Wszyscy wiemy, że paznokcie dziecku można obciąć dopiero po około dwóch, trzech tygodniach od porodu. Ale właściwie dlaczego?
Pierwsze paznokcie naszych pociech są bardzo delikatne i miękkie – nic dziwnego, w końcu przed dłuższy okres były ciągle w wodzie – wykształcają się około 13.-16. tygodnia ciąży, tak więc miały już szansę się odmoczyć 🙂 Zdarza się nawet, że są zrośnięte z opuszkiem palców. To zupełnie normalne, bo płytka paznokcia jest niemalże tak delikatna, jak skóra.
Dlaczego nie można obciąć paznokci zbyt wcześnie?
Dopiero po upływie kilku tygodni – zwykle 2 – 3, kiedy płytka jest już w miarę sztywna (twardnieje przez kontakt z powietrzem) i oddzielona od paluszka, możliwe jest skrócenie paznokcie. Zbyt wczesne obcięcie, może być nawet niebezpieczne – możemy skaleczyć dziecko (nawet obcinając sam paznokieć, może polecieć krew).
Paznokcie same odpadają
Oczywiście dzieje się też, że paznokcie same zaczynają się kruszyć i łamać – wtedy wystarczy obciąć odpadającą część. Czasem dzieje się to tak intensywnie, że kiedy przyjdzie czas na pierwsze obcinanie, nie ma już czego obcinać 🙂
Rękawiczki: tak czy nie?
Tu zdania są podzielone. W ostatnim czasie głównie neurolodzy sprzeciwiają się ich używaniu twierdząc, że szkoda dla dziecka wynikająca z braku rękawiczek (zadrapanie się), jest znacznie mniejsza niż szkoda, jaką powoduje ograniczenie ruchów paluszków dziecka – także używanie ich jako uspokajacza.
Jak obciąć pierwsze paznokcie?
Trzeba to robić bardzo delikatnie i z wyczuciem. Najlepiej na półokrągło. Późne obcinanie paznokci ważne jest także ze względu na zapobieganie ich wrastaniu oraz utrzymanie właściwego kształtu płytki. Wiadomo, w głównej mierze ma na nią wpływ genetyka, jednak niewłaściwe obcinanie – szczególnie na tym pierwszym etapie, kiedy paznokcie się wykształcają – może je bardzo zdeformować. Dlatego nie obcinajmy paznokci za krótko (obniżamy wtedy ich górną linię). Niewłaściwe obcięcie paznokci może także zdeformować opuszki u palców (płytka się do nich dostosowuje i odkształca).