uszkodzenia materiałów. Wzmocniony spód plecaka to ogromny atut plecaka.
- ładny
Co tu kryć? Dzieci w każdym wieku lubią ładne rzeczy. Mają różne gusta, więc pozwólmy im realizować swoje marzenia również w zakresie wyglądu plecaka. Na szczęście rynek jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. I fan komiksów, i piłki nożnej. I nastoletnia romantyczka, i kilkuletnia miłośniczka jednorożców. Fajnie, jeśli dziecko poprzez plecak może wyrazić siebie – to znacznie poprawia nastawienie do samej nauki.
Model plecaka a wiek ucznia
Pamiętajmy, że dobór plecaka do wieku dziecka jest ogromnie ważny. Nie ulegajmy modzie na materiałowe plecaki sportowe, jeśli nasze dziecko dopiero zaczyna edukację. Jeśli nie chcemy zaszkodzić naszym pociechom, kierujmy się oznaczeniem producentów, którzy przy każdym modelu plecaka sugerują wiek dziecka.
Jaki plecak dla ucznia wybrać na każdym etapie edukacji?
Do przedszkola – plecak powinien być niewielkich rozmiarów i bardzo lekki. Dziecko będzie w nim nosiło niewiele rzeczy, dość lekkich, dlatego nie potrzeba kupować mu bogato wyposażonego modelu. Wybór ładnego plecaka może mieć tu również działanie terapeutyczne, by przekonać malucha do chętnego uczęszczania do przedszkola.
Do klas 1-4 – tutaj plecak musi być dobrze wzmocniony ze względu na duże ciężary wyposażenia. Do tego obowiązkowe są wszystkie elementy zapewniające dziecku komfort i bezpieczeństwo na drodze. Kręgosłup kilkulatka musi być dobrze chroniony, dlatego zwracajmy uwagę na udogodnienia wspomagające dobrą postawę dziecka np. wyprofilowane i wyściełane plecy, zapięcie piersiowe.
Do klas 5-8 – plecak może być bardziej miękki, ale nadal warto postawić na model posiadający wzmocnienia chroniące przed zniszczeniem. Musi być dość spory, bo z wiekiem ucznia rosną również jego pomoce naukowe (większe książki i zeszyty, materiały plastyczne). Nastolatkowi przydadzą się też udogodnienia w postaci otworu na słuchawki, schowka na telefon, zaczepu na klucze czy dodatkowej kieszeni na laptopa.
Artykuł powstał we współpracy z marką CoolPack.