-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Dlaczego nie warto rozmawiać z lekarzem o karmieniu piersią?

Dokarmiać. Dopajać. Przejść na mleko modyfikowane. Przybiera za mało. Przybiera za dużo. Nie najada się. Za tłusty pokarm. Za chudy pokarm. Nie ma Pani pokarmu. Pokarm się kończy. Po pół roku to już tylko woda. Takie i inne rady dostają matki karmiące od lekarzy. A słowo lekarza rzecz święta. Ale czy na pewno? Czy zawsze warto słuchać pediatry?

-Reklama-

 

Dlaczego akurat lekarz?

Dlaczego akurat z lekarzem rozmawiamy o karmieniu, wadze naszego dziecka i jego żywieniu? Dlaczego jeśli sami mamy problem z masą ciała, udajemy się do dietetyka, a gdy niepokoi nas waga dziecka idziemy do pediatry? To dość oczywiste. Przybieranie na masie jest jednym z podstawowych wyznaczników prawidłowego rozwoju małych dzieci. W uproszczeniu można powiedzieć, że dziecko, które rośnie jest zdrowe, a brak przyrostów może (choć nie musi) świadczyć o chorobie.
Jednym z pierwszych pytań jakie zada lekarz na wizycie kontrolnej będzie pytanie o to, jak karmione jest dziecko.
Kwestia karmienia piersią zostanie poruszona też zawsze wtedy, gdy będziemy mówić o problemach z brzuszkiem (kolkach, wzdęciach, gazach itp.), a problemy takie ma większość niemowląt.

Autorytet białego fartucha

Znaczny odsetek lekarzy słysząc o problemach brzuszkowych malucha lub problemach z karmieniem piersią zaleci matce karmiącej dietę lub zaproponuje przejście na mleko modyfikowane. Jeśli uzna, że dziecko nieprawidłowo przybiera na masie, również zaleci mleko modyfikowane lub karmienie mieszane, ostatecznie rozszerzenie diety niemowlaka. Młodym rodzicom do głowy nie przyjdzie, że lekarz może się mylić. A uwierzcie, że może i często tak właśnie się dzieje.

Dlaczego nie warto rozmawiać z lekarzem o karmieniu piersią?

Choć lekarze zgodnie przyznają, że karmienie piersią jest najlepszym dla mamy i dziecka sposobem żywienia niemowlęcia, to często na tym ich wiedza się kończy. Większość z nich nie ma pojęcia o karmieniu, nie ma wiedzy dotyczącej laktacji i żywienia niemowląt. Dlaczego?
Odpowiedź jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Na medycynie nikt ich o tym po prostu nie uczy. Pisała o tym niedawno mamaginekolog, która jest chyba najbardziej rozpoznawalnym ginekologiem w Polsce.

Mamaginekolog potwierdza

Nicole Sochacki-Wójcicka na swoim facebookowym profilu napisała niedawno tak:

Po porodzie poprosiłam mojego tatę aby do szpitala przywiózł dwa torty – jeden do pokoju lekarskiego, drugi do pokoju położnych. Tata kupił tort czekoladowy z konfiturą malinową – poszłam go zanieść do moich kolegów z pracy. „Siadaj Nicola zjesz kawałek tortu z nami” – jak zareagowałam ? „Przecież ja karmię nie powinnam jeść czekolady” początkowo kilka osób przytaknęło aż nagle nasza pani ordynator powiedziała „Ludzie co za bzdura- nie ma rzeczy których kobieta karmiąca nie może jeść” i podała mi kawałek tortu czekoladowego 4 godziny po porodzie?? wiecie dlaczego myślałam, że nie wolno mi jeść czekolady? Bo na studiach nikt nie uczuł nas o karmieniu” (pisownia oryginalna).

Jeśli nie lekarz, to kto?

Z kim więc warto rozmawiać o karmieniu piersią, u kogo szukać porady? Jeśli masz kłopoty z karmieniem, nie wiesz czy prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi, jeśli lekarz stwierdza zbyt małe przyrosty masy ciała dziecka, jeśli dziecko ma problemy z brzuszkiem, jeśli niepokoi Cię, że je za często lub zbyt rzadko, jeśli ciągle płacze, a Ty martwisz się, że jest głodne lub masz jakiekolwiek inne wątpliwości związane z karmieniem skonsultuj się z certyfikowanym doradcą laktacyjnym (CDL). Jest to osoba, która ma nie tylko wykształcenie medyczne, ale ukończyła też odpowiedni kurs medyczny „Problemy w laktacji”, zaliczyła praktykę nadzorowaną i indywidualną oraz zdała egzamin teoretyczny i praktyczny, zdobywając tym samym III, najwyższy poziom wiedzy o laktacji. Obecnie CDL może zostać lekarz, położna lub pielęgniarka.

autor: Wioleta Szulejewska
foto:pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

9 ciekawostek o dzieciach urodzonych w lutym

Twój maluch urodzi lub urodził się w lutym? Sprawdź, co o twoim dziecku mówi miesiąc jego urodzin! Oto rzeczy, których nie wiedziałaś o dzieciach urodzonych w drugim miesiącu roku.

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!