-Reklama-
teddyeddie

Dlaczego nie warto rozmawiać z lekarzem o karmieniu piersią?

Dokarmiać. Dopajać. Przejść na mleko modyfikowane. Przybiera za mało. Przybiera za dużo. Nie najada się. Za tłusty pokarm. Za chudy pokarm. Nie ma Pani pokarmu. Pokarm się kończy. Po pół roku to już tylko woda. Takie i inne rady dostają matki karmiące od lekarzy. A słowo lekarza rzecz święta. Ale czy na pewno? Czy zawsze warto słuchać pediatry?

-Reklama-

 

Dlaczego akurat lekarz?

Dlaczego akurat z lekarzem rozmawiamy o karmieniu, wadze naszego dziecka i jego żywieniu? Dlaczego jeśli sami mamy problem z masą ciała, udajemy się do dietetyka, a gdy niepokoi nas waga dziecka idziemy do pediatry? To dość oczywiste. Przybieranie na masie jest jednym z podstawowych wyznaczników prawidłowego rozwoju małych dzieci. W uproszczeniu można powiedzieć, że dziecko, które rośnie jest zdrowe, a brak przyrostów może (choć nie musi) świadczyć o chorobie.
Jednym z pierwszych pytań jakie zada lekarz na wizycie kontrolnej będzie pytanie o to, jak karmione jest dziecko.
Kwestia karmienia piersią zostanie poruszona też zawsze wtedy, gdy będziemy mówić o problemach z brzuszkiem (kolkach, wzdęciach, gazach itp.), a problemy takie ma większość niemowląt.

Autorytet białego fartucha

Znaczny odsetek lekarzy słysząc o problemach brzuszkowych malucha lub problemach z karmieniem piersią zaleci matce karmiącej dietę lub zaproponuje przejście na mleko modyfikowane. Jeśli uzna, że dziecko nieprawidłowo przybiera na masie, również zaleci mleko modyfikowane lub karmienie mieszane, ostatecznie rozszerzenie diety niemowlaka. Młodym rodzicom do głowy nie przyjdzie, że lekarz może się mylić. A uwierzcie, że może i często tak właśnie się dzieje.

Dlaczego nie warto rozmawiać z lekarzem o karmieniu piersią?

Choć lekarze zgodnie przyznają, że karmienie piersią jest najlepszym dla mamy i dziecka sposobem żywienia niemowlęcia, to często na tym ich wiedza się kończy. Większość z nich nie ma pojęcia o karmieniu, nie ma wiedzy dotyczącej laktacji i żywienia niemowląt. Dlaczego?
Odpowiedź jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Na medycynie nikt ich o tym po prostu nie uczy. Pisała o tym niedawno mamaginekolog, która jest chyba najbardziej rozpoznawalnym ginekologiem w Polsce.

Mamaginekolog potwierdza

Nicole Sochacki-Wójcicka na swoim facebookowym profilu napisała niedawno tak:

Po porodzie poprosiłam mojego tatę aby do szpitala przywiózł dwa torty – jeden do pokoju lekarskiego, drugi do pokoju położnych. Tata kupił tort czekoladowy z konfiturą malinową – poszłam go zanieść do moich kolegów z pracy. „Siadaj Nicola zjesz kawałek tortu z nami” – jak zareagowałam ? „Przecież ja karmię nie powinnam jeść czekolady” początkowo kilka osób przytaknęło aż nagle nasza pani ordynator powiedziała „Ludzie co za bzdura- nie ma rzeczy których kobieta karmiąca nie może jeść” i podała mi kawałek tortu czekoladowego 4 godziny po porodzie??  wiecie dlaczego myślałam, że nie wolno mi jeść czekolady? Bo na studiach nikt nie uczuł nas o karmieniu” (pisownia oryginalna).

Jeśli nie lekarz, to kto?

Z kim więc warto rozmawiać o karmieniu piersią, u kogo szukać porady? Jeśli masz kłopoty z karmieniem, nie wiesz czy prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi, jeśli lekarz stwierdza zbyt małe przyrosty masy ciała dziecka, jeśli dziecko ma problemy z brzuszkiem, jeśli niepokoi Cię, że je za często lub zbyt rzadko, jeśli ciągle płacze, a Ty martwisz się, że jest głodne lub masz jakiekolwiek inne wątpliwości związane z karmieniem skonsultuj się z certyfikowanym doradcą laktacyjnym (CDL). Jest to osoba, która ma nie tylko wykształcenie medyczne, ale ukończyła też odpowiedni kurs medyczny „Problemy w laktacji”, zaliczyła praktykę nadzorowaną i indywidualną oraz zdała egzamin teoretyczny i praktyczny, zdobywając tym samym III, najwyższy poziom wiedzy o laktacji. Obecnie CDL może zostać lekarz, położna lub pielęgniarka.

autor: Wioleta Szulejewska
foto:pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?